168 (16:30) Γκολ εκατέρωθεν στο Αμβούργο (1,72)

Τον πρώτο βαθμό του στη εφετινή Μπουντεσλίγκα ψάχνει το Αμβούργο, υποδεχόμενο την πρωταθλήτρια Ντόρτμουντ που τέτοιο καιρό πέρυσι γνώρισε την τελευταία ήττα της στο πρωτάθλημα. Ξεχωρίζει το GG, που αποδίδει 1,72.

Με ελπίδες για αγωνιστική αναγέννηση μετά τον "επαναπατρισμό" του Ράφαελ Φαν ντερ Φάαρτ (που δήλωσε ότι νιώθει σπίτι του) ταξίδεψε το Αμβούργο στη Φρανκφούρτη, αλλά για μια ακόμα φορά πλήρωσε τα παιδικά λάθη της άμυνας του και υποχρεώθηκε να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι και την τρίτη ήττα σου ισάριθμα ματς του πρωταθλήματος.

Μόλις στο 18’ βρέθηκε με δύο γκολ πίσω, προς υπεράσπιση του πάλεψε το ματς και έχασε μεγάλες ευκαιρίες πριν μειώσει στο 45’, αλλά η έλλειψη ψυχραιμίας φάνηκε στην απευθείας κόκκινη (αυστηρή) που δέχθηκε ο Γίρατσεκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου για επικίνδυνο τάκλιν. Στο 52’ δέχθηκε το 3-1, αλλά και πάλι δεν τα παράτησε, μείωσε σε 3-2 στο 63’ σπαταλώντας ακόμα δύο τουλάχιστον κλασικές ευκαιρίες για να πάρει το βαθμό.

Η γκρίνια για τον Τόρστεν Φινκ, που ήρθε σαν Μεσσίας πέρυσι από τη Βασιλεία, έχει αρχίσει, το δύσκολο πρόγραμμα (Ντόρτμουντ εντός, Γκλάντμπαχ εκτός, Αννόβερο εντός) δεν ευνοεί για ένα θετικό σερί και τα πάντα δείχνουν να κρέμονται από μια κλωστή. Αόγκο (αμυντικός), Κάτσαρ, Ρινκόν (μέσοι) παραμένουν τραυματίες, τιμωρημένοι οι Ραΐκοβιτς (αμυντικός) και Γίρατσεκ (μέσος).

Μάλλον τυχερή που κατάφερε να νικήσει τον Άγιαξ στην πρεμιέρα της για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ θα πρέπει να αισθάνεται η Ντόρτμουντ, οι πρωταθλητές Γερμανίας έδειξαν και εφέτος νευρικοί και δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα ώστε να κλείσουν τον Αίαντα στα καρέ του. Και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με τους τερματοφύλακες να είναι οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης (στο 58’ εκείνος του Άγιαξ έπιασε και πέναλτι του Χόυμελς), τελικά το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Λεβαντόφσκι με προσωπικό γκολ στο 87’.

Στο τελευταίο παιχνίδι της για το πρωτάθλημα επιβλήθηκε άνετα με 3-0 της Λεβερκούζεν, στη μοναδική έξοδο της μέχρι στιγμής άφησε βαθμούς στη Νυρεμβέργη (1-1), ταξιδεύει σε μια έδρα όπου πέρυσι θριάμβευσε με 5-1, ενώ πέρυσι τέτοιο καιρό (18/9) γνώριζε την τελευταία ήττα της στη Μπουντεσλίγκα (2-1 από το Αννόβερο). Αμφίβολοι οι Βάιντερφελερ (κίπερ) και Γιουντόγκαν (μέσος) που αποκόμισαν μικροτραυματισμούς από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι, αν δεν προλάβουν τι θέση τους θα πάρουν οι Λάνγκερακ και Λάιτνερ αντίστοιχα.

Key Stat: 4 σερί GG είδαμε στις τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο Αμβούργο.

Συμπέρασμα: Δεν δείχνει ικανό να βγει από το αγωνιστικό τέλμα το Αμβούργο, αν και το μέγεθος του αντιπάλου ίσως δώσει έξτρα κίνητρο στους παίκτες του. Κόντρα στην Άιντραχτ έδειξε ότι μπορεί να βγάλει φάσεις, αλλά η άμυνα του ήταν απαράδεκτη και απέναντι στην πρωταθλήτρια θα πρέπει να αλλάξει άρδην η εικόνα της για να καταφέρει να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα. Το διπλό κατρακυλάει και γι αυτό θα το αφήσουμε σαν επιλογή για το Live, προτιμώντας το GG που αποδίδει 1,72.