5η αγ.: Μεγάλο διπλό πρωτιάς για τον Ολυμπιακό στο Λαιμό

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, νικώντας 14-13 τη Βουλιαγμένη στο Λαιμό, και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Α1 πόλο των γυναικών.

Το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο της Α1 πόλο των γυναικών έγινε ο Ολυμπιακός χάρη στο 14-13 επί της Βουλιαγμένης στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Με τη νίκη τους αυτή οι "ερυθρόλευκες" πήγαν στο +4 από το ΝΟΒ, που κουβαλάει την ποινή του -1 από πέρυσι, και ό,τι κι αν συμβεί στο ματς του δεύτερου γύρου στον Πειραιά, η λογική λέει ότι θα κόψουν πρώτες το νήμα έχοντας το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ.

Το ματς ήταν αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων. Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα και αφού προηγήθηκαν 4-1, πήγαν στο 8-5 με γκολ της Ρουμπέση στην έναρξη του τρίτου οκταλέπτου. Ο Ολυμπιακός ωστόσο αντέδρασε εντυπωσιακά. Με επιμέρους 6-0, ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα και ξέφυγε 11-8. Η Βουλιαγμένη προσπάθησε να φτάσει, αλλά περισσότερο από το ένα γκολ δεν πλησίασε, παρόλο που είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα.