Καλάθης και με Πανιώνιο...

Καμία σοβαρή αντίσταση δεν βρήκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Πανιώνιο και έφτασε άκοπα στη νίκη με 97-53. Από το δεύτερο δεκάλεπτο είχαν κριθεί τα πάντα ελέω Νικ Καλάθη.

BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ενα και μόνο δεκάλεπτο σοβαρής απόδοσης ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό να ξεμπερδέψει και από αυτήν την υποχρεώση για το ελληνικό πρωτάθλημα

Ηταν και πάλι ο Καλάθης αυτός που ανέβασε ρυθμούς για να ξεκολλήσει το κάρο από τη λάσπη του 22-21 της πρώτης περιόδου, δείγμα του ότι ακόμα και σ' αυτά τα ματς ο Παναθηναϊκός εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον ηγέτη του.

Από τη στιγμή που έγινε η δουλειά στη δεύτερη περίοδο (με επί μέρους σκορ 25-7) οι πράσινοι δεν είχαν κάτι άλλο να φοβηθούν σ' αυτό το παιχνίδι και ο Πασκουάλ, ως συνήθως, μοίρασε σε όλους τo χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53

Παναθηναϊκός: Ντένμον 12 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Όγκαστ 15 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλάθης 11 (6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (7 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 12 (2), Γκιστ 3 (1), Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 7 (2), Γκάμπριελ 6 (2), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Πανιώνιος: Μπρέιζελτον 13 (1), Σακελλαρίου 17 (2), Κράβιτς 7 (3/10 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Νταλό (0/6 σουτ), Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Κουακομένσα 3 (1), Σαρικόπουλος 8 (6 ριμπάουντ), Ραλλάτος