"Σκούπισε" και πήγε Βερολίνο η Φενέρμπαχτσε, στο 2-1 η Μπαρτσελόνα

Πανάξια πήρε την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βερολίνου η Φενέρμπαχτσε που "σκούπισε" την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ με 75-63 στη Μαδρίτη! Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 82-70 τη Λοκομοτίβ Κούμπαν στη Βαρκελώνη και έκανε το 2-1 στη σειρά.

Ρεάλ Φενέρμπαχτσε

Ρεάλ-Φενέρμπαχτσε 63-75

Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς απέδειξε πάνω στο παρκέ ότι ήταν καλύτερη, πολύ καλύτερη της αντιπάλου της, έστω και αν η τελευταία έφερε (μέχρι σήμερα) τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Αρχικά, οι Τούρκοι εγκλώβισαν τη Ρεά μέσα από την άμυνά τους. Στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκαν μόλις 27 πόντους και με τους Ούντοχ, Κάλινιτς και Ντίξον διατηρούσε το προβάδιασμα (13-20, 17-24, 27-30).

Οταν η Φενέρ κατάφερε να βελτιώσει και την επιθετική της παρουσία, όλα τελείωσαν. Η Ρεάλ, καθηλωμένη, τα περίμενε όλα από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, οπότε, απολύτως λογικά, βρέθηκε σχεδόν υπό διάλυση (32-44, 39-52, 40-54) κόντρα σε μία Φενέρμπαχτσε που με τον Μπογκντάνονιτς μπροστάρη είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Τον διατήρησε μάλιστα μέχρι τέλους παρά την προσωρινή επιστροφή των γηπεδούχων (58-66). Η Φενέρμπαχτσε δεν είχε καμία διάθεση να πετάξει τέτοια ευκαιρία στα σκουπίδια και φυσικά δεν το έκανε.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 27-30, 40-54, 63-75

Ρεάλ: Ρίβερς, Φερνάντεθ 5, Νοσιόνι 6, Ντόνσιτς, Μασιούλις 3, Ρέγες 6, Ροντρίγκεθ 15, Αγιόν 14 (14ρ), Κάρολ 6, Λίμα, Γιουλ 8, Τέιλορ.

Φενέρμπαχτσε: Χίκμαν, Ούντοχ 15 (12ρ), Αντιτς 4, Μπογκντάνοβιτς 17, Σλούκας 1 (5ασ), Κάλινιτς 11 (8ρ), Ντίξον 14 (5ρ), Ντατόμε 13 (6ρ).

Μπαρτσελόνα-Λοκομοτίβ Κούμπαν 82-70

Η κυριαρχία των "μπλαουγκράνα" αμφισβητήθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Σ' αυτό το διάστημα του αγώνα η ομάδα του Γιώργο Μπαρτζώκα ήταν παραγωγική στην επίθεση (23 πόντους) και προβλήματισε την αντίπαλό της.

Από τη στιγμή όμως που ο Αμπρίνες βρήκε ρυθμό και πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους (!), η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι (42-36, 11-5 ασίστ) και εν συνεχεία εξαφανίστηκε!

Η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (60-50) ενώ εν συνεχεία ξεπέρασε και τους 20 αφού η Κούμπαν παράτησε το έτσι και αλλιώς χαμένο ματς. Το νέο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη με την Μπαρτσελόνα πλέον να έχει το απόλυτο ψυχολογικό προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-36, 60-50

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 12, Ρίβας 8, Αμπρίνες 25 (6/10τρ), Ναβάρο 9, Σατοράνσκι 13 (4ασ), Βεζένκοφ, Ντιάνιε, Σάμουελς 5, Ολεσον 2, Αρόγιο, Περπέρογλου 1, Τόμιτς 7.

Λοκομοτίβ: Ντιλέινι 15, Σίγκλετον 13, Ράντολφ 16 (6ρ), Ντρέιπερ 9, Κλαβέρ, Μπίκοφ 2, Τζάνινγκ 11, Βορόνοφ 2, Ζούμπκοφ 2, Μπρόκχοφ.

Το LIVE των αγώνων

21:37
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμετρήσεων που διεξάγονται σε Μαδρίτη και Βαρκελώνη στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.
21:38
Η Ρεάλ υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε, η οποία προηγείται με 2-0, μετρώντας δύο νίκες στην Κωνσταντινούπολη
21:38
Από την άλλη, Μπαρτσελόνα και Λοκομοτίβ έχουν από μία νίκη
21:46
Τζάμπολ στις αναμετρήσεις
21:46
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν: Ο Τόμιτς ανοίγει το σκορ στο παιχνίδι (2-0)
21:47
Άστοχος σε σουτ τριών πόντων ο Περπέρογλου. Ο Ναβάρο όμως δίνει τη λύσει και κάνει το 4-0 για τους "μπλαουγκράνα"
21:48
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Κάρολ και Ντίξον πετυχαίνουν από ένα τρίποντο για το 3-3
21:50
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ: Τέσσερις από τους εννέα πόντους της Μπαρτσελόνα ανήκουν στον Ναβάρο που μοιάζει να έχει... ξανανιώσει!
21:53
Με δύο τρίποντα του Ντιλέινι η Λοκομοτίβ περνά μπροστά (9-12)
21:56
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Ισορροπημένο στο ξεκίνημα το ματς στη Μαδρίτη, στο καλάθι η διαφορά (9-7)
21:58
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ: Ο Σατοράνσκι ισοφαρίζει σε 16-16, 2:15 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου
22:01
Με ένα σερί 7-0, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παίρνει προβάδισμα 7 πόντων (16-23)
22:01
Ο Ρίμπας μειώνει σε 19-23 με εύστοχο σουτ τριών πόντων
22:01
Τέλος πρώτης περιόδου: Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν 19-23
22:02
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Ο Κώστας Σλούκας μπαίνει στο ματς, με τη Φενέρ στο +4 (9-13)
22:05
Τέλος πρώτης περιόδου: Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε 13-18
22:06
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ: Ο Ντόλμαν είναι εύστοχος πίσω από τα 6.75 και μειώνει σε 22-23
22:06
Δύο εύστοχες βολές από τον Ντρέιπερ για το 22-25
22:07
Ο Ντόλμαν κατεβάζει ξανά τη διαφορά στον πόντο (24-25)
22:10
Ρεάλ - Φενέρ: Ο Κάλινιτς ανεβάζει τη διαφορά στους 7 (13-20) για τη Φενέρ στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου
22:10
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ: Ο Σίνγκλετον σκοράρει για το 24-27. Ο Αμπρίνες απαντά και μειώνει ξανά στον πόντο (26-27)
22:11
Ο Αμπρίνες είναι εύστοχος πίσω από τα 6.75 και περνά μπροστά (29-27)
22:13
Ο Αμπρίνες είναι ξανά εύστοχος σε σουτ τριών πόντων, διαμορφώνει το 32-27 και φτάνει τους 11 πόντους
22:14
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Δύο λεπτά χωρίς σκορ το παιχνίδι στη Μαδρίτη
22:15
Ο Γιουλ μειώνει στους 5 (15-20) για τη Ρεάλ, προτού ο Ούντοχ ανεβάσει ξανά τη διαφορά στους 7 (15-22)
22:15
Ο Αγιόν σκοράρει και κάνει το 17-22
22:16
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν: "Καυτός" ο Αμπρίνες, σκοράρει ξανά και κάνει το 34-29
22:16
11 διαδοχικοί πόντοι από τον Αμπρίνες που διαμορφώνει το 37-31
22:17
Τρίποντο από τον Σίγκλετον που μειώνει στους 3 (37-34)
22:19
Ωραία πάσα του Ντόλμαν στον Τόμιτς ο οποίος σουτάρει για τρεις και είναι εύστοχος για το 40-34
22:20
1:33 ακόμη για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στη Βαρκελώνη
22:20
Τάιμ άουτ από τον Γιώργο Μπαρτζώκα
22:21
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: 3:43 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στη Μαδρίτη, στο +3 η Φενέρ (21-24)
22:23
Δύο διαδοχικά καλάθια του Ροντρίγκεθ δίνουν προβάδισμα στη Ρεάλ (25-21)
22:24
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν: Δύο εύστοχες βολές από τον Αμπρίνες και στο +8 η Μπαρτσελόνα (42-34)
22:24
Δύο εύστοχες βολές και από τον Ντρέιπερ για το 42-36
22:25
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Ο Ούντοχ στη γραμμή των βολών, το προβάδισμα και πάλι στη Φενέρ (25-26)
22:26
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν 42-36
22:29
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Σερί 6-0 από τη Φενέρ, που προηγείται με 5 πόντους (25-30). 1:30 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου
22:30
Πρώτοι πόντοι στο ματς από τον Ρούντι, που μειώνει στους 3 (27-30)
22:44
Δεύτερο συνεχόμενο καλάθι από τον Σατοράνσκι που δίνει προβάδισμα 10 πόντων (46-36) στην Μπαρτσελόνα
22:45
Η Λοκομοτίβ δεν έχει καταφέρει ακόμα να σκοράρει στο 2ο ημίχρονο, αντίθετα η Μπαρτσελόνα ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά με τον Τόμιτς (48-36)
22:46
Ο Τζάνινγκ πετυχαίνει τους πρώτους πόντους της Λοκομοτίβ στο δεύτερο ημίχρονο (48-38)
22:46
Νέο λέι απ από τον Τζάνινγκ που κατεβάζει τη διαφορά στους 8 (48-40)
22:48
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Με ένα σερί 5-0 η Ρεάλ παίρνει προβάδισμα στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου
22:49
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ: Στο +11 η Μπαρτσελόνα με τρίποντο από τον Ναβάρο που φτάνει τους 9 πόντους
22:53
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Ο Μπογκντάνοβιτς είναι εύστοχος σε σουτ τριών πόντων και διαμορφώνει το 32-38
22:55
Με διαδοχικούς πόντους του Μπογκντάνοβιτς, η Φενέρ ανεβάζει τη διαφορά στους 9 (32-41)
22:56
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν: Ο Σίνγκλετον με πολλή προσπάθεια μειώνει στους 10 για τη Λοκομοτίβ Κουμπάν (56-46)
22:57
Τρομερό κάρφωμα από τον Σατοράνσκι για το 58-46
23:01
Τέλος τρίτης περιόδου: Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν 61-50
23:04
Τρία λεπτά πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου, η Φενέρ προηγείται με 10 (39-49)
23:05
Στο +10 και η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Λοκομοτίβ (65-55)
23:05
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Ο Κάλινιτς ανεβάζει τη διαφορά στους 11 για τη Φενέρ (39-51)
23:09
Τέλος τρίτης περιόδου: Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε 40-54
23:13
Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν: Η Μπαρτσελόνα έχει ανεβάσει τη διαφορά στους 18 (75-57), έξι λεπτά πριν από το φινάλε
23:19
Ο Όλεσον πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του στο ματς και διαμορφώνει το 82-59
23:19
"Καθαρίζει" το ματς η Μπαρτσελόνα
23:20
Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε: Η Ρεάλ μειώνει στους 11 (55-66), περίπου έξι λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα