Ελλάδα - Ρωσία 16-15

Η Κούβδου έπιασε δύο πέναλτι και η Εθνική πόλο των γυναικών επικράτησε 16-15 της Ρωσίας έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει την πέμπτη θέση στον κόσμο. Αντίπαλός της στο ματς της Παρασκευής η Κίνα.

Την 5η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει η Εθνική πόλο των γυναικών μετά το 16-15 επί της Ρωσίας στη διαδικασία των πέναλτι.

Το κακό δεύτερο οκτάλεπτο και το μπλοκ άουτ που υπέστη η Εθνική λίγο έλειψε να κοστίσει αυτήν τη δυνατότητα στο συγκρότημα του Γιώργου Μορφέση, καθώς οι Ρωσίδες ανέτρεψαν το 4-1 της Ελλάδας και είχαν σταθερά το προβάδισμα. Αφού μάλιστα είχαν τον έλεγχο, ξέφυγαν με τέσσερα γκολ (12-8) πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα και κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους. Η αντεπίθεση ωστόσο της Εθνικής έφερε αποτέλεσμα και με τέρμα της Αβραμίδου στην εκπνοή διαμορφώθηκε το 12-12.

Στη διαδικασία των πέναλτι η Τσουκαλά αστόχησε πρώτη. Η Κούβδου όμως έπιασε το πέμπτο πέναλτι των Ρωσίδων (Καρίμοβα) και ακολούθως το έκτο (Ζούμπκοβα) χαρίζοντας τη νίκη στην Ελλάδα.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 1-4, 3-2, 4-3

Πέναλτι: 4-3

Ελλάδα: Ασημάκη 1, Ελ.Πλευρίτου 1, Τσουκαλά 2, Ρουμπέση 4, Στ.Χαραλαμπίδη 2, Μαργ.Πλευρίτου 2, Μανωλιουδάκη 1, Ξενάκη 1, Αβραμίδου 2

Ρωσία: Καρίμοβα 1, Λισούνοβα 4, Ποκοφιέβα 3, Τιμοφέεβα 1, Ιβάνοβα 5, Αμπντριζιακόβα 1

