Τα αποτελέσματα του Κ-1 WORLD MAX 2012 FINAL 8 ATHENS

Πολλές συγκινήσεις επεφύλασσε το Κ-1 WORLD MAX 2012 FINAL 8 της Αθήνας, στο οποίο ο Μιχάλης Ζαμπίδης κατέλαβε την 3η θέση. Δείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα της διοργάνωσης.

Ο 32χρονος πρωταθλητής νίκησε τον Ρις Μακάλιστερ στην προημιτελική φάση και αποκλείστηκε από τον Μίρτελ Γκρούνχαρτ στο δεύτερο γύρο της ημιτελικής φάσης. Οι χιλιάδες θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ, πάντως, τον αποθέωσαν κι εκείνος με τη σειρά του τους ζήτησε συγγνώμη για το γεγονός ότι δεν κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση.

Ο Μιχάλης Ζαμπίδης κατάφερε να κερδίσει την 3η θέση στο τουρνουά του Κ-1, μετά από τη νίκη επι του Βρετανού Reece McAllister στους προ-ημιτελικούς και έναν πολύ σκληρό αγώνα στους ημιτελικούς, ο οποίος διακόπηκε στο τέλος του 2ου γύρου κατόπιν εντολής του γιατρού λόγω τραυματισμού του Iron Mike, λήγοντας με πρόκριση στον τελικό για τον Ολλανδό Murthel Groenhart, ο οποίος κατέκτησε και το τρόπαιο του Κ-1.

Το κοινό αποθέωσε τον Έλληνα Πρωταθλητή και ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η απονομή του επίχρυσου «δάφνινου» στεφανιού από τον Μιχάλη Ζαμπίδη στον Groenhart, κατά την οποία, ο Iron Mike ζήτησε συγγνώμη από το ελληνικό κοινό που δεν κατάφερε να κατακτήσει την 1η θέση, ευχαρίστησε τους Ιάπωνες διοργανωτές που εμπιστεύθηκαν τη διοργάνωση του Κ-1 στην Ελλάδα και έδωσε το μήνυμα σε όλους ότι προχωράει.