Νικητής του 31ου Κλασικού Μαραθωνίου ο Κενυάτης Χίλαρι Γέγκο

Ο Κενυάτης Χίλαρι Γέγκο ήταν ο νικητής στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, με τον Αφρικανό δρομέα να καλύπτει την απόσταση της διαδρομής σε 2 ώρες 13 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα, χρόνος που αποτελεί την κορυφαία ατομική επίδοση του αθλητή.

Τον Γέγκο ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Κιμέλι Νίξον (2ος) και Ντέιβιντ Ρούτοχ (3ος).

Τόσο ο 26χρονος Χίλαρι, όσο και ο δεύτερος Κιμέλι Ντίκσον επίσης από την Κένυα (με χρόνο 2:14'.40") δεν έφεραν στη φανέλα τους το όνομα τους, δεν βρίσκονταν ανάμεσα στα πρωτοκλασάτα ονόματα του αγώνα.

Πρώτος Έλληνας αθλητής, έβδομος στην κατάταξη και νικητής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης, με χρόνο 2:23΄.59". " Ρίσκαρα λίγο παραπάνω στην αρχή με αποτέλεσμα να κουραστώ. Πάλεψα πολύ και δικαιώθηκα", υποστήριξε ο Χιώτης πρωταθλητής.

Πίσω του τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Πούλιος (με 2:25.37), ο οποίος ανέβηκε στο βάθρο μαζί με τις δύο κορούλες του. Μετά το τέλος του αγώνα ο αθλητής του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκε για την εγκατάλειψη των Ελλήνων αθλητών από την Πολιτεία, προσθέτοντας πως τοποθετεί γυψοσανίδες για να μπορεί να συνεχίσει να κάνει πρωταθλητισμό. Τρίτος ήταν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος (με 2:27.18). Οι τρεις Έλληνες τερμάτισαν μαζί.

Η 26χρονη Νάνσι Τζόαν Ρότιτς άφησε για τρίτη φορά δεύτερη την Ουκρανή Σβιτλάνα Στάνκο. Η Ρότιτς τερμάτισε πρώτη ανάμεσα στις γυναίκες και 19η στη γενική κατάταξη με δύο ώρες, 41 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα.

Η Στάνκο τερμάτισε στη δεύτερη θέση 25 δευτερόλεπτα πίσω από τη νικήτρια. Ωστόσο το μεγαλύτερο χειροκρότημα εισέπραξε η τρίτη, η Ελληνίδα Μάγδα Γαζέα νικήτρια ξανά στο πανελλήνιο πρωτάθλημα με 2:46.03. Η Ντενίζ Δημάκη (2:50.39) και η Ξένια Κατσιμαντου (2:56.22) συμπλήρωσαν το ελληνικό βάθρο.

Πρώτος ο Νακόπουλος στα 5 χλμ.

07:29
Kαλημέρα σε όλους, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του 31ου Κλασικού Μαραθωνίου.
07:33
Η σημερινή μέρα είναι σημαντική για τον μαζικό αθλητισμό στη χώρα μας. Σχεδόν 30.000 θα τρέξουν στην κλασική διαδρομή και στους λαϊκούς αγώνες των 5 και 10χλμ. 1000 παιδιά θα συμμετάσχουν στους δικούς τους αγώνες και βέβαια αθλητές των Special Olympics.
07:37
Το κέντρο της Αθήνας έχει κλείσει και όλοι οι κεντρικοί δρόμοι θα παραμείνουν κλειστοί μέχρι τις 17.30.
07:39
Η εκκίνηση στον Κλασικό Μαραθώνιο θα πραγματοποιηθεί στις 09.00. Η αυλαία θα ανοίξει με τα 5χλμ. WIND στη Λεωφόρο Αμαλίας στις 08.00. Γύρω στις 08.15 θα έχουμε λογικά τον πρώτο δρομέα που θα τερματίσει στο Παναθηναϊκό Στάδιο.
07:42
Στις 09.05 θα δοθεί η εκκίνηση στα 10χλμ. WIND. Μισή ώρα μετά αναμένεται να τερματίσει ο πρώτος δρομέας.
07:47
13.000 είναι οι συμμετοχές στα 5 και στα 10χλμ. Οι συμμετέχοντες στηρίζουν διάφορους φιλανθρωπικούς σκοπούς πιθανότατα στη σημαντικότερη πλευρά του αγώνα.
07:48
Αρκετά γνωστά πρόσωπα έχουν δηλώσει συμμετοχή στα 5χλμ. όπως ο πρώην υπουργός Ανδρέας Λοβέρδος. Αρκετοί τηλεπαρουσιαστές και τηλεπαρουσιάστριες. Μένει να δούμε πόσοι εξ αυτών θα τρέξουν πραγματικά.
08:02
Η γενική γραμματέας αθλητισμού Κυριακή Γιαννακίδου έδωσε την εκκίνηση. 8.000 άνθρωποι πήραν εκκίνηση στη Λεωφόρο Αμαλίας μέσα σε κονφετί.
08:05
Έφυγε και το τρίτο γκρουπ στα 5χλμ.
08:10
Πλησιάζουμε στον τερματισμό των 5χλμ.
08:16

Τερματίζει ο πρώτος στα 5χλμ. Είναι ο πρωταθλητής των 800μ. ο Κώστας Νακόπουλος.

