Παρέλαση στη Ρόδο και ραντεβού με... ΠΑΟΚ για Παναθηναϊκό

Μετά το "26 στα 26" στην regular season, ο Παναθηναϊκός συνεχίζει το νικηφόρο σερί του και στα πλέι οφ, καθώς επιβλήθηκε με 87-69 του Κολοσσού και με 2-0 νίκες πέρασε στα ημιτελικά.

BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Στον πρώτο του αγώνα στα φετινά πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός, νίκησε με 31 πόντους διαφορά τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ και έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση ότι δεν έχει καμία διάθεση να ολοκληρώσει τη σεζόν χωρίς κάποιο τρόπαιο στα χέρια του.

Στον δεύτερο αγώνα της προημιτελικής σειράς, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν έκανε περίπατο όπως θα περίμεναν πολλοί, και αυτό καθρεφτίστηκε ανάγλυφα στο πρώτο 20λεπτο, με τους γηπεδούχους να προβάλλουν σθεναρή αντίσταση στο "Βενετόκλειο" και να υπολείπονται μόνο τρεις πόντους (39-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι "πράσινοι" σοβαρεύτηκαν, πάτησαν γκάζι και βάζοντας τη μπάλα κάτω από το καλάθι "έτρεξαν" σερί 16-0 για να φτάσουν τη διαφορά στους 20 πόντους (44-64) και να δώσουν τέλος στο όποιο ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός φρόντισε να συντηρήσει τη μεγάλη υπέρ του διαφορά και το φινάλε να επικρατεί με το άνετο 87-69, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Σίνγκλετον με 14 πόντους και τον Μήτογλου να προσθέτει και αυτός 9 με 4/4 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-42, 52-67, 69-87

Κολοσσός: Χάρις 2 (1/6 σουτ), Αγγελάκος 2, Μπρέι 16 (3), Ράιτ 14 (7/11 σουτ, 0/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Γιανγκ, Ουέαρ 6 (1/6 σουτ, 3/3 βολές), Σχίζας 5 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 8 (1), Παπαδάκης 9 (2), Τσαλμπούρης 4.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα), Παππάς 11 (1), Βουγιούκας, Καλάθης 8 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Τζέιμς 11, Γκιστ 4 (8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 5 (1), Όγκαστ 6, Λοτζέσκι 3, Αντετοκούνμπο 9, Μήτογλου 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ).