Επικό ματς: Αργεντινή - Βραζιλία 111-107

Σ' ένα ματς διαδοχικών ανατροπών και δύο παρατάσεων η Αργεντινή επιβλήθηκε 111-107 της Βραζιλίας στο παραδοσιακό ντέρμπι της Ν.Αμερικής. Ο Νοσιόνι των 37 πόντων ισοφάρισε στο φινάλε της κανονικής διάρκειας με τρίποντο, 33 πόντους και 11 ασίστ είχε ο Καμπάτσο.

Το ολυμπιακό τουρνουά χάρισε στους μπασκετόφιλους ένα απίθανο ματς, ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία. Όλα όσα συνέβησαν δεν είναι εύκολο να περιγραφούν με λόγια.

Μετά από μάχη 50 λεπτών η Αργεντινή αναδείχθηκε νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι του λατινικού μπάσκετ, επικρατώντας 111-107 στη δεύτερη παράταση της Βραζιλίας και σε μεγάλο βαθμό της έφραξε το δρόμο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο αγώνας είχε εντυπωσιακή αρχή και ακόμη πιο επικό φινάλε.

Παρά το 30-19 της "αλμπισελέστε", μ' έναν αφηνιασμένο Αντρές Νοσιόνι να σκοράρει διαδοχικά από το τρίποντο (άρχισε με 5/6), η "σελεσάο" ισορρόπησε την κατάσταση στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, μετατράποντας το εις βάρος της 35-30 σε υπέρ της 42-35 και 50-42 με 6/14 έξω από τα 6μ75. Ο Τζιοβανόνι είχε βρει πια συμπαραστάτες και όσο ο Νενέ "φόρτωνε" το αντίπαλο καλάθι με πόντους τόσο η Βραζιλία έδειχνε το αφεντικό, φτάνοντας στο 63-53.

Οι "γκαούτσος" απάντησαν μ' ένα πειστικό 11-0 και το ντέρμπι, σε παρκέ και κερκίδα, άναψε. Παρότι οι γηπεδούχοι, με την ώθηση του κοινού, προσπάθησαν να ξεφύγουν (74-69, 79-73, 83-75), τίποτα δεν είχε κριθεί. Οι Αργεντίνοι μείωσαν 83-82 με πέντε σερί του Καμπάτσο και μετά από ένα ζευγάρι βολών του Χουέρτας είχαν ευκαιρία 21 δευτερόλεπτων. Οι Βραζιλιάνοι έκαναν το λάθος να μην κάνουν φάουλ, ο Τζινόμπιλι έχασε το πρώτο σουτ, αλλά μετά το επιθετικό ο Νοσιόνι ευστόχησε απ' έξω και η παράταση ήρθε σαν μάννα εξ ουρανού για την ομάδα του Ερνάντες.

Η "σελεσάο" πήγε στο 91-86 και 94-88, αλλά δεν κατάφερε να ξεμπερδέψει. Ο Νοσιόνι ήταν εκεί για να σκοράρει για το -1 (94-93) και μετά τη 1/2 βολές του Μαρκίνιος να πάρει τη σκυτάλη ο Καμπάτσο κάνοντας το 95-95. Νέτο και Τζινόμπιλι ξόδεψαν από μία επίθεση και το ματς συνεχίστηκε σε δεύτερο πεντάλεπτο. Πεντάλεπτο που άρχισε με 8-0 της Αργεντινής! Προτού ο Μπαρμπόζα φέρει τη Βραζιλία στο -1 (106-105).

Το τελευταίο λεπτό άρχισε με χαμένη επίθεση του Τζινόμπιλι, αλλά και τη βιαστική ενέργεια του Γκαρσία. Η Βραζιλία δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και η Αργεντινή το εκμεταλλεύτηκε. Ο Καμπάτσο ήταν εύστοχος στις βολές και μετά τη χαμένη επίθεση του Λεαντρίνιο η πλάστιγγα έγειρε.

Μετά το 109-107 οι παίκτες του Μανιάνο άργησαν να κάνουν φάουλ, ενώ μετά τις 0/2 του Ντελφίνο έχασαν και το ριμπάουντ! Ο Τζινόμπολι δεν μπορούσε να τους συγχωρέσει τέτοια αβλεψία και έστειλε την Αργεντινή στην 8άδα του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 44-52, 67-72, 85-85(κ.α), 95-95, 111-107

Αργεντινή: Σκόλα 14(2/4τρ, 10ρ), Τζινόμπολι 13(0/8τρ), Καμπάτσο 33(5/10δ, 11ασ), Λαπροβίτολα, Ντελφίνο, Ντέλια 2, Νοσιόνι 37(8/12τρ, 11ρ), Ντεκ 2, Μαϊνόλντι, Γκαρίνο 10(2)

Βραζιλία: Νέτο 3(0/4τρ, 4ασ), Φελίσιο 2, Μπενίτε 13(3/6τρ), Χουέρτας 14, Γκαρσία 14(2τρ, 8ρ), Τζιοβανόνι 10(2τρ, 6ρ), Νενέ 24(11/17δ, 11ρ), Μαρκίνιος 9(0/6τρ, 5ρ), Μπαρμπόζα 11(1τρ, 5ρ), Λίμα 2, Χετσχάιμερ 5