Το LIVΕ του αγώνα

16:50
Καλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του αγώνα της εθνικής μας γυναικών με τη Ρωσία για τις θέσεις 5-8.
16:52
Η εθνική ομάδα αποκλείστηκε από την Ιταλία στα προημιτελικά, αλλά το παγκόσμιο πρωτάθλημα ολοκληρώνεται το Σάββατο. Θα διεκδικήσει την 5η θέση.
16:54
Αντίπαλος είναι η οικοδέσποινα Ρωσία που ήθελε και εκείνη να επιστρέψει στα μετάλλια. Η νικήτρια του αγώνα θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή την Κίνα.
16:55
H απογοητευμένη παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία έχασε με 10-9 από τις Κινέζες και πάει για την 7η θέση.
17:01
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ελλάδα: Κούβδου, Τσουκαλά, Σ.Χαραλαμπίδη, Κώτσια, Πλευρίτου Μ.Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση, Ι.Χαραλαμπίδη, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Ε., Ξενάκη, Διαμαντοπούλου
Ρωσία: Βερκογλιάντοβα, Ζούμπκοβα, Προκόφιεβα, Καρίμοβα, Ζουμπάτσεβα, Σιμάνοβιτς, Λισούνοβα, Αμπντριαζιάκοβα, Τιμοφέεβα, Τανκέεβα, Ιβάνοβα, Ιαροντάικινα, Καρνάουκ
17:01
Ξεκίνησε ο αγώνας.
17:02
Δίχως κανένα καλό σουτ στα πρώτα δύο λεπτά.
17:03
1-0: Η Ασημάκη σκοράρει στη κόντρα (5:51)
17:05
Aποβολή για την Αβραμίδου. Η Ζούμπκοβα πραγματοποίησε το σουτ στην παίκτρια παραπάνω, εύκολα μάζεψε τη μπάλα η Κούβδου.
17:06
2-0: Ψιλοκρεμαστό σουτ και γκολ από την Ελευθερία Πλευρίτου (4:00)
17:07
Η Ρουμπέση έδωσε την ασίστ στη Ξενάκη, η νεαρή φουνταριστός απεγκλωβίστηκε από την αντίπαλο της και ατυχώς σούταρε άουτ.
17:09
3-0: Πεντάμετρο από τη Χριστίνα Τσουκαλά (2:17)
17:10
4-0: Σουτ της Ρουμπέση από την περιφέρεια (1:23)
17:11
4-1: Μειώνει η Καρίμοβα από θέση φουνταριστού (0:55)
17:12
4-2: Δεύτερο γρήγορο γκολ για τη Ρωσία με τη Λισούνοβα στην κόντρα (0:18)
17:12
Τάιμ άουτ από την ελληνική ομάδα. Απομένουν 18 δευτερόλεπτα.
17:14
Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει προσπάθεια για γκολ. Απομένουν τέσσερα δευτερόλεπτα στη διάθεση της Ρωσίας.
17:15
4-3: Σε νεκρό χρόνο η Προκόφιεβα πιάνει στον ύπνο την ελληνική ομάδα με σουτ υπό κακές προϋποθέσεις από την περιφέρεια. Σε ένα λεπτό δεχθήκαμε τρία γκολ!
17:16
Α' Οκτάλεπτο: 4-3
17:17
Δεύτερο χαμένο σπριντ.
17:18
4-4: Η Ρωσία ισοφαρίζει στην πρώτη επίθεση η Λισούνοβα (7:38). Έμεινε μόνη της δίχως αντίπαλο
17:18
Αποβολή για την Τσουκαλά.
17:19
4-5: Καταστροφή για την εθνική ομάδα. Η Λισούνοβα σκοράρει στην παίκτρια παραπάνω (6:28)
17:19
Σερί 5-0 για τη Ρωσία.
17:20
Αποβολή για την Ελευθερία Πλευρίτου.
17:20
4-6: Η Τιμοφέεβα σκοράρει στην παίκτρια παραπάνω (5:36)
17:21
Αποβολή Αμντριαζιάκοβα.
17:22
Χάθηκε η ελληνική επίθεση στην παίκτρια παραπάνω.
17:22
Απομένουν τέσσερα λεπτά για το ημίχρονο.
17:25
5-6: Μειώνει η Ελλάδα με την Ρουμπέση στην παίκτρια παραπάνω (2:34). Μείναμε αρκετή ώρα δίχως γκολ
17:26
Αποβολή για τη Σιμάνοβιτς. Τάιμ άουτ από τον Μορφέση.
17:27
Η Ρωσία έκανε το κλέψιμο, έγινε προσπάθεια να "κρεμάσουν" την Κούβδου. Κακή επιλογή. Απομένει ένα λεπτό.
17:28
5-7: Ανενόχλητη η Ιβάνοβα σκοράρει στην κόντρα (0:54)
17:29
Αποβολή για την Ελευθερία Πλευρίτου στα 33 δευτερόλεπτα. Η δεύτερη για την 18χρονη περιφερειακό.
17:30
Αποσοβηθηκε ο κίνδυνος στην παίκτρια παραπάνω, η Κούβδου έδιωξε πάνω στη νοητή γραμμή.
17:31
Β' Οκτάλεπτο: 5-7
17:36
Πρώτη επίθεση για την Ελλάδα στο τρίτο οκτάλεπτο
17:37
6-7: Μειώνει η Στεφανία Χαραλαμπίδη από τη γνωστή της θέση (7:37)
17:38
Γυριστό σουτ της Ασημάκη, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
17:39
7-7: Δεύτερο γκολ της Τσουκαλά από την περιφέρεια (5:46)
17:41
Ελληνικά μπλοκ στη ρωσική κόντρα.
17:43
Οριστική αποβολή της Ελευθερίας Πλευρίτου.
17:43
7-8: Ιβάνοβα στην παίκτρια παραπάνω (2:51)
17:47
7-9: Δεύτερο γκολ της Ιβάνοβα (1:28)
17:47
8-9: Μειώνει η Μαργαρίτα Πλευρίτου απο την περιφέρεια (1:00)
17:49
Απομένουν 16 δευτερολεπτα για τη Ρωσία.
17:50
Αποβολή για τη Μαργαρίτα Πλευρίτου στην εκπνοή του οκταλεπτου.
17:50
Γ' Οκτάλεπτο: 8-9
17:53
8-10: Αμπντριζιάκοβα στην παίκτρια παραπάνω (7:39)
17:56
8-11: Δεύτερο γκολ από τα 5 μέτρα για την Προκόφιεβα (6:20)
17:58
8-12: Σκοράρει ξανά η Ιβάνοβα στην παίκτρια παραπάνω (4:47)
17:58
9-12: Γρήγορη απάντηση από τη Μανωλιουδάκη στην περιφέρεια (4:25)
17:59
Αποβολή για τη Ρωσία. Στο δοκάρι σταμάτησε η ελληνική επίθεση.
18:00
10-12: Μειώνει η Ρουμπέση από την περιφέρεια (3:00)
18:01
Απομένουν 2.5 λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.
18:02
11-12: Η Ξενάκη φέρνει τη διαφορά στο γκολ, μειώνει από θέση φουνταριστού (2:19)
18:02
Άμυνα θέλουμε τώρα.
18:03
Αποκρούει το ρωσικό σουτ η Κούβδου.
18:03
Απομένουν ένα λεπτό και 29 δευτερόλεπτα. Κερδίζει την αποβολή η Ξενάκη. Τάιμ άουτ για τον Μορφέση.
18:04
Στο δοκάρι το σουτ της Στεφανίας Χαραλαμπίδη. Απομένει ένα λεπτό.
18:05
Χάθηκε η επίθεση των Ρωσίδων. 43 δευτερόλεπτα για το τέλος.
18:05
Αποβολή για τη Ρωσία.
18:06
12-12: Ισοφαρίζει στην εκπνοή η Αβραμίδου στην παίκτρια παραπάνω (0:01)
18:06
Πάμε στα πέναλτι για να διεκδικήσουμε την 5η θέση.
18:10
Να δούμε λοιπόν. Θυμίζουμε η νικήτρια παίζει με την Κίνα για την 5η θέση, η ηττημένη με την Ισπανία για την 7η.
18:15
Δεύτερη απόκρουση της Κούβδου στο πέναλτι της Ζούμπκοβα.
18:16
Η Ελλάδα κερδίζει 16-15 την Ρωσία στα πέναλτι και θα διεκδικήσει την 5η θέση την Παρασκευή με αντίπαλο την Κίνα σε επαναληπτικό του τελικού του παγκοσμίου το 2011.