Παναθηναϊκός - Μπασκόνια 75-84

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, ηττήθηκε 84-75 από την Μπασκόνια του Μπουρούση και στο κλειστό του ΟΑΚΑ και αποχαιρετά το όνειρο του Final 4.

Έτσι κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε οκτώ πόντους πριν από τη συμπλήρωση δύο λεπτών, και φανέρωσε την κατεύθυνση που θέλει να πάρει. Μόνο που ο Τζόρτζεβιτς αποσύρωντας σε 2'53'' (εν μέσω αποδοκιμασιών από την εξέδρα) τον Γιάνκοβιτς των 5 πόντων και των 2 ασίστ αποσυντόνισε την ομάδα του. Οι "πράσινοι" ήθελαν να σκοράρουν πολύ, αλλά ξοδεύοντας επιθέσεις ευνοούσαν την Μπασκόνια.

Η ισπανική ομάδα ισοφάρισε 11-11 και προσπέρασε 15-13 (7'30'') γιατί ο Άνταμς έφθειρε την περιφερειακή άμυνα του "τριφυλλιού". Παρά τις 7 ασίστ και το μόλις 1 λάθος σε δέκα λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν στο -3 (20-17) μετά από δέκα λεπτά γιατί είχε 7/20 σουτ, κυρίως δε 1/6 τρίποντα. Οι Βάσκοι απέφευγαν τα λάθη και βρίσκοντας τον τρόπο να σκοράρουν πήγαν στο 30-26 (14'25'') και κατόπιν στο 35-28 (16') έχοντας τον Μπουρούση να μοιράζει τελικές και τους υπόλοιπους να σκοράρουν. Ο Τζέιμς έφτασε να έχει 12 πόντους και η Μπασκόνια ξέφυγε δύο φορές με 10 (38-28, 42-32) αποτρέποντας τους "πράσινους" να σκοράρουν μετά από δεύτερες και τρίτες επιθέσεις. Τα λάθη από ένα έγιναν οκτώ και το -5 (42-37) από τρίποντο του Διαμαντίδη ήταν ότι καλύτερο μπόρεσε να βρει ο Παναθηναϊκός ως το 20', παρά τα 11 επιθετικά ριμπάουντ! Μέχρι τότε είχε πληρώσει το 2/9 από τα 6μ75 και την αδυναμία ν' αμυνθεί μετά τις αλλαγές. Η ελληνική ομάδα όφειλε να... επιτεθεί και να μην δίνει στην Μπασκόνια ό,τι θέλει.

Το αντίδοτο ήταν στα χέρια του Γουίλιαμς, ο οποίος ανέλαβε να τελειώνει κάθε μπάλα. Δικές του επιθέσεις χάρισαν βολές, σκορ, ασίστ και μαζί το 7-0 των "πρασίνων" που στο 23'40'' έφερε το 44-44. Η Μπασκόνια έδειξε να διαχειρίζεται το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού, αλλά το σουτ του Διαμαντίδη για το 53-52 ήταν η αρχή της εύθραυστης ισορροπίας. Οι Βάσκοι πέταξαν επιθέσεις με αβίαστα λάθη και μολονότι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +1 (56-55), δεν είχαν τον έλεγχο της κατάστασης. Ο... μετρονόμος Τιλί, παίκτης με αθόρυβη δουλειά στην πίσω ζώνη, φορτώθηκε με φάουλ και οι εύκολοι πόντοι που μοίραζε ο Διαμαντίδης χάρισαν ξανά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (59-58). Επειδή πάντως η Μπασκόνια βρήκε μεγάλα σουτ και δώδεκα πόντους σε τέσσερις σερί επιθέσεις (3/3 τρίποντα, γκολ-φάουλ), οι "πράσινοι" όφειλαν να κάνουν άλλη μια ανατροπή. Ιδίως όταν ο Άνταμς, με 11 δικούς του στην τέταρτη περίοδο, έκανε το 72-63 η κατάσταση έγινε τρομερά περίπλοκη. Οι ηρωισμοί του Διαμαντίδη και το -4 (68-72) δεν έφταναν για να γυρίσουν μέχρι τέλους το παιχνίδι.

Ο Άνταμς εξέθετε κάθε αντίπαλό του, ο Μπουρούσης έκοψε τον Γκιστ σε κάρφωμα και με τρίποντο έκανε το 78-68 στο 37'26''. Οι Βάσκοι πέτυχαν επτά τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και σκότωσαν έναν Παναθηναϊκό που ήθελε αλλά δεν μπορούσε.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 55-56, 75-84.

Παναθηναϊκός: Χέινς, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 8, Ραντούλιτσα 1, Φελντέιν, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 11 (1), Καλάθης 6, Κούζμιτς 6, Ουίλιαμς 11 (1), Χάντερ 2.

Λαμποράλ: Τζέιμς 20 (4), Πλάνινιτς 8, Μπουρούσης 9 (1), Μπλάζιτς 4, Τιγί, Άνταμς 24 (3), Κορμπάτσο 6 (2), Μπέρτανς 13 (1).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Δυστυχώς ο Ντάριους Άνταμς "έκλεισε το σπίτι" του Παναθηναϊκού. Ο εκπληκτικός Αμερικανός, ένας γκαρντ εκτός συστημάτων, έστησε στο απόσπασμα εκτέλεσε τους "πράσινους" στην τελευταία περίοδο έχοντας συνολικά 24 πόντους.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ήταν άξιος της μοίρας του στη σειρά, αφού απέτυχε ακόμη και να προστατεύσει την έδρα του. Έχασε από μία Μπασκόνια απέναντι στην οποία έφτασε να έχει ακόμη και 20 περισσότερα ριμπάουντ, μια Μπασκόνια που μέχρι την τέταρτη περίοδο σούταρε άσχημα από το τρίποντο. Της είχε δώσει όμως το δικαίωμα να ελπίζει, της είχε επιτρέψει να κάνει το παιχνίδι της, δεν σταμάτησε ποτέ το περιφεριακό παιχνίδι της και έπεσε στο καναβάτσο. Ήταν το χειρότερο ευρωπαϊκό τέλος που μπορούσε να φανταστεί ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο μόνος που ήλπιζε πραγματικά στην ανατροπή των δεδομένων στο τελευταίο 5λεπτο. Ο τίτλος είναι μονόδρομος, αφού διαφορετικά η χρονιά του Παναθηναϊκού, η πρώτη του Τζόρτζεβιτς, θα κριθεί αποτυχημένη. Ο Σέρβος έχασε από έναν πιο έμπειρο κόουτς, δεν εμφάνισε κάτι διαφορετικό από τα πρώτα δύο ματς και πλέον έχει να διαχειριστεί μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Θ' αντέξει;

Photo Credits: Actionimages.gr