Επεισοδιακή νίκη για ΤΣΣΚΑ, "έσπασαν καρδιές" στο Μιλάνο

Νικηφόρο ντεμπούτο έκανε στη φετινή Euroleague η πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας, περνώντας... άνετα με 109-84 από την έδρα της Γαλατασαράι. Κορυφαίος για την ομάδα του Ιτούδη ο Μίλος Τεόντοσιτς. Ολα τα VIDEOS!

Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησε τη φετινή Euroleague η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη! Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε με 109-84 από την έδρα της Γαλατασαράι σε μια βραδιά που τα είχε όλα! Ολιγόλεπτη διακοπή, ρίψεις αντικειμένων, τρίποντα, καρφώματα και θέαμα!

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν από νωρίς το προβάδισμα μέσα στο "καυτό" γήπεδο των Τούρκων. Το 27-18 του πρώτου δεκαλέπτου έδειξε σε όλους πώς θα εξελιχθεί το ματς. Στη δεύτερη περίοδο και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου το ματς έγινε... επεισοδιακό, καθώς είχαμε ρίψεις αντικειμένων και μια τρίλεπτη διακοπή.

Η φάση που εξελίχθηκε σε πέτρα του σκανδάλου είχε για πρωταγωνιστή τον Τζάστιν Ντέντμοντ, ο οποίος προσπάθησε να εκμαιεύσει φάουλ στο τρίποντο, τινάζοντας όλο του το κορμί μπρος από το χέρι του Νικίτα Κουρμπάνοφ. Οι διαιτητές τον χρέωσαν άμεσα με τεχνική ποινή για flopping.

Το γήπεδο πήρε φωτιά την ώρα που ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε στηθεί στη γραμμή για τη βολή. Ο Εργκίν Αταμάν δεν σταμάτησε να διαμαρτύρεται και οι διαιτητές τον χρέωσαν και αυτόν με δεύτερη τεχνική ποινή. Ακολούθησε ρίψη αντικειμένων στο παρκέ και προσωρινή διακοπή.

Μετά από περίπου τρία λεπτά πάντως το ματς συνεχίστηκε κανονικά. Στο δεύτερο ημίχρονο η "ρωσική αρκούδα" συνέχισε από εκεί που το είχε αφήσει. Ο Τεόντοσιτς βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ και είχε 50% ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου! Συνολικά σε 10 προσπάθειες ήταν εύστοχος στις 5, ενώ ήταν και ο δεύτερος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ με 20 πόντους. Τον πέρασε μόνο ο Ντε Κολό που είχε 22. Από την άλλη για την Γαλατά ο Γκουλέρ είχε 16, ενώ ο Τάιους σταμάτησε στους 15.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 45-57, 71-81, 84-109

Γαλατασαράι: Σμιθ 11, Πρέλντζιτς 11, Μίτσοφ 3, Τάιους 15, Τόμπσον 2, Σλιμπ 3, Πλάις, Ντέι 12, Γκιουλέρ 16, Ντίμπλερ, Ντέντμον 7, Κοκσάλ 4.

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 22, Κουλάγκιν 7, Τεόντοσιτς 20, Ογκουστιν 8, Φριτζόν 15, Τζάκσον 11, Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 5, Ειρς, Κριάπα 2, Κουρμπάνοφ 8, Χάινς 13.

ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ Η ΜΙΛΑΝΟ

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της Αρμάνι Μιλάνο στη φετινή Euroleague καθώς επιβλήθηκε μετά από αγώνα-θρίλερ 99-97 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο "Mediolanum Forum".

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ιταλούς ήταν ο Ρίκι Χίκμαν (καλοκαιρινή μεταγραφή από τη Φενέρμπαχτσε) που τελείωσε το ματς με 22 πόντους (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 12/15 βολές) ενώ από την πλευρά της η Μακάμπι πήγε να κάνει την ανατροπή στο φινάλε χάρη σε εκπληκτικά καλάθια από τον Γκάουντλοκ όμως το άστοχο λέι-απ του Λάντεσμπεργκ στην εκπνοή δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση

Κλειδί για την επικράτηση των γηπεδούχων ήταν ο πλουραλισμός τους στην επίθεση (είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) αλλα και οι 29 ασίστ έναντι 15 των Ισραηλινών.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-44, 72-65, 99-97

Αρμάνι Μιλάνο: ΜακΛιν 4, Τζεντίλε 12, Χίκμαν 22, Καλνιέτις, Ραντούλιτσα 15, Ντράγκιτς 11, Μάτσβαν 18, Πάσκολο 7, Τσιντσαρίνι 2, Σίμον 8

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Γκάουντλοκ 27, Ρουντ, Σίλι 9, Σμιθ, 18, Μέκελ 2, Πίνι, Οχαγιόν 5, Λάντεσμπεργκ 15, Αλεξάντερ 2, Άιβερσον 6, Τσίρμπες 13

ΑΠΕΔΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ Η ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ

Με εκτός έδρας νίκη έκλεισε η σημερινή βραδιά για την 1η αγωνιστική της Euroleague, καθώς η Νταρουσάφακα του Ντέιβιντ Μπλατ κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω στο φινάλε και να φύγει με την πολύτιμη νική με το Βελιγράδι, επικρατώντας 73-70 του Αστέρα.

Οι πρωταθλητές Σερβίας είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και μάλιστα δύο λεπτά πριν το τέλος διατηρούσαν προβάδισμα έξι πόντων (67-61 στο 38'04''), όμως τότε η τουρκική ομάδα "έτρεξε" ένα σερί 12-3 και πήρε τη νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό πως η Νταρουσάφακα προηγήθηκε μόλις δύο φορές στο ματς, στο πρώτο και στο τελευταίο λεπτό, με τον Κλάιμπερν να πετυχαίνει το πιο καθοριστικό καλάθι για την ομάδα του που της χάρισε τη νίκη μέσα στην "καυτή" Χάλα Πιονίρ.

Από την πλευρά των ηττημένων αξίζει να σταθεί κανείς στην εντυπωσιακή εμφάνιση του πρώην άσου του Παναθηναϊκού, Όγκνιεν Κούζμιτς, ο οποίος στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αστέρα έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων (16), ριμπάουντ (9), κοψιμάτων (3) και ασίστ (2)!

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-30, 52-46, 70-73.

Ερυθρός Αστέρας: Ρέμπιτς 2, Ντάνγκουμπιτς 7, Μίτροβιτς 12, Λάζιτς, Σιμόνοβιτς, Τζένκινς 8, Γκούντουριτς 13, Γιόβιτς 8, Κούζμιτς 16, Μπιέλιτσα 4

Νταρουσάφακα: Γουίλμπεκιν 2, Μπατούκ 4, Γουαναμέικερ 11, Κλάιμπερν 19, Μόερμαν 10, Αλντεμίρ, Άντερσον 5, Σλότερ 2, Μπέρτανς 13, Χαραγόντι 7