Καβάλα - Κολοσσός 72-85

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη και πέμπτη συνολικά στη Basket League πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Καβάλας με 72-85.

Έτσι κρίθηκε

Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος από την αρχή μέχρι το τέλος στην Καβάλα και πήρε μια δίκαιη νίκη με 85-72. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις... άγριες διαθέσεις του και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ρέλεφορντ κατάφεραν να πάρουν νωρίς το προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα είχε ένα ξέσπασμα και με ηγέτη τον Ταπούτο ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το ματς στον πόντο (39-40).

Ένα σερί όμως 15-0 που έτρεξε ο Κολοσσός στο τρίτο δεκάλεπτο έκρινε τον αγώνα. Η Καβάλα κόλλησε για αρκετά λεπτά στους 47 πόντους, με τη διαφορά να ξεφεύγει και να φτάνει ακόμη και το +18. Έτσι όπως κύλησε το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Ροδίτες να κατεβάζουν ταχύτητα και να φτάνουν τελικά σε μια εύκολη με επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα:13-20, 39-40, 47-61, 72-85

Καβάλα(Γιατζόγλου): Λέιζερ 11, Κεμπ 5, Βαν Ντερ Μαρς 7, Κοστόφ 23 (5), Ρόμπινσον 7 (1), Ταπούτος 16 (1), Καλαϊτζίδης 2, Γιαννακίδης, Δεμερτζής, Τζόουνς 1.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 14 (2), Λίντεν, Ρέλεφορντ 23 (5), ΜακΓκί 8, Λιούις 13 (3), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 3 (1), Αχόνεν 14 (4), Σαλούστρος 2.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Τρέβορ Ρέλεφορντ πραγματικά "σκότωσε" την Καβάλα. Ο Αμερικανός ήταν σε τρομερή ημέρα, πέτυχε 23 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Το φύλλο αγώνα

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η Καβάλα. Ο Στιβ Γιατζόγλου ήξερε εξ αρχής ότι το έργο του θα ήταν πολύ δύσκολο. Στο ματς οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι το ημίχρονο, όμως στη συνέχεια δεν άντεξαν. Ο Κολοσσός ήταν σοβαρός και με τέτοιες εμφανίσεις μπορεί να έχει ένα καλό πλασάρισμα για τα πλέι-οφ.