Λοκομοτίβ Κουμπάν - Μπαρτσελόνα 81-67

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε το θαύμα του και ιδήγησε τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στο Final-4. Η ρωσική ομάδα νίκησε 81-67 την Μπαρτσελόνα στο πέμπτο ματς της σειράς και με 3-2 συμπλήρωσε την τετράδα του Βερολίνου. Ημιτελικός με την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη.

Η απίθανη Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε την τετράδα του Final-4 και ανταμείφθηκε για τη σπουδαία πορεία της στην Ευρωλίγκα.

Τίποτα δεν χαρίστηκε στη ρωσική ομάδα, η οποία ήρθε από το... πουθενά (wild card) και κατάφερε να φτάσει ως το τέλος της διαδρομής χάρη στο 81-67 του πέμπτου αγώνα με την Μπαρτσελόνα και το 3-2 στη μεταξύ τους σειρά.

Ήταν ένα φινάλε αντάξιο των σπουδαίων αναμετρήσεων στο συγκεκριμένο ζευγάρι.

Η "Λόκο" άφησε στ' αποδυτήρια την πίεση ενός "τελικού" και έπαιξε όπως σε όλη τη χρονιά. Με αυτοπεποίθηση και ευστοχία από μακριά προηγήθηκε 10-2, 15-7 και 24-16 (7'42''), μετρώντας μέχρι τότε 8 ασίστ.

Οι "μπλαουγκράνα" δεν επρόκειτο να πετάξουν από τόσο νωρίς λευκή πετσέτα και επανήλθαν γρήγορα, προσπερνώντας μάλιστα 28-26. Αποσυντονίστηκαν μονάχα όταν ο Ντόρσεϊ χρεώθηκε με δύο φάουλ στην ίδια φάση και χάθηκε η ισορροπία.

Οι γηπεδούχοι άδραξαν την ευκαιρία για το 35-28, το 42-32 και το 50-39 του 20' χάρη στο ξέσπασμα του Μάλκολμ Ντιλέινι, ο οποίος μέχρι το φινάλε του πρώτου μισού πρόλαβε να φτάσει τους 14 πόντους, και τα συνολικά 7/13 τρίποντα.

Ο Πασκουάλ έπαιξε με χαμηλό σχήμα και ζώνη για να γυρίσει το ματς και η πίεση στην μπάλα άλλαξε τα δεδομένα. Μαζί και τα τρίποντα του Ναβάρο, συνδυασμένα με τα φάουλ του Ντιλέινι. Στο 24'η Μπαρτσελόνα έφτασε στο -2 (52-50), στο 26'17'' ισοφάρισε (57-57) και με 13 πόντους του Περπέρογλου έφτασε στο 62-57.

Η Λοκομοτίβ πέτυχε μόνο 8 πόντους στην τρίτη περίοδο με 1/6 τρίποντα και έδειχνε εγκλωβισμένη. Έως τη στιγμή που ο Κρις Σίνγκλετον πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Παίκτης με περίσσια αυτοπεποίθηση, έδωσε 11 σερί πόντους και ασίστ για το 14-0 της ρωσικής ομάδας, η οποία από το -5 (64-59) βρέθηκε στο 73-64.

Οι τρεις βολές του Όλεσον έδωσαν ελπίδα στην ομάδα του Πασκουάλ, αλλά τίποτα περισσότερο. Ο Τόμιτς έχασε εύκολο χουκ και δύο βολές στο κρισιμότερο σημείο και ο Τζάνινγκ αποτέλειωσε τους Καταλανούς με 5 σερί για το 78-67 στο 38'40''. Το ακροβατικό τρίποντο του Ντιλέινι ήταν το κερασάκι στην τούρτα για το πάρτι πρόκρισης. Η ΤΣΣΚΑ είναι η επόμενη μεγάλη πρόκριση για τον Έλληνα κόουτς!

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 50-39, 58-62, 81-67

Λοκομοτίβ: Ντιλέινι 17(3/3τρ, 6ασ), Σίνγκλετον 16(2/4τρ, 12ρ, 2ασ), Ράντολφ 9(1/4τρ), Ντρέιπερ 2, Κλαβέρ 1, Μπίκοφ 5, Τζάνινγκ 10(2τρ, 5ρ), Βορόνοφ 7(1), Ζούμπκοφ, Μπρόκχοφ 14(4/6τρ)

Μπαρτσελόνα: Ντόλμαν 4, Ντόρσεϊ 2, Ρίμπας, Λαουάλ, Αμπρίνες 9(1/4τρ), Ναβάρο 12(2/7τρ, 4ασ), Σατοράνσκι 8(2/5τρ, 5ρ, 7ασ), Σάμιουελς 5, Όλεσον 6(1/4τρ), Αρόγιο, Περπέρογλου 13(3/5τρ), Τόμιτς 8(8ρ)

Το LIVE του αγώνα

19:53
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από το τζάμπολ στην πέμπτη και καθοριστική μάχη της Λοκομοτίβ Κουμπάν με την Μπαρτσελόνα.
19:54
Μετά το μπρέικ των "μπλαουγκράνα" στο Κράσνονταρ και το αντίστοιχο της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στη Βαρκελώνη, η σειρά θα κριθεί οριστικά και αμετάκλητα στο παιχνίδι που αρχίζει στις 20:00.
19:55
Η νικήτρια θα συμπληρώσει την τετράδα του Final-4 του Βερολίνου, στο οποίο έχουν ήδη κλείσει θέση η ΤΣΣΚΑ (απέκλεισε τον Ερ.Αστέρα), η Φενέρμπαχτσε (απέκλεισε τη Ρεάλ) και η Μπασκόνια (απέκλεισε τον Παναθηναϊκό). Στον ημιτελικό θα παίξει με την ομάδα του Ιτούδη.
19:57
Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους και ετοιμάζονται για το τζάμπολ.
20:00
Άρχισε το μεγάλο παιχνίδι.
20:01
Με Περπέρογλου η 5άδα της Μπαρτσελόνα, με Βορόνοφ η Λοκομοτίβ.
20:01
Πρώτη επίθεση οι γηπεδούχοι.
20:02
Με τρίποντο του Ράντολφ το προβάδισμα της Λόκο.
20:02
Με καλάθι αρχίζει και ο Περπέρογλου, παίζοντας πλάτη τον Μπρόκχοφ.
20:02
Το 5-2 από τον Ντιλέινι.
20:03
Σε 1'25'' η Λοκομοτίβ πηγαίνει στο +5, 7-2.
20:04
Με 3/3 σουτ οι γηπεδούχοι, σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στα πρώτα δύο ματς.
20:04
Το 10-2 με τρίποντο του Μπρόκχοφ. Απάντηση του Περπέρογλου από τα 6μ75.
20:05
Άμεση η απάντηση της Μπαρτσελόνα με επιμέρους 5-0.
20:05
Σε 3'25'' η Λοκομοτίβ έχει σταθερό προβάδισμα με 5 του Ράντολφ, 12-7.
20:06
Το 15-7 από το δεύτερο τρίποντο του Μπόκχοφ.
20:07
Στο τρίποντο του Σατοράνσκι απαντάει ο Ντιλέινι με μακρινό δίποντο, 17-10.
20:08
Οι γηπεδούχοι έχουν ήδη 6 ασίστ χάρη και στην ευστοχία τους.
20:10
Στο 5'44'' ο Ντόλμαν μειώνει σε πέντε, 17-12.
20:11
Ο Περπέρογλου στο τρανζίσιον, 17-14. Άμεση απάντηση Βορόνοφ (19-14).
20:12
Πατάει ο Ναβάρο, 19-16.
20:12
Ο Βορόνοφ είναι άσος στο μανίκι του Μπαρτζώκα. Έχει 7 πόντους και κάνει με τρίποντο το 22-16.
20:13
Φάουλ του Τόμιτς, έχει δύο προσωπικά, και μπαίνει ο Ντόρσεϊ.
20:13
Στο 7'52'' ο Ράντολφ κάνει το 24-16.
20:14
Ο Αμπρίνες από τη γωνία, 24-19.
20:15
