Ο Ρότζερ Φέντερερ δεν θα είναι συνεπής στο ραντεβού με το 9ο τρόπαιο Γουίμπλεντον στην καριέρα του, με τον Κέβιν Άντερσον να αποκλείει στα προημιτελικά τον Ελβετό θρύλο χάρη σε μία συγκλονιστική ανατροπή!

Με υποθέσεις δεν χτίζονται πραγματικότητες. Παρόλα αυτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς διεκδίκησε με όλες τις δυνάμεις του την πρόκριση στα προημιτελικά του Γουίμπλεντον λυγίζοντας στο φινάλε κάθε σετ.

Βασιλιάς στο Γουίμπλεντον ο Ρότζερ Φέντερερ, νίκησε 3-0 σετ τον Μάριν Τσίλιτς στον τελικό της Κυριακής και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο δίχως να χάσει σετ!

Οι ενοχλήσεις που ένιωσε ο Μάριν Τσίλιτς στον τελικό του Γουίμπλετον με αντίπαλο τον Ρότζερ Φέντερερ έκαμψαν τις αντιστάσεις του Κροάτη τενίστα ο οποίος ξέσπασε σε κλάματα στο δεύτερο σετ.

Με μια ατάκα που έχει συνδεθεί με το μυθικό γκολ του Ντιέγκο Μαραντόνα κόντρα στην Αγγλία, αποφάσισε να... παίξει στο πρωτοσέλιδό της η ισπανική "Marca", με αφορμή την κατάκτηση του Γουίμπλεντον από την Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα (PHOTO).

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς εγκατέλειψε μόλις στο 2ο σετ τον προημιτελικό με τον Τόμας Μπέρντιχ και λίγες ώρες μετά από τον Άντι Μάρεϊ, αποκλείστηκε κι αυτός από το Γουίμπλεντον λόγω τραυματισμού. Μόνο χαμόγελα για τον Ρότζερ Φέντερερ που βαδίζει προς την κατάκτηση ενός ακόμη Grand Slam.

Ο κάτοχος του Γουίμπλεντον, Άντι Μάρεϊ γνώρισε αναπάντεχη ήττα με 3-2 σετ (6-3, 4-6, 7-6, 1-6, 1-6) απ' τον Σαμ Κέρεϊ στα προημιτελικά του Γουίμπλεντον και τέθηκε εκτός συνέχειας!

Σε έναν τελικό που κράτησε περίπου τρεις ώρες ο Άντι Μάρεϊ νίκησε με 3-0 σετ (6-4, 7-6(3), 7-6(2)) τον Μίλος Ράονιτς και κατέκτησε το Wimbledon για δεύτερη φορά στην καριέρα του. Τρίτος τίτλος Grand Slam για τον 29χρονο Βρετανό τενίστα.

Η Σερένα Γουίλιαμς πραγματοποίησε εξαιρετικό αγώνα κόντρα στην Αντζελίκ Κέρμπερ, την οποία νίκησε με 2-0 σετ (7-5, 6-3) και κατέκτησε το Γουίμπλεντον για δεύτερη διαδοχική φορά και 7η στην καριέρα της.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Άντι Μάρεϊ νίκησε με 3-0 σετ τον Τόμας Μπέρντιχ και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό του Γουίμπλεντον όπου θα αντιμετωπίσει τον Μίλος Ράονιτς.

Στον πρώτο του τελικό σε Grand Slam προκρίθηκε ο Μίλος Ράονιτς, ο οποίος αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ έκανε την ανατροπή κόντρα στον Ρότζερ Φέντερερ στα ημιτελικά του τουρνουά.

Την πρόκρισή του στους "16" του Γουίμπλεντον για τρίτη διαδοχική χρονιά εξασφάλισε ο Νικ Κύργιος, ο οποίος νίκησε με 3-1 σετ τον Φελιτσιάνο Λόπεζ σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε το Σάββατο και ολοκληρώθηκε την Κυριακή (3/7).

Τζόκοβιτς-Φέντερερ 3-1

Τελ. ανανέωση : 12/07/15 18:32

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε του Ρότζερ Φέντερερ με 3-1 σετ στον τελικό του Γουίμπλεντον και κατέκτησε τον τίτλο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Έφτασε τις 200 νίκες σε τουρνουά Grand Slam o Σέρβος.

Δεν έχουν λόγο να είναι εχθροί. Δεν έχουν όμως και λόγο να είναι φίλοι. Ο λόγος για τους Άλεξ Φέργκιουσον και Τιερί Ανρί, οι οποίοι μοιράστηκαν μια άβολη στιγμή κατά τη διάρκεια της παρουσίας τους σε αγώνα Γουίμπλεντον. Δείτε το VIDEO.