Συνήλθε στο τέλος, νίκησε καλύπτοντας και τη διαφορά η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ... ξύπνησε στο τέλος, επανόρθωσε για το κακό 3ο δεκάλεπτο και τελικά κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ της Λούντβιγκσμπουργκ με 82-72, για τη 12η αγωνιστική του FIBA Champions League.

Με κορυφαίο τον Ντούσαν Σάκοτα που πέτυχε 27 πόντους (3/7 τρ.) η ΑΕΚ κατάφερε να βρει τις λύσεις που αναζητούσε στο 4ο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Λούτβινγκσμπουργκ στο ΟΑΚΑ κι έφτασε στην επικράτηση με +10 (82-72) καλύπτωντας έτσι το -5 του πρώτου αγώνα στη Γερμανία. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ των δύο ομάδων, οι "κιτρινόμαυροι" θα έχουν το πάνω χέρι.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων. Στο 3ο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα πάνω κάτω και στο 30' προηγούνταν με +4 (55-59).

Τελικά στο 4ο δεκάλεπτο η "βασίλισσα" παρουσιάστηκε αντάξια των περιστάσεων και κατάφερε να πάρει αυτό που ζητούσε από το ματς.

Πέρα από τον Σάκοτα, βοήθησαν ακόμη οι Μιλόσεβιτς και Μαυροειδής με 11 πόντους έκαστος, ο Λαρεντζάκης είχε 9 και 8 ο Ντίξον. Κορυφαίοι για τους ηττημένους οι Κούλεϊ και Κότον με 20 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 45-34, 55-59, 82-72.

ΑΕΚ(Ζντοβτς): Ούκιτς 7 (1), Ελονού 5 (5 ριμπ.), Σάκοτα 27 (3), Βασιλειάδης 4 (1/6 σουτ), Μιλόσεβιτς 11, Χαριτόπουλο, Ντίξον 8, Λαρεντζάκης 9 (1), Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 11, Ουίλιαμς.

ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ(Πάτρικ): Χάμοντς 6, Κότον 20 (1), ΜακΚρέι 2, Μάρτιν 8, Κρόφορντ 11, Μπουν, Τίμαν 2, Τόπερτ 3 (1), Λίζινγκ, Κούλεϊ 20 (8/10 διπ., 7 ριμπ.).