Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 9-8

Το συναρπαστικό ντέρμπι του "Π. Καπαγέρωφ" ανέδειξε νικητή τον Ολυμπιακό (9-8 την Βουλιαγμένη), με συνέπεια ο Εθνικός να γίνει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Η Βουλιαγμένη βασίστηκε στην καλή αμυντική της λειτουργία για να πάρει προβάδισμα 6-4 στο ημίχρονο, ενώ ο Ολυμπιακός, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους, δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί τις επιθέσεις σε παίκτη παραπάνω (1/4).

Η αστοχία των "ερυθρολεύκων" από την περιφέρεια ήταν χαρακτηριστική (0/12 στα πρώτα τρία οκτάλεπτα), ωστόσο με επιμέρους σκορ 3-1 υπέρ τους, οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες 7-7 στην τελευταία περίοδο.

Το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού από την περιφέρεια (σκόρερ ο Γιάννης Φουντούλης) του έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ντέρμπι, ο Θανάσης Χρυσοσπάθης ισοφάρισε στα 03:53, αλλά ο Μπλάι Μάλιαρακ διαμόρφωσε το τελικό 9-8 στα 03:28.

Απόλυτο φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης έγινε ο Εθνικός, ο οποίος επικράτησε 12-8 της Χίου στο Ιωνικό κολυμβητήριο και αύξησε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού πήρε κεφάλι στο σκορ από το πρώτο οκτάλεπτο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα νίκης στη δεύτερη περίοδο όταν έφτασε τη διαφορά στα τέσσερα γκολ.

Σε κακό δαίμονα του Παναθηναϊκού έχει εξελιχθεί ο Υδραϊκός, καθώς μετά από το 6-6 του πρώτου γύρου τον κράτησε στο 7-7, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν 7-6, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 01:49 πριν από τη λήξη με ωραίο γκολ του Νίκου Στελάτου, θέτοντας ουσιαστικά τον αντίπαλο εκτός διεκδίκησης για τη δεύτερη θέση.

Στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος σπατάλησε την ευκαιρία να πάρει μια πολύ χρήσιμη νίκη, όταν προηγήθηκε 8-6 του Καλαμακίου. Ένας πρώην "κυανέρυθρος" όμως, ο Χριστόφορος Δερμιτζάκης, πέτυχε τα δύο τελευταία γκολ του αγώνα και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Υδραϊκός: Εμμανουηλίδης 2, Μπλάνης 2, Λάζαρης 1, Βλοντάκης 1, Στελάτος 1

Παναθηναϊκός: Θεοδωρόπουλος 3, Παπαδόγκωνας 1, Γ.Αφρουδάκης 2, Χαραλαμπόπουλος 1

Χίος - Εθνικός 8-12

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 1-4, 2-1, 2-3

Χίος: Πρέκας 1, Ντούλος 1, Γιώρ. Φουντούλης 3, Γαβαλάς 2, Καλαργυρός 1

Εθνικός: Κουτσιαλής 4, Χατζηκυριακάκης 1, Βουλγαράκης 1, Καρούντζος 4, Αργυρόπουλος 2

Νηρέας: Ζ.Αναστασιάδης 2, Χρυσανθακόπουλος 1, Καστανάκης 2, Α.Φλώρος 3

Π.Φάληρο: Τσβέτκοβιτς 3, Ξενάκης 2, Σιώνης 2, Παναγούλης 2, Βερύκοκος 2, Τσαγκάρης 1

16:52
Kαλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε μαζί το ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των ανδρών ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στη Βουλιαγμένη.
16:57
Ο Ολυμπιακός έρχεται από τη νίκη επί της Έγκερ για το Champions League που συνοδεύτηκε με μια σπουδαία εμφάνιση. Έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση και ενδιαφέρεται για τη διατήρηση του αήττητου.
16:59
Η Βουλιαγμένη διεκδικεί την 2η θέση μαζί με τον Εθνικό που προηγείται δύο βαθμούς και τον Παναθηναϊκό που έχει επίσης 40 βαθμούς. Νωρίτερα ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 7-7 με τον Υδραϊκό, ένα αποτέλεσμα που θέλει να εκμεταλλευθεί η Βουλιαγμένη.
17:00
O Mάλιαρακ είναι ο ξένος του Ολυμπιακού. Εκτός αποστολής ο Ράτζεν.
17:04
Ξεκίνησε ο αγώνας
17:05
0-1: Ο Αφρουδάκης ανοίγει το σκορ από την περιφέρεια στα 06:40
17:06
Δεν απαντάει ο Βλαχόπουλος, άουτ το σουτ του, δεν ανησυχεί ο Τσαλκάνης.
17:08
1-1: Γυριστό σουτ του Μουρίκη στα 04:55
17:09
Απομένουν τέσσερα λεπτά για το πρώτο οκτάλεπτο.
17:10
Σουτ του Καπότση, πάνω στον Δεληγιάννη.
17:11
Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω.
17:12
Με επιθετικό φάουλ χρεώθηκε ο Κολόμβος, δεν μέτρησε το γκολ. Απομένουν δύο λεπτά και 16 δευτερόλεπτα.
17:13
Τάιμ άουτ η Βουλιαγμένη. Αποβολή για τον Φουντούλη. Απομένουν 1:16.
17:15
1-2: Σκοράρει ο Χρυσοσπάθης στον παίκτη παραπάνω στα 57 δευτερόλεπτα
17:16
Ολοκληρώθηκε το Α' Οκτάλεπτο. Η Βουλιαγμένη προηγείται 2-1.
17:20
2/2 η Βουλιαγμένη στον παίκτη παραπάνω, 0/3 ο Ολυμπιακός.
17:21
2-3: Πήρε το ριμπάουντ ο Κολόμβος με γυριστό σουτ. Είχε προηγηθεί σουτ του Δερβίση στο δοκάρι του Τσαλκάνη.
17:29
4-5: Μυλωνάκης στον παίκτη παραπάνω. Είχε προηγηθεί το σουτ του Μουρίκη και η απόκρουση του Τσαλκάνη στα 01:35.
17:30
Απόκρουση του Δεληγιάννη στο σουτ του Χρυσοσπάθη.
17:31
Απομένουν 31 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα.
17:32
Από μια αποβολή σε Γούνα και Αφρουδάκη. Δεύτερη αποβολή για Αφρουδάκη.
17:33
4-6: Τρίτο γκολ του Καπότση σήμερα και αυτό από την περιφέρεια.
17:40
5-7: Ασταμάτητος ο Καπότσης στον παίκτη παραπάνω. Τέταρτο γκολ σήμερα.
17:41
Τρίτη αποβολή για τον Καπετανάκη.
17:41
Αποκρούει ο Τσαλκάνης το σουτ του Ποντικέα.
17:42
Πέντε λεπτά για την ολοκλήρωση του Γ' οκταλεπτου.
17:45
0/11 σουτ έχει ο Ολυμπιακός από την περιφέρεια.
17:46
6-7: Γυριστό σουτ του Μουρίκη στα 3:05. Απόλυτη ευστοχία στο φουνταριστό ο Ολυμπιακός