Ελλάδα - Σερβία 69-74 (VIDEO)

Την δεύτερη ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Τουρκίας γνώρισε η Εθνική εφήβων, η οποία έχασε από την Σερβία με 69-74 στη δεύτερη αγωνιστική της β' φάσης της διοργάνωσης, αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά χάρη στη νίκη της Τουρκίας επί της Ισπανίας. Δείτε σε video τα highlights του ματς.

Την ήττα με 74-69 από την Σερβία γνώρισε η Εθνική Εφήβων, η οποία αν και βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 9 πόντους, δεν κατάφερε να εξασφαλίσει πρόωρα την πρόκρισή της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το ματς, με το σκορ να εναλλάσεται διαρκώ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται οριακά υπέρ της Εθνικής μας με 17-15. Στην δεύτερη περίοδο, η Εθνική κινήθηκε στο ίδιο τέμπο με την πρώτη αλλά με την είσοδο του Μήτογλου, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ, η ελληνική ομάδα έκλεισε το ημίχρονο στο 37-32.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά στους 6 μόλις στο πρώτο λεπτό του 2ου μέρους, αλλά έριξαν αισθητά την απόδοσή τους στο δεύτερο πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να πάρουν το προβάδισμα.

Με τον Μήτογλου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και με ένα επί μέρους 10-1 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά με 60-55. Ωστόσο, λίγο πριν από το φινάλε του αγώνα ένα μικρό σερί του Πένο έφερε την Σερβία ξανά σε θέση οδηγού και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 37-32, 50-52, 69-74.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 26 (1), Μουράτος 5, Τσαλμπούρης 4, Μπιλλής 3, Σταμάτης 6, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14 (2).

Σερβία (Μπούτσαν): Πένο 12 (1), Σίμιτς 2, Τσάραπιτς, Όστοϊτς 2, Τζόκοβιτς 2, Μαρίνκοβιτς 8 (2), Ντόκοβιτς 11 (1), Λαζάρεβιτς 16 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Ραντοβάνοβιτς 4, Βούτσετιτς 10, Κάρατζιτς.

Μετά τη νίκη της Τουρκίας επί της Ισπανίας, η Εθνική εξασφάλισε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση (μέσω της 3ης ή της 4ης θέσης). Αντίπαλος της θα είναι είτε η Ιταλία είτε η Κροατία, οι οποίες είναι αήττητες και την Τετάρτη διασταυρώνουν τα ξίφη τους με έπαθλο την πρωτιά του Ε' Ομίλου.