08:18
Η Κατερίνα Μπερδούση τερμάτισε πρώτη στα 5χλμ.
08:25
"To χάρηκα πολύ. Μου φάνηκε πιο εύκολη η φετινή διαδρομή. Απλά επειδή δεν ήμουν υγιής έμεινα με το πρώτο γκρουπ και έφυγα στο τέλος", υποστήριξε ο Νακόπουλος, ο νικητής των 5χλμ.
08:31
Μισή ώρα έχει απομείνει για την εκκίνηση στην κλασική διαδρομή. Ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Κώστας Παναγόπουλος βρίσκεται μπροστά από τους δρομείς και δήλωσε "ελπίζω ο αέρας να μας βοηθήσει εκτός από ρεκόρ συμμετοχής (από 102 χώρες) να έχουμε και ρεκόρ κλασικής διαδρομής. Πρέπει να είναι και δικό μας στόχος ζωής να τρέξει κάθε δρομέας τουλάχιστον μια φορά στην κλασική διαδρομή".
08:34
Θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή σε μνήμη των θυμάτων του Μαραθωνίου της Βοστόνης. Από όλους τους μεγάλους Μαραθωνίους ο συγκεκριμένος είναι ο πιο στενά συνδεδεμένος με την Ελλάδα. Η διεξαγωγή του ξεκίνησε το 1897 για να ακολουθήσει τον Μαραθώνιο του 1896. Αρκετοί Έλληνες συνέβαλαν στη διεξαγωγή του, ενώ δύο Έλληνες δρομείς, ο Παναγιώτης Τριβουλίδης και ο Στέλιος Κυριακίδης έχουν αναδειχθεί νικητές.
08:35
"Είμαι πολύ ευτυχισμένη για την ανάδειξη μου σε κορυφαία μαραθωνοδρόμο στον κόσμο φέτος", δήλωσε η Έντνα Κίπλαγκατ που συμμετείχε στα 5χλμ. Παγκόσμια πρωταθλήτρια στον Μαραθώνιο το 2011 και το 2013 και το μεγαλύτερο όνομα που έχει συμμετάσχει στις εκδηλώσεις του 31ου Κλασικού Μαραθωνίου από το 2004 μέχρι σήμερα.
08:39
Στιγμιότυπο από την εκκίνηση των 5χλμ.
08:51
Πάντα στην τρίχα ο Σεργκέι Μπούμπκα  συνοδευόμενος από τον πρόεδρο της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας στίβου βρίσκεται στη Λεωφόρο Αμαλίας για να δώσει την εκκίνηση στα 10χλμ.
08:52
"Eίναι ένας σπουδαίος αγώνας. Φανταστική εικόνα. Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι στην Αθήνα και βλέπω αυτή την εικόνα", ήταν το σχόλιο του αντιπροέδρου της ΔΟΕ, Σεργκέι Μπούμπκα.
08:58
Δόθηκε η εκκίνηση στον Κλασικό Μαραθώνιο από τον Περιφερειάρχη Γιάννη Σγουρό και την  Πρίσκα Τζέπτου. Έχουν χωριστεί σε οκτώ γκρουπ. Καλή επιτυχία σε όλους.
09:02
Ένας από αυτούς ίσως να είναι ο νικητής στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο. Τρίτος από δεξιά ο δύο φορές νικητής και κάτοχος του ρεκόρ αγώνα, Ράιμοντ Μπετ.
09:04
Ο Δήμαρχος Αθηναίων, Γιώργος Καμίνης έδωσε την εκκίνηση στα 10χλμ. Έφυγε το πρώτο γκρουπ. 8.000 τρέχουν στο 10άρι.
09:06
Ο Σεργκέι Μπούμπκα έδωσε την εκκίνηση στο β' γκρουπ στο 10άρι.
09:09
Ο Μαροκινός Τζαγουάντ Λααρίς δίνει το ρυθμό στον Κλασικό Μαραθώνιο. Το ατομικό ρεκόρ του είναι δύο ώρες, 14 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα. Σημειώθηκε όμως το 2009 στο Λέιντεν.
09:10
Ο ΣΕΓΑΣ μας δίνει τους χρόνους των νικητών στα 5χλμ: Ο Νακόπουλος έκανε 15.48 και η Μπερδούση 17.58.
09:17
Μπερδούση: "Είναι η πρώτη φορά που συμμετείχα. Ήταν ένας εύκολος αγώνας. Διατήρησα σταθερό ρυθμό και δεν με κούρασε".
09:21
Ο παλιός πρωταθλητής και κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ στα 5.000μ. Νότης Παπούλιας αγωνίστηκε στα 5χλμ. με τους γιους του, τον 16χρονο Ανέστη και τον 15χρονο Χρήστο.
09:26
Δεύτερος στα 5χλμ. ήταν ο Μυλωνάς με 15.33 και τρίτος ο Χατζάκης με 15.54. Στις γυναίκες δεύτερη ήταν η Μιχαήλοβα με 18.49.
09:27
Οι μπάντες που έχουν στηθεί σε στρατηγικά σημεία δίνουν το ρυθμό στους δρομείς των 10χλμ. Υπέροχες εικόνες στους δρόμους της Αθήνας. Μέχρι στιγμής ένας δρομέας ντυμένος "Ιούλιος Καίσαρας" έχει κλέψει την παράσταση.
09:32
Ολόκληρη η Νέα Μάκρη έχει βγει έξω για να χειροκροτήσει τους δρομείς. Ο Μαροκινός Λααρίς εναλλάσσεται με τον Κενυάτη Κίσανγκ στο ρόλο του "λαγού".
09:33
350 αθλητές των Special Olympics συμμετέχουν στον αγώνας. Ο Ηλίας με την εντυπωσιακή αλογοουρά τερμάτισε πρώτος.
09:36
Τερμάτισαν οι πρώτοι στο 10άρι.
09:38
Η Αναστασία Καρακατσάνη έχασε λίγο το δρόμο της μέσα στο στάδιο, αλλά τερμάτισε πρώτη στα 10χλμ.
09:39
Η Τίνα Κεφαλά που αγωνίστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2010 στον Μαραθώνιο, ήταν 2η. Δεν έκανε φέτος Μαραθώνιο.
09:40
Τρίτη ήταν η Πόπη Αστροπεκάκη στο 10άρι.
09:47
"Βαρέθηκα το χιόνι στη Μόσχα. Ήρθα να τρέξω εδώ κάτω από τον ήλιο. Αφιερώνω τη νίκη στη γυναίκα μου που με περιμένει εδώ στο στάδιο", δήλωσε ο Ρώσος νικητής των 10χλμ. ο Ισταντέρ.
09:50
"Σημασία είχε η νίκη, αλλά και ένας καλός χρόνος. Βρισκόμαστε σε καλό δρόμο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου", δήλωσε ο 2ος στο 10άρι, Κώστας Δρόσος.
09:52
Η νικήτρια των 10χλμ. Αναστασία Καρακατσάνη.
09:54
Ο Δρόσος, πρώτος Έλληνας στα 10χλμ, τη στιγμή του τερματισμού.
09:59
Aγγίξαμε την πρώτη ώρα στον Μαραθώνιο. Προς το παρόν είναι αργός ο ρυθμός των Αφρικανών που βρίσκονται στο προπορευόμενο γκρουπ.
10:05
Kατά κύματα συνεχίζεται ο τερματισμός των δρομέων στα 10χλμ.
10:06
Δυστυχώς δεν φαίνεται να έχει αρκετούς θεατές στο Παναθηναϊκό Στάδιο.
10:11
Και το... ζωικό βασίλειο έτρεξε στα 5χλμ.
10:22
Ένας Κενυάτης εγκατέλειψε, τέσσερις βρίσκονται στο προπορευόμενο γκρουπ. Ο Κενυάτης Ρούτοχ, ο Αιθίοπας Μελσάμο, οι άλλοι δύο Κενυάτες δεν φέρουν όνομα στη φανέλα τους.
10:22

