Στο καναβάτσο η Μπαρτσελόνα, θριάμβευσε η Ζαλγκίρις του Σάρας

H Mπασκόνια συνέτριψε με 93-79 την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη και την έφερε προ του φάσματος του αποκλεισμού. Η ΤΣΣΚΑ είχε σχεδόν σ' όλο το ματς την Εφές στο +10 αλλά στο τέλος τρόμαξε να νικήσει με 80-77. Μόνος του γύρισε το ματς ο Ερτέλ στο τέταρτο δεκάλεπτο!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 79-93

Το παιχνίδι ντέρμπι ήταν μόνο στα λόγια. Και αυτό γιατί η Μπασκόνια, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε περίπατο παίρνοντας με άνεση την τεράστια νίκη που την εδραιώνει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αποκαμωμένη από τους τραυματισμούς, άρχισε να χάνει την επαφής της με το σκορ από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου και δεν την βρήκε ποτέ ξανά. Είναι χαρακτηριστικό ότι κατά το τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 25 πόντους με τους Καταλανούς οπαδούς να κουνάνε λευκά μαντήλια σε ένδειξη δυσαρέσκειας! Ο Σέιν Λάρκιν ήταν πρώτος μεταξύ ίσων με 18 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-53, 63-83, 79-93

Μπαρτσελόνα: Ράις 15, Ντόελμαν 10, Κλαβέρ 1, Ναβάρο, Φαβεράνι 11, Βεζένκοφ 14, Πένο, Ερικσον 6, Ντιανιέ 8, Κοπόνεν 6, Περπέρογλου 6, Τόμιτς 2.

Μπασκόνια: Λάρκιν 18, Μπαρνιάνι 6, Βοϊγκτμαν 13, Χάνγκα 14, Σεντεκέρσκις 2, Μπεμπουά 3, Μπλάζιτς, Ντιοπ, 4, Τίλι 13, Λαπροβίτολα 5, Μπούντιγκερ 15, Λουθ.

ΡΕΑΛ-ΜΙΛΑΝΟ 94-89

Η Μιλάνο πήγε ανανεώμενη στην Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού και απείλησε στα ίσια τη βασίλισσα. Μέχρι και το 38' το σκορ ήταν ισόπαλο 85-85 αφού οι Ιταλοί έπαιξαν θαυμάσια στην επίθεση παίρνοντας 20 πόντους από τον Σιμόν, όμως την τελευταία λέξη την είπε η Ρεάλ. Σε λιγότερο από ένα λεπτό η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έτρεξε ένα σερί 6-0, έκανε το 91-85 και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη. Την τελική υπογραφή έβαλε με δύο βολές ο Σέρχιο Γιουλ ο οποίος σημειωτέον είχε 20 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-49, 69-73, 94-89

Ρεάλ: Ράντολφ 7, Ντρέιπερ, Νοτσιόνι, Ντόνσιτς 17, Μασιούλις 3, Ρέγες 4, Αγιόν 10, Κάρολ 165, Χάντερ 12, Γιουλ 20, Τόμπκινς, Τέιλορ 5.

Μιλάνο: ΜακΛίν 9, Χίκμαν 9, Καλνιέντις 4, Ραντούλιτσα 12, Ντράγκιτς 13, Μάτσβαν 8, Πάσκολο, Τσιντσιαρίνι 4, Σάντερς 8, Αμπας 2, Σιμόν 20.

ΤΣΣΚΑ-ΕΦΕΣ 80-77

Παρά την απουσία του Μίλος Τεόντοσιτς, η ΤΣΣΚΑ είχε το πάνο χέρι κόντρα στην Εφές σχεδόν σ' όλη τη διάρκεια του ματς με διαφορές διψήφιες. Πήρε πολλά πράγματα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη από τον Χίγκινς και τον Χάινς αλλά στο τέλος ο Τομάς Ερτέλ λίγο έλειψε να φέρει τα πάντα τούμπα! Ο Γάλλος πλέι μέικερ ηγήθηκε της τουρκικής αντεπίθεσης η οποία μείωσε το σκορ ακόμα και στο 79-77, 14 δεύτερα πριν από το τέλος! Η ΤΣΣΚΑ χρειάστηκε μία βολή από τον Τζάκσον και μία καλή άμυνα στο τέλος για να αποφύγει τα εμφράγματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 42-35, 65=52, 80-77

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 14, Κουλάγκιν 9, Ογκουστιν 6, Φριτζόν 5, Τζάκσον 10, Αντόνοφ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 2, Χίγκινς 11, Κουρμπάνοφ 10, Χάινς 13 (10ρ).

Εφές: Τόμας 2, Χάνεϊκατ 16, Μπαλμπάι, Μπράουν 11, Οσμάν 3, Γκρέιντζερ 8, Ερτέλ 24 (8/15 σουτ), Πολ 3, Ντάνστον 8, Κιρκ 2.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ-ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 66-69

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε στην Τουρκία η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επί της Νταρουσάφακα με 69-66. Αυτό που κάνει τη νίκη των Λιθουανών ακόμα πιο μεγάλη ήταν το γεγονός ότι βρίσκονταν μπροστά από την αρχή έως το τέλος χωρίς να χάσουν ποτέ την ψυχραιμία τους. Η Ζαλγκίρις στήριξε το θρίαμβό της στην ομαδική δουλειά αλλά και στην ευστοχία από το τρίποντο αφού τελείωσε το ματς με 8/16. Είχε επίσης 7 ασίστ περισσότερες από την αντίπαλό της ενώ είδε τον Κέβιν Πάνγκος να σημειώνει 14 πόντους και να μοιράζει 3 ααίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31=38, 49-55, 66-69

Νταρουσάφακα: Γιακμούρ, Μπατούκ 3, Ουαναμέικερ 17, Κλάιμπερν 9, Μόρμαν 7, Αλντεμίρ 6, Αντερσον 4, Ζίζιτς 4, Μπέρτανς 13, Χαραγκόντι 3.

Ζαλγκίρις: Πάνγκος 14, Λεκαβίτσιους 6, Βέστερμαν 6, Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 5, Γιανκούνας 6, Μιλάκνις 8, Λίμα 11, Καβαλιάουσκας 5, Ουλανόβας 6.