Πολωνία - Ελλάδα 50-59

Παρά το πρώτο κακό δεκάλεπτο, η Εθνική ομάδα των γυναικών επικράτησε της Πολωνίας με 59-50, έκανε το 2 στα δύο στο Eurobasket της Ρουμανίας και βρίσκεται μια ανάσα από την πρόκριση στη β' φάση της διοργάνωσης.

Σε μία... επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου της αναμέτρησης με την Ιταλία, η Εθνική ξεκίνησε νωχελικά το ματς, αφήνοντας την Πολωνία να σκοράρει συνεχώς από τα 6.75 στο πρώτο πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να είναι στους 10 πόντους με τη συμπλήρωση 10 λεπτών (25-15).

Οι μόλις 4 πόντοι της ομάδας του Γιάτσεκ Βινίτσκι στη δεύτερη περίοδο έδωσαν την ευκαιρία στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να αντιδράσει και να... ψαλιδίσει τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -3 (29-26).

Με τις Δημητράκου και Σπανού σε εξαιρετική κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου κατάφεραν όχι μόνο να φέρουν πολύ γρήγορα το ματς στα ίσα, αλλά και να πάρουν το προβάδισμα, φτάνοντας τη διαφορά στους 8 (38-46) στο φινάλε της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για την Εθνική, η οποία εκμεταλλεύτηκε το μπλακ άουτ της Πολωνίας που έμεινε για περίπου 7 λεπτά χωρίς πόντο, διευρύνοντας κι άλλο τη διαφορά.

Μια μικρή αντίδραση από την Πολωνία λίγα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα δεν ήταν ικανή να αλλάξει τα δεδομένα, με αποτέλεσμα η Εθνική να πάρει τη νίκη με 59-50 και να κάνει το 2 στα 2 στο Eurobasket της Ρουμανίας, υποχρεώνοντας τις αντιπάλους της στην τρίτη διαδοχική ήττα τους.

Το επόμενο ματς για τις Ελληνίδες είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (14/6, 20:30), με αντίπαλο την Τουρκία. Η νίκη θα φέρει την "γαλανόλευκη" στην επόμενη φάση, ωστόσο μπορεί να προκριθεί ακόμη και με ήττα.

Πολωνία: ΜακΜπράιντ 8 (1), Όβτζαρτζακ 8 (1), Πάβλακ, Ζουρόφσκα 7, Κρέτζελ 7 (1), Μιέντζικ 3 (1), Μίσιουκ, Κόμπριν 11 (1), Γιούικα, Λετσιέφσκα, Σκόμπε 6 (2), Κοτς.

Ελλάδα: Γκοτζή, Νικολοπούλου 5, Δημητράκου 9, Χατζηνικολάου 2, Χριστινάκη, Καλτσίδου 13 (2), Παπαμιχαήλ 4, Λύμουρα 1, Σωτηρίου 11 (3), Κοσμά 2, Φασούλα, Σπανού 12 (10 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 29-26, 38-46, 50-59.