Πέρασε στη 16άδα ο Κρεάνγκα

Ο Καλλίνικος Κρεάνγκα εκτόπισε το εμπόδιο του Ρουμάνου Άντριαν Κριζάν στο 2ο γύρο του απλού και προκρίθηκε στη 16άδα των Ευρωπαϊκών Αγώνων.

Με εξαιρετικό ρυθμό και σωστή τακτική από την αρχή έως το τέλος, ο Καλλίνικος Κρεάνγκα κατέβαλε με 4-2 σετ το νούμερο 15 του αγωνίσματος και πραγματοποίησε τον πρώτο του στόχο.

Ο Έλληνας άσος αξιοποίησε σε μεγάλο βαθμό το σερβίς του και αυτό φάνηκε κυρίως στο 3ο και το 4ο σετ. Κατέκτησε 7 και 6 πόντους αντίστοιχα και μάλιστα στο 3ο σετ "κράτησε" το σερβίς του για το 10-8 και αμέσως μετά για το 11-10. Στο 4ο σετ έμεινε πίσω με 1-5, αλλά έκανε εντυπωσιακή επαναφορά στηριζόμενος σε σερβίς και δυνατή επίθεση, προηγήθηκε 7-5 και τελικά επικράτησε 11-8.

Στο 5ο σετ ο "χάλκινος" πρωταθλητής Ευρώπης του απλού ανδρών το 2012 απέκτησε εκ νέου καλή διαφορά (7-2) κι αυτή τη φορά την εκμεταλλεύτηκε για να μειώσει σε 2-3, όμως ο Κρεάνγκα έκανε τρομερή εκκίνηση στο 6ο σετ (7-1) και δεν επέτρεψε στιγμή στον αντίπαλό του να σκεφτεί ότι μπορεί να φτάσει στην ανατροπή (11-9, 8-11, 12-10, 11-8, 8-11, 11-5).

Η επόμενη πρόκληση του πολύπειρου αθλητή ακούει στο όνομα Αντρέι Γκάσινα (18/6, 11:00), ο οποίος βρίσκεται στο Νο8 του ταμπλό και προέρχεται από τη νίκη επί του Ιταλού Νιαγκόλ Στογιάνοφ με 4-0 σετ.