Χάλκινο μετάλλιο ο Πλυτάς στην Ιταλία (PHOTOS)

Το χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Waterski U21 που διεξήχθη στην Ιταλία κατέκτησε ο εντυπωσιακός Νικόλας Πλυτάς, λαμβάνοντας μέρος για πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Μεγάλη διάκριση για τον Νικόλα Πλυτά. Ο Έλληνας αθλητής, στην πρώτη του συμμετοχή στην κατηγορία U21 για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Waterski 2014, που διεξήχθη στην Ιταλία και στο Recetto την περίοδο 17-20 Ιουλίου, ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο.

Πριν έναν μήνα είχε καταρρίψει το προσωπικό του πανελλήνιο ρεκόρ στο 1ο Hatzis Open στην Αλίαρτο και τώρα έρχεται αυτή η επιτυχία με το μετάλλιο στην κατηγορία "Tricks".

Τι είπε ο πρωταγωνιστής:

" Το επίπεδο των συναθλητών μου ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένο αλλά αυτό με έκανε να επικεντρωθώ στο δικό μου πρόγραμμα και να σκέφτομαι μόνο πώς θα το εφαρμόσω τέλεια κατά τη διάρκεια των προκριματικών ώστε να περάσω στους τελικούς.

Χαίρομαι πολύ για το μετάλλιο, είναι ωραία να ξεκινάω στην νέα κατηγορία με μια τέτοια διάκριση."

Να σημειωθεί ότι την πρώτη θέση και το χρυσό κατέκτησε ο Ιταλός Pajni Gianmarco και τη δεύτερη και το ασημένιο ο Λευκορώσος Isayeu Aliaksandr.