Στη λήξη επίθεσης ο Μπίκοφ σκοράρει από χαμηλά, 26-19.
20:16
Ο Αμπρίνες καρφώνει στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και η Μπαρτσελόνα μειώνει σε 26-21.
20:19
Το 26-23 από 2/2 βολές του Ντόρσεϊ.
20:20
Στο 10'55'' ο Αμπρίνες φέρνει την Μπαρτσελόνα στο -1 (26-25).
20:21
Με τρίποντο του Όλεσον το 28-26 της Μπαρτσελόνα, η οποία τρέχει 12-2.
20:22
Αντιαθλητικό φάουλ χρεώνεται ο Ντόρσεϊ.
20:22
Έχει και αυτός δύο, όπως και ο Τόμιτς. Ο Λαουάλ στο παρκέ.
20:23
Στο 12'54'' η Λοκομοτίβ έχει ευκαιρία για προσπέρασμα.
20:24
Με τη βολή του Μπίκοφ το 29-28.
20:25
Το 31-28 για τη Λοκομοτίβ με 2/2 βολές του Σίνγκλετον.
20:25
Δύο φάουλ και ο Λαουάλ, φορτωμένοι οι ψηλοί της Μπαρτσελόνα.
20:26
Το 33-28 με βολές του Ντρέιπερ.
20:27
Χάνει τρίποντο ο Όλεσον, αλλά παίρνει φάουλ ο Λαουάλ.
20:28
Στο 14'25'' ο Ντιλέινι σκοράρει από την κορυφή, 35-28. Η Μπαρτσελόνα έχει κολλήσει.
20:29
Στο 9-0 η Λοκομοτίβ μετά το 28-26 των Καταλανών. Η συγκέντρωση και η χημεία χάθηκε μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Ντόρσεϊ και την είσοδο του Λαουάλ.
20:32
Χαμένες βολές του Ντιλέινι.
20:33
Το 35-30 από τον Ντόλμαν.
20:33
Στο 16'15'' ο Μπίκοφ σκοράρει τελειώνοντας το κλέψιμο του Μπόκχοφ, 37-30.
20:34
Το 39-30 δια χειρός Ντιλέινι με λέι απ.
20:34
Μεγάλο ματς και 39-32 από τον Σάμιουελς.
20:35
Στο 17'30'' ο Ντιλέινι σκοράρει για τρεις και η Λοκομοτίβ στο +10 (42-32).
20:36
Ναβάρο και Σατοράνσκι μειώνουν για την Μπαρτσελόνα, 42-36.
20:36
Ο Μπόκχοφ μόνος στη γωνία δεν αστοχεί, 45-36.
20:36
Ακόμη 1'30'' για το ημίχρονο.
20:37
Τρομερή φάση με Σίνγκλετον να σκοράρει με το ένα χέρι ενόσω ήταν στον αέρα. Το 47-36 από τον Αμερικανό ψηλό.
20:40
Με 1/2 βολές του Σάμιουελς το 47-37.
20:40
Ξανά ο Σάμιουελς με κάρφωμα τώρα, 47-39.
20:41
Buzzer beater τρίποντο του Μάλκολμ Ντιλέινι.
20:41
Ο Αμερικανός έχει 14 πόντους και η Λοκομοτίβ κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +11 (50-39).
20:42
Με 7/13 τρίποντα οι γηπεδούχοι έχουν καταφέρει να κάνουν αυτό που θέλουν και να έχουν το αβαντάζ πριν από το δεύτερο μισό του παιχνιδιού.
20:43
Από 11 ασίστ οι δύο ομάδες, 16-15 τα ριμπάουντ. Τα τρίποντα κάνουν μέχρι τώρα τη διαφορά.
20:56
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
20:56
Βήματα του Τόμιτς στην πρώτη επίθεση της Μπαρτσελόνα.
20:56
Ο Περπέρογλου στο "4", κόβει τον Κλαβέρ.
20:58
Στο 21' τρίποντο του Ναβάρο, 50-42.
20:58
Το σχήμα της Μπαρτσελόνα δυσκολεύει τη Λοκομοτίβ.
20:59
Χωρίς σκορ για τρεις επιθέσεις η ομάδα του Μπαρτζώκα.
21:00
