14η αγ.: Έχει τις νίκες του 14 ο Ολυμπιακός

Το απόλυτο του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο των ανδρών θα ήταν παράδοξο να κινδυνεύσει από τη Χίο. Σταθερά δεύτερος ο Παναθηναϊκός.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στους νησιώτες, επιβλήθηκαν 17-2 στο κολυμβητήριο του Πειραιά και έφτασαν τις 14 νίκες στο δρόμο για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο χωρίς βαθμολογικές απώλειες.

Ο Γιάννης Φουντούλης με 6 γκολ επιβεβαίωσε τη φόρμα του, "εκτελώντας" την πρώην ομάδα του.

Φυσικά πριν από την έναρξη του αγώνα, όπως και σε όλα τα υπόλοιπα ματς, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ανδρέα Γαρύφαλλου, ο οποίος κηδεύτηκε το Σάββατο.

Σταθερά δεύτερος ο Παναθηναϊκός

Στη μάχη για τη δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός διατήρησε το πλεονέκτημα έναντι του Εθνικού, καθώς επιβλήθηκε 13-8 της Γλυφάδας. Οι "πράσινοι", με 6 γκολ από τον Παναγιώτη Παπαδόγκωνα, είχαν προβάδισμα από το πρώτο οκτάλεπτο και το διατήρησαν μέχρι τέλους ανοίγοντας την υπέρ τους διαφορά στο φινάλε.

Στο -1 από το "τριφύλλι" βρίσκεται ο Εθνικός. Ο "αυτοκράτορας" αιφνιδιάστηκε από το Καλαμάκι βρίσκοντάς απέναντί του έναν τρομερό Πρωτονοτάριος, αλλά με το 7-4 πήρε αυτό που ήθελε. Από τους γηπεδούχους αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Σάντα για βιαιοπραγία, όπως ανέφεραν οι διαιτητές στο φύλλο αγώνα.