Στέλιος : Καλημέρα! Συγχαρητήρια για το live . Υπάρχει κάποιο λινκ με τους χρόνους στα ενδιάμεσα splits. Ευχαριστώ .

10:23
Ευχαριστούμε. Στο Athensclassicmarathon ίσως βρεις αυτό που αναζητείς.
10:38
Tα βάσανα των πρωτοπόρων τελειώνουν τώρα που έφτασαν στον Σταυρό της Αγίας Παρασκευής.
10:42
Ο Χριστόφορος Μερούσης και ο Κωνσταντίνος Πούλιος είναι οι δύο πρώτοι Έλληνες στον Μαραθώνιο. Στο 32ο χιλιόμετρο βρίσκεται ο αγώνας.
10:53
Ορισμένοι είχαν και τα τυχερά τους.
11:04
Έχουμε περάσει πλέον στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής. Δύο Κενυάτες δίχως ονόματα στη φανέλα τους προηγούνται. Ο ένας είναι ο Χίλαρι.
11:09
O Xίλαρι Κιπτσούμπα φαίνεται πως θα είναι ο νικητής στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο.
11:12
Ο Κενυάτης Χίλαρι τερματίζει χαμογελώντας στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Είναι ο νικητής στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο. O (ανεπίσημος) χρόνος είναι 2:13.50.
11:13
O επίσης Κενυάτης Ντίξον είναι δεύτερος. Τρίτος ο Ρούτοχ. Αναμένουμε τον επίσημο χρόνο.
11:19
Ο τερματισμός του νικητή
11:23
Ο Χριστόφορος Μερούσης είναι ο πρώτος Έλληνας που τερματίζει στο στάδιο. Είναι ο νικητής του πανελληνίου πρωταθλήματος.
11:26
2:13.59 είναι ο χρόνος του νικητή, Γέγκο Χίλαρι. Είναι ατομικό ρεκόρ για τον νικητή του 31ου Κλασικού Μαραθωνίου.
11:26
Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος τερματίζει με το κοριτσάκι του στους ώμους.
11:37
Ο τερματισμός στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο
11:41
Περιμένουμε ακόμα τους επίσημους χρόνους από τον ΣΕΓΑΣ. Η Κενυάτισσα Ρότιτς ήταν πρώτη με 2:41.40. Δεύτερη ήταν η Ουκρανή Σβιτλάνα Στάνκο.
11:44
Η Μάγδα Γαζέα είναι η πρώτη Ελληνίδα και νικήτρια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Τρίτη στη γενική κατάταξη!