Μπαρτσελόνα-ΤΣΣΚΑ 78-82 (vid)

Ο άνθρωπος των μεγάλων αγώνων Δια χειρός Ραμούνας Σισκάουσκας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα παίξει σε άλλον έναν τελικό ενός Final Four, τον τέταρτο συνεχόμενο. Ο Λιθουανός πήρε από το χέρι τη ρωσική ομάδα και άλλαξε τη μοίρα ενός αγώνα (82-78) που η Μπαρτσελόνα ως το 32' ήλεγχε πλήρως.

Έτσι νίκησε

Η Μπαρτσελόνα, αν και οι συνθήκες-απαιτήσεις ενός ημιτελικού είναι διαφορετικές από οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι, δεν άλλαξε τρόπο παιξίματος. Έκανε ό,τι όλη τη σεζόν, κυνηγώντας ταχύ ρυθμό με γρήγορες επιθέσεις και πολλά σουτ από την περιφέρεια. Καθαρό ισπανικό στιλ. Η ευστοχία του Λάκοβιτς (3/3 τρίποντα) ήταν το στοιχείo που τη βοήθησε να αιφνιδιάσει ακόμη και τον πάντα έτοιμο Μεσίνα, για το 14-4 και το 17-6.

Παρόλα αυτά η ΤΣΣΚΑ δεν άργησε να αντιδράσει. Βρήκε τα πατήματά της μετά το 21-12 του 10' και σταδιακά, χάρη στην πολύτιμη αμυντική συνεισφορά του Κριάπα (κλεψίματα-καρφώματα), μπήκε για τα καλά στο ματς (21-18, 27-22). Μάλιστα τα τρία φάουλ που συμπλήρωσαν οι Ναβάρο και Γκριμάου ευνόησαν τα σχέδια των πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι προτού κλείσει το ημίχρονο ισοφάρισαν 30-30 (17').

Η "Μπάρτσα" δεν το έβαλε κάτω, ανέκτησε την ηρεμία της και με ηγέτη τον μπαρουτοκαπνισμένο Άντερσεν, ο οποίος έκανε μεγάλο ματς, όχι μόνο δεν άφησε την ΤΣΣΚΑ να προσπεράσει (36-32 στο ημίχρονο) αλλά κατάφερε να αγγίξει εκ νέου το +10 (41-32, 21). Άντεξε μάλιστα όταν οι πρωταθλητές Ευρώπης ισοφάρισαν 52-52 και 56-56, αφού ο Αυστραλός σέντερ, δρώντας ακατάπαυστα, έκανε το 61-56 στο 32'.

Όλα αυτά βέβαια ωσότου ο Σισκάουσκας "ξυπνήσει". Η εντολή ήταν συγκεκριμένη: η μπάλα στα χέρια του Λιθουανού, ο οποίος με 11 διαδοχικούς πόντους (3/3 τρίποντα) έβγαλε την ΤΣΣΚΑ από τη δύσκολη θέση και έκλεισε στα σχοινιά τους "μπλαουγκράνα". Από το 61-67 (35') και ως το τέλος η ομάδα του Μεσίνα δεν έχασε ποτέτο προβάδισμα. Ο Ναβάρο επιχείρησε με τα τρίποντά του να... εξιλεωθεί για μια άνοστη εμφάνιση και μείωσε 69-72 και 74-76, αλλά αφενός ο ανώριμος Μπαζίλε αφετέρου η ευάλωτη άμυνα της Μπαρτσελόνα έγειραν οριστικά την πλάστιγγα στην πλευρά των Ρώσων.

Το αστέρι

Αν το ματς έληγε στο 32' θα ήταν ασυζητητί ο Ντέιβιντ Άντερσεν. Ο μοναδικός παίκτης της Μπαρτσελόνα που ανταποκρίθηκε πλήρως στο ρόλο του. Οκτώ λεπτά ωστόσο έφταναν στον Ραμούνας Σισκάουσκας για να αφήσει ακέραιοτο σημάδι του σε έναν ημιτελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Λιθουανός φόργουορντ, τον οποίο ο Παναθηναϊκός έχασε μέσα σε μια νύχτα, είχε 29 πόντους με 4/8 δίποντα και 4/6 τρίποντα κουβαλώντας την ΤΣΣΚΑ στο πιο κομβικό κομμάτι του αγώνα.

Απογοήτευση

Πήγε να γίνει ωραίος, αλλά κατάντησε μοιραίος ο Τζιανλούκα Μπαζίλε. Εκτός τουότι δεν καταλάβαμε γιατί ο Πασκουάλ τον κράτησε 36 λεπτά στο παρκέ (τα περισσότερα από κάθε άλλον παίκτη της Μπαρτσελόνα), ο Ιταλός γκαρντ ήταν καταδικαστικός για την ισπανική ομάδα, αφού σε αιφνιδιασμό δοκίμασε τρίποντο και δέχθηκε τάπα από τον Κριάπα, ενώ λίγες επιθέσεις μετά αστόχησε σε ελεύθερο σουτ. Συνολικά είχε 5 πόντους με 1/8 σουτ (1/6 τρίποντα) και μόνο τα 5 ριμπάουντ του είχαν θετικό αντίκτυπο στο παιχνίδι των "μπλαουγκράνα".