Πρώτο βήμα τίτλου για τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Ερυθρός Αστέρας προστάτευσε την έδρα του στον πρώτο τελικό της Αδριατικής Λίγκας και νικώντας 95-88 τη Μέγκα Λεκς έκανε το 1-0 στη σειρά.

Με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και επικράτησε 95-88 της Μέγκα Λεκς στον πρώτο τελικό της Αδριατικής Λίγκας στη "Χάλα Πιονίρ".

Η κάτοχος του τίτλου ήταν πίσω στο 30' με δύο πόντους (70-68), "έτρεξε" ωστόσο επιμέρους 13-4 και πήρε προβάδισμα νίκης, το οποίος και διατήρησε μέχρι τέλους.

Ο Μάικ Τσίρμπες είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Κουίνσι Μίλερ έδωσε άλλους τόσους και 6 ασίστ. Εννέα τελικές και 11 πόντους είχε ο Γιόβιτς, ενώ ο Σιμόνοβιτς πρόλαβε να σκοράρει 15 πόντους σε 22 λεπτά.

Η σειρά συνεχίζεται το Σάββατο στο ίδιο γήπεδο. Ο Αστέρας θέλει οπωσδήποτε τον τίτλο για να διατηρήσει τη θέση του στην Ευρωλίγκα.