H αντεπίθεση της Εθνικής άργησε τρία δεκάλεπτα

Η κακή απόδοση για 30 λεπτά κόστισε το 95-87 από τη Γαλλία, αφού το σχήμα - καμικάζι στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν δυνατό να καλύψει διαφορά 24 πόντων. Αρχισκόρερ (ξανά) ο Πρίντεζης, δεν έφταναν Σλούκας - Αντετοκούνμπο.

Το 90-61 επί των Ισλανδών δεν έκρυψε τα τρωτά σημεία της Εθνικής. Παρόλα αυτά η εικόνα των πρώτων 30 λεπτών απέναντι στους καλά διαβασμένους Γάλλους ήταν απογοητευτική και η ήττα με το κολακευτικό 95-87 ήταν, όπως αποδείχθηκε στο παρκέ, αναπόφευκτη.

Οι κακές αντιδράσεις στην άμυνα και οι αργές περιστροφές έδιναν πολλά εύκολα καλάθια στους "μπλε", οι οποίοι είχαν νταμπλ-σκορ από την πρώτη περίοδο (20-10) και κάνοντας απλά πράγματα στην επίθεσή τους έχτισαν μη αναστρέψιμη διαφορά. Η οποία μετά το 55-36 του 20' με 20/28 σουτ έφτασε στο 71-47 του 25', αφού μόνο ο Θανάσης πάλευε στην πίσω ζώνη του παρκέ.

Από το 75-57 της τρίτης περιόδου και την "κομάντο" 5άδα του Μίσσα (Πρίντεζης στο 5 και Αντετοκούνμπο στο 4) η Εθνική όχι μόνο εμφάνισε σημάδια αντίδρασης, αλλά πίστεψε στην ανατροπή. Βοήθησαν τα εύστοχα σουτ και η αλαζονεία των Γάλλων που ξόδευαν επιθέσεις, παρόλα αυτά η διαχείριση του 77-69 δεν ήταν η πρέπουσα. Όταν ο Σλούκας δίστασε σ' ένα ελεύθερο σουτ, ο Φουρνιέ τον τιμώρησε αμέσως μετά με γκολ-φάουλ και το 84-74 έριξε τους τίτλους τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95

Ελλάδα: Καλάθης 15(2τρ, 4ρ, 4ασ, 4λ), Μπουρούσης 7, Σλούκας 15(1/4τρ, 5ρ, 7ασ), Παππάς 8(1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 22(2/5τρ), Παπανικολάου, Μάντζαρης 3(1), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5(1), Αντετοκούνμπο 12(6ρ)

Γαλλία: Σεραφέν 9, Ερτέλ 13(1τρ, 4ασ), Λοβέρν 21(1τρ, 11ρ), Φουρνιέ 21(2), Ντε Κολό 16(3/6τρ), Μπ.Ντιό 3(4ασ), Βεστερμάν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 8, Τουπάν, Τζάκσον 2