Ολυμπιακός - Γιουγκ 4-6

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό! Σε μια επανάληψη του χαμένου τελικού του Champions League του 2001, η κροατική Γιουγκ επικράτησε με 6-4, υποχρέωσε τους "ερυθρόλευκους" στην πρώτη φετινή τους ήττα και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Όνειρο ήταν και πάει για τον Ολυμπιακό. Μετά την επική πρόκριση στον τελικό του Champions League κόντρα στη Ζόλνοκ, οι "ερυθρόλευκοι" τα βρήκαν... σκούρα με αντίπαλο την κροατική Γιουγκ. Σε μια επανάληψη του τελικού του 2001, ηττήθηκαν με 6-4 (τότε είχαν χάσει με 8-7), γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη φετινή σεζόν και τερμάτισαν τελικά στη δεύτερη θέση της Ευρώπης, με τους Κροάτες να κατακτούν τον τίτλο.

Το ματς φάνηκε από την αρχή πως θα είναι δύσκολο. Η Γιουγκ έδειξε τα δόντια της και με όπλο της την πολύ καλή άμυνα, αλλά και τον τρομερό τερματοφύλακά της, κράτησε τον Ολυμπιακό σε χαμηλό σκορ. Παράλληλα, ο MVP του ημιτελικού, Βλαχόπουλος, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, κάτι που επηρέασε επιθετικά την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου.

Οι Κροάτες ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση, όμως είχαν και την τύχη με το μέρος τους. Ο Πάβιτς έκανε ότι μπορούσε στο τέρμα, αλλά σε μερικές περιπτώσεις η μπάλα του έπαιξε άσχημα παιχνίδια. Στο φινάλε και με το σκορ στο 4-5 ο Ολυμπιακός έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση, όμως βρήκε απέναντί του έναν φοβερό και τρομερό Μπίγιατς που έβγαζε ότι πήγαινε προς το τέρμα. Τελικά 11'' πριν το τέλος ο Περόνε με εύστοχο πέναλτι έγραψε το τελικό 6-4 και έβαλε τέλος στο όνειρο του Ολυμπιακού.

21:34
Στον τελικό του Final Four της Βουδαπέστης ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την κροατική Γιουγκ και θέλει τη νίκη για να πετύχει το treble!
21:34
Από εδώ θα ενημερώνεστε ζωντανά για την εξέλιξη της αναμέτρησης.
22:00
Ξεκίνησε το παιχνίδι!
22:02
ΓΚΟΛ! Ο Μουρίκης ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό!
22:03
Δυναμικό παρών από τους φίλους του Ολυμπιακού.
22:03
Τρομερή άμυνα του Μυλωνάκη! Αποκρούει το σουτ του αντιπάλου του.
22:08
ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό!
22:10
ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει η Γιουγκ.
22:12
Λήξη πρώτης περιόδου με το σκορ στο 1-1.
22:15
Εξαιρετική άμυνα του Δελακά και μπάλα για τους "ερυθρόλευκους".
22:18
ΔΟΚΑΡΙ για την Γιουγκ με τον Ομπράντοβιτς.
22:19
Τάιμ άουτ από τον Βλάχο.
22:21
ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός βρίσκει σκορ με τον Φουντούλη που κάνει το 2-1!
22:23
ΓΚΟΛ! Η Γιουγκ ισοφαρίζει σε 2-2 με τον Μπένιτς.
22:26
Έχει και τα ωραία του ο τελικός.
22:26
Όμορφη απόκρουση από τον Πάβιτς που κρατάει το σκορ.
22:28
ΓΚΟΛ! Η Γιουγκ με εύστοχο πέναλτι του Περόνε, περνάει μπροστά στο σκορ 3-2.
22:29
Τέλος πρώτου ημιχρόνου! Η Γιουγκ πάει στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ! Να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση του Ολυμπιακού στην επανάληψη.
22:36
Τρομερή απόκρουση του Πάβιτς!
22:37
ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το 3-3 με δυνατό σουτ του Άλεξ Γούνα!
22:40
Σουτ του Περόνε και νέα καλή απόκρουση του Πάβιτς.
22:41
Σουτ του Ντόσκα και η μπάλα άουτ!
22:41
Τάιμ άουτ για την Γιουγκ.
22:45
ΓΚΟΛ! Η Γιουγκ παίρνει εκ νέου το προβάδισμα.
22:46
Τάιμ άουτ τώρα από τον Βλάχο.
22:49
Τέλος τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός ψάχνει τα γκολ στο τελευταίο οκτάλεπτο.
22:52
ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό με τον Μουρίκη! Άτυχος εδώ ο παίκτης των "ερυθρολεύκων".
22:53
ΓΚΟΛ! Ο Βλαχόπουλος σκοράρει και ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό!
22:53
Πέντε λεπτά ακόμη για το φινάλε.
22:54
ΓΚΟΛ! Η Γιουγκ ξαναπαίρνει το προβάδισμα με τον Γιούκοβιτς.
22:55
Τρομερή απόκρουση από τον κίπερ της Γιουγκ στο σουτ του Μυλωνάκη.
22:57
ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό σε σουτ του Γούνα.
22:57
Τρία λεπτά ακόμη.
22:58
Νέα σπουδαία απόκρουση του Μπίγιατς! Μένει το 4-5.
22:58
Δύο λεπτά για το τέλος.
23:00
Τάιμ άουτ του Θοδωρή Βλάχου.
23:02
Κι άλλη απόκρουση από τον Μπίγιατς! Είναι σίγουρα ο ΜVP της Γιουγκ.
23:03
ΓΚΟΛ! Η Γιουγκ σκοράρει εκ νέου, αυτή τη φορά με πέναλτι και τελειώνει το ματς.
23:03
ΤΕΛΟΣ στο ματς! Η Γιουγκ είναι ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ.
23:04
Δεύτερη θέση για τους "ερυθρόλευκους" που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη φετινή σεζόν.