Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 9-5

Ο Ολυμπιακός έκανε με άνεση το 1-0 στους τελικούς της Α1 πόλο των γυναικών χάρη στο 9-5 επί της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

Οι "ερυθρόλευκες" έκαναν ένα επί μέρους 3-0 στην πρώτη περίοδο, χάρη σε δύο γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου, και από τότε δεν απειλήθηκαν. Η ομάδα του Κώστα Δήμου άργησε να σκοράρει και με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου, ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγηθεί 5-1 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά ανέβηκε στα έξι γκολ (7-1), προτού οι φιλοξενούμενες ορθώσουν το ανάστημά τους και μειώσουν με τρία αναπάντητα γκολ. Υπήρχε όμως εμφανής διαφορά στον πρώτο τελικό και αυτή αποτυπώθηκε στο τελικό 9-5.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-1, 2-2, 2-2

Ολυμπιακός: Ε.Πλευρίτου 2, Μανωλιουδάκη 3, Ασημάκη 1, Μ.Πλευρίτου 1, Μπιανκόνι 2

Βουλιαγμένη: Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 1, Ξενάκη 2