Υπέκυψε ο Αρης στη Φραγκφούρτη: Τζάμπα ήττα

Αν και προηγήθηκε ακόμη και με 10 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης ηττήθηκε από τους Σκαϊνάινερς στη Γερμανία με 81-74 για το Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατόρθωσε, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται, να δεχθεί 31 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και να χάσει το ματς που μέχρι τις αρχές της περιόδου δεν φαινόταν ότι θα του ξεφύγει από τα χέρια.

Ο Αρης προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους διαφορά (62-52) αλλά είδε αυτό το πλεονέκτημα να εξανεμίζεται πολύ γρήγορα και το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι (γεγονός που σχεδόν πάντα ευνοεί τον γηπεδούχο).

Στο τέλος όλα πήγαν στραβά. Αστοχία στα μακρινά σουτ, λάθη στην άμυνα αλλά και στην επίθεση, μεγάλα σουτ από τη γερμανική ομάδα. Από το 73-73 και μετά ο Αρης πέτυχε μόλις ένα πόντο και δέχθηκε οκτώ μέσα σε δύο λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-37, 50-55, 81-74

Σκαϊλάινερς: Βον 16(7/9β., 3/5διπ., 1/4τρ.), Μερτζ, Ιλτζχέφερ, Γκρέιβς 20(3/3β., 4/5διπ., 3/5τρ.), Ρόμπερτσον 5, Μόρισον 8(9ριμπ.), Ιμπέκβε 14(6/6β., 1/1διπ., 2/5τρ.), Σιλντς 15(1/1β., 7/9διπ), Κίελ 3.

Αρης: Ξανθόπουλος 3(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 22 (4/6β., 3/5διπ., 4/13τρ., 9ασ.), Κάμινγκς 6, Ζάρας 7(2), Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 15(3/4β., 6/8διπ., 12ριμπ.), Γιάνκοβιτς 11(3/4β., 1/3διπ., 2/4τρ.), Ντραγκίσεβιτς 3.