Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 4-14

Με κορυφαίο τον Γιάννη Φουντούλη που σημείωσε πέντε γκολ και πολύ καλή εμφάνιση στην άμυνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 14-4 στο Ιλίσιο κολυμβητήριο και παρέμεινε πρώτος και αήττητος στην Α1.

Ευκολότερα από ότι κανείς θα περίμενε, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο Ιλίσιο κολυμβητήριο με 14-4 στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν σε πολύ καλή βραδιά τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που μετά το πρώτο γκολ... κόλλησε στην επίθεση. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός σκόραρε από παντού, με κορυφαίο τον Γιάννη Φουντούλη, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με πέντε γκολ.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έδειξε τις διαθέσεις της από το ξεκίνημα, παίρνοντας πολύ γρήγορα μια καλή διαφορά στο ματς, η οποία άγγιξε τα έξι γκολ στο ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε δικαιωματικά στους Πειραιώτες, οι οποίοι παρά τα δύο γκολ που δέχθηκαν σημείωσαν άλλα έξι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Ολυμπιακός είχε "χτίσει" ήδη μια καλή διαφορά με αποτέλεσμα να πάρει τελικά τη νίκη και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 πόλο των ανδρών, διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 1-7, 3-13, 4-14.

Διαβάστε ΕΔΩ τι έγινε στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής στην Α1.

Το LIVE του αγώνα

18:50
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός, που ολοκληρώνει την 5η αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.
18:52
Διαβάστε ΕΔΩ τι έγινε στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής.
18:55
Το ματς διεξάγεται στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.
18:58
Στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 ο Ολυμπιακός με 12 βαθμούς, 4ος ο Παναθηναϊκός με 8 βαθμούς.
19:01
Πριν από την έναρξη του ντέρμπι θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του Παρισιού.
19:04
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει ο αγώνας.
19:04
Με μπλε σκουφάκια οι παίκτες του Ολυμπιακού, με λευκά εκείνοι του Παναθηναϊκού.
19:05
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα από τους φίλους του Παναθηναϊκού στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.
19:08
Ξεκίνησε το ματς!
19:10
ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό.
19:11
Ο Δελακάς ανοίγει το σκορ για τους "ερυθρόλευκους".
19:15
Ο Δελακάς κάνει το 0-2 αλλά ο Πρίμορατς μειώνει σε 1-2 με σουτ από την περιφέρεια.
19:16
ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Μυλωνάκη.
19:16
Ο Αφρουδάκης κερδίζει την αποβολή.
19:17
Δύο χαμένες ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό.
19:18
Ο Κολόβμος κερδίζει πέναλτι.
19:18
ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, ο Φουντούλης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, 1-4 το σκορ.
19:20
Τάιμ άουτ ζητά ο Θοδωρής Βλάχος, 53" για το τέλος του 1ου οκταλέπτου.
19:22
Ο Φουντούλης κλέβει, νέα επίθεση για τον Ολυμπιακό.
19:23
Τέλος πρώτου οκταλέπτου, 1-4 το σκορ.
19:25
Ξεκίνησε το 2ο οκτάλεπτο.
19:26
Κερδισμένη αποβολή για τον Ολυμπιακό. Με παίκτη παραπάνω οι "ερυθρόλευκοι".
19:26
Ωραία απόκρουση από τον Καραμπέτσο, παραμένει το 1-4.
19:26
Άλλη μια χαμένη επίθεση για τον Παναθηναϊκό.
19:27
Σουτ από τον Ολυμπιακό στην αμέσως επόμενη επίθεση, η μπάλα εκτός.
19:27
Με παίκτη παραπάνω τώρα ο Παναθηναϊκός.
19:28
Δύο κακές πάσες στην επίθεση του Παναθηναϊκού, κλέβει ο Φουντούλης.
19:29
ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Γεννηδουνιά. Εύκολο γκολ από τον πιτσιρικά.
19:32
Μικρή διακοπή στο ματς από τους διαιτητές.
19:34
Ξεκινά ξανά το ματς, με παίκτη παραπάνω ο Παναθηναϊκός.
19:34
Το σουτ του Καπετανάκη στο δοκάρι, ο Φουντούλης παίρνει την μπάλα.
19:35
ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, ο Βλαχόπουλος σκοράρει αυτή τη φορά για τους "ερυθρόλευκους".
19:36
Πέναλτι για τον Ολυμπιακό, το κερδίζει ο Κολόμβος.
19:36
Ο Φουντούλης εκτελεί και κάνει το 7-1 για τον Ολυμπιακό.
19:38
Κερδισμένη αποβολή για τον Παναθηναϊκό, κλέβει όμως και πάλι ο Φουντούλης που παίζει εξαιρετική άμυνα.
19:38
Ακόμη μια επίθεση για τον Ολυμπιακό.
19:38
Κλέψιμο από τον Καπετανάκη τώρα, που είναι ο κορυφαίος για τους "πράσινους" μέχρι στιγμής.
19:49
Φουντούλης και πάλι, αυτή τη φορά με πέναλτι για το 1-9.
19:50
Κερδισμένη αποβολή από τον Μουρίκη, με παίκτη παραπάνω ο Ολυμπιακός.
19:50
1-10 το σκορ. Δεύτερο προσωπικό γκολ του Βλαχόπουλου.
19:51
Τρομερή η άμυνα του Ολυμπιακού, νέα χαμένη επίθεση για τον Παναθηναϊκό που έχει "κολλήσει".
19:53
ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. 5ο γκολ για τον Φουντούλη απόψε!
19:56
ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Εντυπωσιακό γκολ από τον Κολόμβο που ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά.
19:57
ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό που "ξεκολλάει" από το... 1.
19:57
2-12 το σκορ, 1' πριν από το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.
19:58
Ο Ντόσκας σκοράρει στον παίκτη παραπάνω και κάνει το 13-2 για τον Ολυμπιακό.
19:58
Έχουν σκοράρει επτά διαφορετικοί παίκτες απόψε για τον Ολυμπιακό.
19:59
Ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 3-13 με γκολ του Βιτέλα από την περιφέρεια.
19:59
Πολύ ωραίο γκολ και αυτό.
19:59
Φωνές από τους Μάζη και Βλάχο για την άμυνα του Ολυμπιακού στην τελευταία φάση.
20:00
Τέλος τρίτου οκταλέπτου. 3-13 το σκορ.
20:03
Κερδίζει την αποβολή ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του τελευταίου οκταλέπτου.
20:04
Ο Πρίμορατς σκοράρει στον παίκτη παραπάνω του Παναθηναϊκού και μειώνει σε 4-13.
20:04
Κερδισμένη αποβολή για τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά.
20:05
Σουτ του Βλαχόπουλου, η μπάλα στα δίχτυα και 14-4 για τον Ολυμπιακό.
20:10
Ψάχνει τρόπο να επιτεθεί ο Παναθηναϊκός αλλά δεν τον βρίσκει.
20:11
Σουτ του Καπετανάκη, εύκολα μαζεύει ο Γαλανόπουλος.
20:12
1:20 για το τέλος του αγώνα.
20:12
20:13
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.
20:15
Τέλος αγώνα. Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό που επικρατεί του Παναθηναϊκού με 14-4.