Κι άλλο τρίποντο του Ναβάρο, 50-45 στο 22'30''.
21:00
Λήξη επίθεσης των γηπεδούχων, σε 2'52'' έχουν 0/3 σουτ και 2 λάθη. Τάιμ άουτ ο Μπαρτζώκας.
21:03
Το 9-0 της Μπαρτσελόνα με 3/3 τρίποντα. Τώρα σκόραρε ο Σατοράνσκι.
21:03
Ο Μπόκχοφ σκοράρει και απεγκλωβίζει τη Λοκομοτίβ, 52-48.
21:04
Με τη συμπλήρωση 24 λεπτών, ο Τόμιτς το 52-50.
21:04
Μεγάλο σουτ του Ράντολφ και 54-50 για τη Λοκομοτίβ.
21:05
Στο 24'57'' ο Ντιλέινι κάνει τρίτο φάουλ. Στον πάγκο ο Αμερικανός, μέσα ο Ντρέιπερ.
21:05
Βάζει τις βολές ο Τόμιτς, 54-52.
21:06
Ο Μπρόκχοφ είναι σε σούπερ βραδιά, 57-52 με τρίποντο.
21:06
Στο 25'40'' τρίποντο του Περπέρογλου, 57-55.
21:07
Ισοφαρίζει με κάρφωμα ο Τόμιτς και τραυματίζεται.
21:08
Σηκώνεται όμως και συνεχίζει, 57-57 στο 26'17''.
21:09
Η Μπαρτσελόνα προσπερνάει 59-57 με βολές του Ναβάρο, 59-57.
21:10
Ο Περπέρογλου σκοράρει ξανά για τρεις, 62-57 η Μπαρτσελόνα.
21:10
Ο Έλληνας φόργουορντ έχει 3/4 τρίποντα και 13 πόντους!
21:11
Φάουλ του Ναβάρο στο 28', δεν έχει συμπληρώσει η Μπαρτσελόνα τα πέντε.
21:11
Διπλή χαμένη ευκαιρία της Λόκο που έχει 7 πόντους σε 8'30'' λεπτά στην τρίτη περίοδο.
21:14
Ο Τζάνινγκ χάνει εύκολο λέι απ και η Μπαρτσελόνα έχει +4 πριν από την τελευταία περίοδο.
21:14
Το 62-58 ήρθε με επιμέρους 23-8 στο τρίτο δεκάλεπτο.
21:16
Άρχισε η τέταρτη περίοδος.
21:16
Τέταρτο φάουλ ο Ντόρσεϊ στα 16'' της τέταρτης περιόδου.
21:17
Ο Σίνγκλετον έχει 1/2 βολές και μειώνει 59-62.
21:18
Δύσκολο καλάθι του Αμπρίνες, 64-59 για την Μπαρτσελόνα.
21:18
Ο Τζάνινγκ είναι κάκιστος σε αυτό το ματς.
21:18
Χάνει το σουτ ο Αρόγιο.
21:19
Τρίποντο του Σίνγκλετον, ο οποίος ντύνεται Ράντολφ, 62-64.
21:23
Γκολ-φάουλ του ασυναγώνιστου Σίνγκλετον.
21:23
Στο 33'24'' κάνει με προσωπικές φάσεις το 68-64.
21:24
Η Λοκομοτίβ κάνει 9-0 με όλους τους πόντους από τον Αμερικανό!
21:24
Λάθος του Αρόγιο, μέσα ο Σατοράνσκι.
21:24
Ακόμη 6'14'' για τη λήξη.
21:24
Απίθανος Σίγκλεντον, 70-64, ο Τόμιτς δεν μπορεί.
21:25
Κλέψιμο Ντιλέινι, ασίστ Σίνγκλετον, τρίποντο Τζάνινγκ.
21:28
Χάνει την επίθεση ο Τζάνινγκ, υποπίπτοντας σε βήματα.
21:28
Άστοχος ο Όλεσον στο 35'20''.
21:28
Σίδερο από τον Σίγκλετον, το 73-64 παραμένει.
21:29
Τρεις βολές για τον Όλεσον στο 35'47'', πέμπτο φάουλ ο Ντρέιπερ.
21:30
Ο Αμερικανός με 3/3 βολές μειώνει σε 73-67.
21:30
Ακόμη 4 λεπτά.
21:31
Νέα επίθεση για Μπαρτσελόνα μετά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα.
21:32
Τρομερό σε διακύμανση παιχνίδι, συγκλονιστικό το φινάλε.
21:33
Φάουλ για βολές στον Τόμιτς μετά το άστοχο τρίποντο του Περπέρογλου.