Κροατία - Ελλάδα 11-7

Η Εθνική Ελλάσα πόλο των Ανδρών ηττήθηκε με 11-7 από την Κροατία στον αγώνα για τις θέσεις 5 και 6 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο της Βουδαπέστης και κατετάγη 6η.

Την 6η θέση, όπως και το 2012 στο Αϊντχόφεν, αλλά και το 1991 (Αθήνα) το 1993 (Σέφιλντ) και το 2006 (Βελιγράδι), κατέλαβε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών μετά τον σημερινό κατατακτήριο αγώνα της με την Κροατία από την οποία και ηττήθηκε (7-11) στο 31ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ήττα φυσιολογική έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, με την εικόνα και των δύο ομάδων μέτρια στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά την Κροατία πιο αποφασιστική στην τελική της προσπάθεια.

Με τραγικά ποσοστά στον παραπάνω (3/11 η Κροατία, 2/11 η Ελλάδα), με μπλακ άουτ των διεθνών μας για σχεδόν 16 ολόκληρα λεπτά (!), αφού μετά το 2.47’’ της πρώτης περιόδου βρήκαμε πάλι δίχτυα στο 3.18’’ του τρίτου 8λέπτου, με χαλαρή διάθεση και μάλλον εκνευριστική διαιτησία από τον Ιταλό Μάριο Μπιάνκι, η Εθνική μας δεν είχε καλύτερη τύχη.

Προηγήθηκε μεν (3-1) αλλά μετά … σίγησε επιθετικά και δέχτηκε 5 διαδοχικά τέρματα από τους Κροάτες. Συν το γεγονός της αστοχίας μας στον παραπάνω (χρεωθήκαμε και 2 επιθετικά…), η Εθνική μας απλώς κυνήγησε στο σκορ τους Κροάτες, μειώνοντας τρεις φορές στα δύο γκολ (7-5, 8-6 και 9-7).

Στην πρώτη περίπτωση μάλιστα, 1.38’’ από το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Σάκης Κεχαγιάς αντίκρισε την κίτρινη κάρτα όταν διαμαρτυρήθηκε για το γκολ του Μουσλίμ (8-5).

Από το τρίτο (4.34’’) είχε φύγει με 3 ποινές ο Άγγελος Βλαχόπουλος, όπως και ο Ντόμπουντ νωρίτερα, ενώ στην τελευταία περίοδο αποχαιρέτησαν ο Μιλάκοβιτς για την Κροατία και ο αρχηγός μας (Χρήστος Αφρουδάκης) που αποβλήθηκε με αντικατάσταση στα 28’’.

Τα 8λεπτα: 2-3, 3-0, 3-2, 3-2

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ίβιτσα Τούτσακ): Πάβιτς, Μπούκιτς 1, Μιλάκοβιτς, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 3, Μπουλιούμπασιτς, Μουσλίμ 2, Μπούσλιε, Σούκνο 3, Ντόμπουντ 1, Σέτκα, Ζίβκοβιτς, Μπίγιατς

3/11 π/π, 3 φουνταριστός, 5 περιφέρεια – 11/22, 50%

ΕΛΛΑΔΑ (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης, Δερβίσης, Τίγκας, Φουντούλης Ι. 3, Ποντικέας, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 1, Γαλανόπουλος

2/11 π/π, 1 φουνταριστός, 4 περιφέρεια – 7/23, 30,4%

Διαιτητές: Μάριο Μπιάνκι (Ιταλία) – Μπάλας Φέκετε (Ουγγαρία)

14:04
Καλησπέρα σας. Ενημερωθείτε ζωντανά για την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Ελλάδας και της Κροατίας για την 5η θέση, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πόλο της Βουδαπέστης.
14:06
Για το δεύτερο καλύτερο πλασάρισμά της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αγωνίζεται η Εθνική, μετά την 4η θέση το 1999.
14:07
Δύο φορές αντιμετώπισε φέτος η Εθνική την Κροατία και κέρδισε και τις δύο.
14:08
Αυτή την ώρα γίνεται η ανάκρουση των Εθνικών ύμνων και σε πολύ λίγο θα αρχίσει η αναμέτρηση.
14:17
Γκολ για την Ελλάδα! 1-0 με τον Βλαχόπουλο. Στο 6'18" πριν το τέλος του πρώτου 8λεπτου.
14:18
Αποβολή του Μπουλιούμπασιτς. Με παίκτη παραπάνω η Εθνική.
14:19
Πολύ καλή άμυνα για την Ελλάδα μέχρι στιγμής.
14:19
Νέα αποβολή για τους Κροάτες. Έξω ο Μιλάκοβιτς.
14:20
Γκολ για την Ελλάδα και 2-0 με τον Φουντούλη. Στα 4'07" για την ολοκλήρωση του πρώτου 8λεπτου.
14:20
Αποβολή για Ελλάδα. Έξω ο Ποντικέας.
14:21
ΓΚΟΛ για την Κροατία στον παίκτη παραπάνω. Μειώνουν σε 2-1 οι Κροάτες με τον Μούσλιμ στο 3'33" πριν το τέλος.
14:22
Αποβολή για του Κροάτες. Έξω ο Μπούκιτς.
14:22
ΓΚΟΛ για την Ελλάδα με τον Κολόμβο και 3-1! Στο 2'47" το ελληνικό γκολ.
14:24
ΓΚΟΛ για την Κροατία στο 2'20" με τον Σούκνο. 3-2 το σκορ υπέρ της Ελλάδας.
14:26
Τάιμ άουτ που παίρνει ο Σάκης Κεχαγιάς.
14:27
Χαμένη ελληνική επίθεση και τάιμ άουτ που παίρνουν οι Κροάτες στα 21" πριν από το τέλος του πρώτου 8λεπτου.
14:29
Τελειώνει το πρώτο 8λεπτο με την Ελλάδα να προηγείται με 3-2.
14:31
Χάνει και το δεύτερο σπριντ του αγώνα η Ελλάδα.
14:31
ΓΚΟΛ για την Κροατία με τον Τζόκοβιτς και 3-3. Στο 7'34" πριν το τέλος του 2ου 8λεπτου.
14:33
Με παίκτη παραπάνω η Κροατία. Έξω ο Μυλωνάκης.
14:34
Καλή επέμβαση του Τσαλκάνη στο σουτ του Σούκνο.
14:35
ΓΚΟΛ για την Κροατία η οποία περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 4-3. Στο 5'19 το γκολ από τον Ντόμπουντ.
14:36
Δοκάρι για την Ελλάδα σε σουτ του Βλαχόπουλου.
14:37
Δεν καταφέρνει να σκοράρει η Κροατία στο 3'43" με παίκτη παραπάνω μετά από αποβολή του Ποντικέα.
14:38
Τάιμ άουτ που παίρνουν οι Κροάτες στο 3'19" πριν από το τέλος του 2ου 8λεπτου.
14:38
Δεν έχει καταφέρει ακόμη να σκοράρει η Ελλάδα στο 2ο 8λεπτο.
14:40
Δοκάρι για την Ελλάδα σε σουτ του Κολόμβου στο 2'13".
14:40
ΓΚΟΛ για την Κροατία στον παίκτη παραπάνω με τον Σούκνο και 5-3 για τους Κροάτες στο 1'45".
14:42
Δεν καταφέρνει να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω η Ελλάδα. Παραμένει το 5-3 υπέρ της Κροατίας.
14:43
Τελειώνει το 2ο 8λεπτο με την Κροατία να προηγείται με 5-3. Δεν κατάφερε να σκοράρει η Εθνική στο διάστημα αυτό.
14:48
Άρχισε το 3ο 8λεπτο. Κι άλλο κερδισμένο σπριντ για τους Κροάτες.
14:50
Αποβολή με αντικατάσταση στον Ντόμπουτ.
14:52
ΓΚΟΛ για την Κροατία στο 5'25" με παίκτη παραπάνω και 6-3 το σκορ. Σκόρερ ο Τζόκοβιτς.
14:52
Σερί 5-0 για τους Κροάτες.
14:54
ΓΚΟΛ για την Κροατία στον παίκτη παραπάνω με τον Μπούκιτς και 7-3. Στο 4'14" το γκολ. Είχε προηγηθεί αποβολή του Βλαχόπουλου και αντικατάσταση.
14:55
Τάιμ άουτ ζητάει ο Σάκης Κεχαγιάς στο 3'37" πριν το τέλος του 3ου 8λεπτου.
14:56
Από το 2'47" της πρώτης περιόδου έχει να σκοράρει η Ελλάδα.
14:57
ΓΚΟΛ για την Ελλάδα η οποία μειώνει με τον Γούνα σε 7-4 στο 3'18".
14:58
ΓΚΟΛ για την Ελλάδα με τον Κολόμβο που μειώνει σε 7-5 στο 2'24".
15:00
ΓΚΟΛ για την Κροατία μετά από λάθος της ελληνικής άμυνας. Σκόρερ ο Μούσλιμ και 8-5 για τους Κροάτες στο 1'38".
15:01
Τάιμ άουτ παίρνουν οι Κροάτες στο 1'07".
15:03
Τέλος του 3ου 8λεπτου με τους Κροάτες να έχουν το προβάδισμα με 8-5.
15:06
Άρχισε το 4ο 8λεπτο. 4/4 σπριντ για τους Κροάτες στον αγώνα.
15:07
ΓΚΟΛ για την Ελλάδα με τον Φουντούλη στο 7'39" πριν από το τέλος. Μειώνει σε 8-6 η Εθνική.
15:08
ΓΚΟΛ για την Κροατία με τον Τζόκοβιτς στο 6'26" και 9-6.
15:09
Εκτός αγώνα και ο Μιλάκοβιτς για τους Κροάτες.
15:13
Τάιμ άουτ για την Ελλάδα στο 2'56".
15:14
ΓΚΟΛ για την Ελλάδα με τον Φουντούλη ο οποίος μειώνει σε 9-7 2'33" πριν από τη λήξη.
15:16
ΓΚΟΛ για την Κροατία με τον Λόντσαρ και 10-7 στο 1'15".
15:18
Τάιμ άουτ για τους Κροάτες στο 0'28".
15:19
ΓΚΟΛ για την Κροατία με τον Σούκνο στα 4" πριν από το τέλος και 11-7.
15:20
Τέλος του αγώνα. Ήττα για την Ελλάδα με 11-7 από την Κροατία. Την 6η θέση καταλαμβάνει τελικά η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.