Εθνική ανάταση στο δεύτερο ημίχρονο

Αφού άφησε πίσω ό,τι κακό έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εθνική ομάδα νίκησε 90-61 την Ισλανδία, στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ, και κέρδισε -εκτός από τους βαθμούς- την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση για τα ματς-ντέρμπι κόντρα σε Γαλλία και Σλοβενία. Παππάς και Πρίντεζης οι πρώτοι σκόρερ, κομβικός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Το ζητούμενο για την Εθνική σ' ένα τέτοιο παιχνίδι και απέναντι σ' έναν υποδεέστερο αντίπαλο ήταν να μην προσφέρει στους Ισλανδούς το δικαίωμα να πιστέψουν ότι μπορούν να πετύχουν τη μεγάλη έκπληξη. Ό,τι δηλαδή δεν κατάφερε στη δεύτερη περίοδο, όταν το επιμέρους σκορ ήταν 23-11.

Διότι μετά το 26-10 της πρώτης, οι διεθνείς "κάθισαν". Εγκλωβίστηκαν επιθετικά, υπέπεσαν σε πάρα πολλά λάθη (13 στο πρώτο μισό) κι άφησαν τους νησιώτες να ρίξουν το -18 (32-14) ως το -4 (33-29), παρά το μεγάλο χάσμα στα ριμπάουντ, αφού ούτε άμυνα έπαιζαν κάνοντας τρεις φορές φάουλ πάνω σε τρίποντα (αργές αντιδράσεις).

Τη διαφορά στη συνέχεια έκανε η διάθεση στο πίσω μέρος του παρκέ η ενέργεια αρχικά του Παπανικολάου και κατόπιν του Θανάση Αντετοκούνμπο. Ο αδερφός του Γιάννη "έκλεψε" λίγη από τη λάμψη του και έκανε κάποια από εκείνα που θα έκανε αυτός στο παρκέ. Όσο έμεινε στο ματς η Εθνική είχε +18 και μαζί με τον οίστρο του Παππά στην επίθεση (20 πόντοι) ήρθαν το 61-45 και το 74-54, όταν και έπεσαν οι τίτλοι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90

Ισλανδία: Χέρμανσον 7(6ρ), Στέιναρσον, Άκοξ 7, Μπαέρινγκσον 7, Στέφανσον 7, Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 7(1), Γκούναρσον, Ερμολίνσκι 3(4ρ, 5ασ), Πάλσον 21(1, 10/10β), Χίλνασον 2, Μπιόρνσον

Ελλάδα: Καλάθης 9(1τρ, 5ρ, 3ασ), Μπουρούσης 7(8ρ, 4ασ, 5λ), Σκούκας 5(1), Παππάς 20(7/9δ, 1/4τρ), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 17(6/8δ, 1τρ, 5ρ), Παπανικολάου 10(4ρ), Μάντζαρης 8(2), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5(1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 9(3/3δ, 4ρ)