18:06
Σε λίγη ώρα αρχίζει το τέταρτο ματς της Εθνικής, στο Eurobasket U18. Θέλουμε τη νίκη για να εξασφαλίσουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση
18:14
Για την Ελλάδα ξεκινούν οι Κόνιαρης, Κώττας, Τσαλμούρης, Σταμάτης και Χαραλαμπόπουλος
18:15
Για την Σερβία οι Πένο, Ντόκοβιτς, Λαζάρεβιτς, Πάβλοβιτς και Βούτσεβιτς
18:15
Ο Βούτσεβιτς κάνει το 2-0 για την Σερβία
18:15
Το παιχνίδι δεν έχει LIVE Streaming κάλυψη.
18:17
Ο Βούσεβιτς κάνει φάουλ στον Χαραλαμπόπουλο
18:18
Ο Λαζάρεβιτς διαμορφώνει το 0-4 ενώ ο Τσαλμπούρης μειώνει άμεσα σε 2-4 για την ελληνική ομάδα στο 2.22'
18:25
Ο Κώττας με 2/2 βολές δίνει το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (8-7) στα 3.45' για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
18:26
Ο Ραντοβάνοβιτς με 4 συνεχόμενους πόντους διαμορφώνει το 8-11 υπερ της Σερβίας
18:28
Με 2/2 στις βολές ο Χαραλαμπόπουλος κάνει το 10-11
18:29
Ο Μαρίνκοβιτς διαμορφώνει το 10-13 και ο Μήτογλου μειώνει άμεσα στον πόντο (12-13)
18:31
Ο Μπιλλής δίνει το προβάδισμα στην Ελλάδα (15-13)
18:33
Με 2/2 βολές ο Τζόκοβιτς κάνει το 15-15 και ο Σταμάτης αμέσως το 17-15 για την Ελλάδα
18:33
Τέλος πρώτης περιόδου
18:34
Τους πόντους της ελληνικής ομάδας έχουν σημειώσει οι Κώττας 2, Μήτογλου 2, Τσαλμούρης 4 , Μπιλλής 3 , Σταμάτης 2 , Χαραλαμπόπουλος 4
18:35
Ο Πάβλοβιτς ισοφαρίζει για την Σερβία (17-17)
18:37
Ο Ντόκοβιτς κάνει το 17-19 και ο Πάβλοβιτς στέλνει την διαφορά στους 4 (17-21)
18:37
Τάιμ άουτ για την Ελλάδα
18:39
Ο Μήτογλου μειώνει στους 2 (19-21)
18:41
Ο Μήτογλου ισοφαρίζει για την Ελλάδα (21-21) αλλά ο Λαζάρεβιτς δίνει και πάλι το πορβάδισμα στους Σέρβους (21-23)
18:41
Με 1/2 βολές ο Μουράτος κάνει το 22-23 και ο Λαζάρεβιτς με τρίποντο διαμορφώνει το 22-26
18:44
Ο Μουράτος ισοφαρίζει για την Ελλάδα (27-27)
18:46
3.30' για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου
18:47
Ο Μουράτος δίνει το προβάδισμα την ελληνική ομάδα (29-27)
18:48
Ο Σταμάτης στέλνει την διαφορά στους 4 για την Ελλάδα (31-27)
18:52
Οι Σέρβοι απαντούν με τον Βούτσετις (35-32)
18:53
Το ημίχρονο κλείνει με 37-32 υπερ της Ελλάδα μετά από εύστοχο σουτ του Σταμάτη
18:55
Πρώτος σκόρερ στην αναμέτρηση είναι ο Μήτογλου με 9 πόντους, ενώ ακολουθεί ο Χαραλαμπόπουλος με 8.
18:55
Από τους Σέρβους ο Πάβλοβιτς έχει 7 πόντους.
18:56
Τα στατιστικά της Εθνικής: 6/7 βολές, 14/27 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα.
18:57
Για την Σερβία: 3/4 βολές, 10/22 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 10 λάθη, 1 κλέψιμο.
18:57
Σε περίπου 10 λεπτά επιστρέφουμε.
19:09
Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο!
19:10
Ο Μήτογλου στο 21' ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους που είναι και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι στιγμής στον αγώνα (41-35).
19:17
Τρίποντο από τον Χαραλαμπόπουλο και 50-42 στο 23'. Στους 14 πόντους ο Έλληνας παίκτης.
19:23
Χωρίς σκορ η Εθνική στα τελευταία 3:26''.
19:24
8-0 σερί για τους Σέρβους και 50-50 με τον Σίμιτς στο 29'.
19:25
Ακόμα δύο πόντοι για τη Σερβία που παίρνει το προβάδισμα (50-52).
19:27
20-13 το επιμέρους σκορ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το προβάδισμα μετά από σερί 10-0 για τους Σέρβους (52-50).
19:28
Για τους Έφηβους οι Χαραλαμπόπουλος, Μήτογλου έχουν από 14 πόντους.
19:29
Η Εθνική έχει αστοχήσει στις τελευταίες πέντε προσπάθειες σε σουτ τριών πόντων.
19:31
Ο Μήτογλου με 1/2 βολές και ο Κόνιαρης με τρίποντο έκανε το 56-55 για την Εθνική που πέρασε στο 32' μπροστά στο σκορ.
19:34
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι από τη Σερβία.
19:37
Ο Μήτογλου που πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έδωσε αέρα πέντε πόντων στη Σερβία (60-55).
19:39
Ξανά ο Μήτογλου για το 62-58 στο 35'!
19:46
O Πένο έκανε το 66-67. Τάιμ άουτ για την Εθνική, ακόμα 1:41'' για το τέλος του αγώνα.
19:49
1/2 βολές από τον Μήτογλου και 67-69, ακόμα 26 δευτερόλεπτα.
19:49
1/2 βολές από τον Πένο και 67-70, η τελευταία επίθεση για την Εθνική, ακόμα 13 δευτερόλεπτα.
19:51
2/2 βολές από τον Κόνιαρη και 69-70. Ο Πένο "απαντάει" με 2/2 βολές για το 69-72.
19:52
Τάιμ άουτ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.
19:53
Ακόμα επτά δευτερόλεπτα για την ολοκλήρωση του αγώνα.
19:56
2/2 βολές από τον Πένο και 69-74. Τάιμ άουτ από την Εθνική.
19:57
Η Εθνική μας ηττήθηκε με 74-69 από τη Σερβία για την δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.