Και στο τέλος νικάει η Μπάμπεργκ!

Κάποιες φορές και το μπάσκετ γίνεται παιχνίδι που στο τέλος νικούν οι Γερμανοί.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ-ΜΙΛΑΝΟ 106-102

Η Μπάμπεργκ δεν έχει βέβαια πολλούς Γερμανούς παίκτες στο ρόστερ της αλλά εκπροσωπεί τη Γερμανία και ως εκ τούτου η νίκη επί της Μιλάνο με 106-102 στην παράταση πιστώνεται ως... γερμανικό παράσημο.

Γιατί; Διότι η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι αρχικώς επέστρεψε από τους -17 για να φέρει σε δύσκολη θέση τους Ιταλούς.

Δεν πτοήθηκε όταν ο Χίκμαν ισοφάρισε με τρεις βολές σε 91-91 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει η κανονική περίοδος.

Δεν λύγισε ούτε στην παράταση όταν και πέτυχε 15 πόντους για να φτάσει τους 106. Μεγάλο μερίδιο στη νίκη πήρε ο Νίκος Ζήσης ο οποίος με 9/9 βολές ήταν απόλυτα ψύχραιμος στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-46, 61-66, 91-91, 106-102

Μπάμπεργκ: Κοζέρ 9 (1), Μέλι 15 (3), Ζήσης 13 (2), Τάις 7, Λο 3 (1), Στρέλνιεκς 10, Χάρις 5, Μίλερ 27 (6), Χέκμαν 3 (1), Ραντόσεβιτς 14.

Μιλάνο: ΜακΛίν 17 (1), Τζεντίλε 18, Χίκμαν 15 (2), Καλνιέτις 4, Ραντούλιτσα 5, Ντράγκιτς 8, Πάσκολο 4, Σάντερς 25 (3), Αμπάς, Σίμον 6 (2).

ΡΕΑΛ-ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ 90-81

Οπως μαρτυρά και το τελικό σκορ η νίκη της Ρεάλ κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν. Με τη Γαλατασαράι να σκοράρει 47 πόντους στο ημίχρονο και να κρατά το προβάδισμα ακόμα και μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η πρωταθλήτρια Ισπανίας χρειάστηκε να δουλέψει σε υψηλές στροφές για να τα καταφέρει.

Είχε την τύχη βέβαια να διαθέτει έναν εκπληκτικό Γιουλ ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους με 7/13 σουτ αλλά και την υπεροπλία στα ριμπάουντ (10 παραπάνω ο τελικός απολογισμός).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-47, 66-64, 90-81.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ράντολφ 7 (1), Φερνάντεθ 13 (3), Ντόντσιτς 11 (1), Ματσιούλις 5 (1), Ρέγες 2, Αγιόν 10, Κάρολ 3 (1), Χάντερ 7, Γιουλ 23 (3), Τόμπκινς 6, Τέιλορ 3.

Γαλατάσαραϊ: Σμιθ 6, Πρέλντζιτς 10 (2), Μίτσοβ 17 (4), Τάιους 14, Τόμπσον 6, Σιλμπ 9 (1), Γκιουλέρ 8, Ντίμπλερ 5 (1), Ντέντμον 6 (2).