Κηφισιά - Ολυμπιακός 73-75

Μετά από παιχνίδι-θρίλερ ο Ολυμπιακός επικράτησε πολύ δύσκολα της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο με 75-73 συνεχίζοντας με νίκες στην Basket League. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το -12 αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους.

Ετσι κρίθηκε

Η Κηφισιά αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι, κυρίως γιατί αντιπαρέταξε σκληράδα στη σκληράδα του Ολυμπιακού. Ο Γλυνιαδάκης τελείωσε όλες σχεδόν τις μπάλες που πήρε κατά το πρώτο ημίχρονο ενώ στην άμυνα ο ίδιος και οι συμπαίκτες του δεν είχαν πρόβλημα στο σετ παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός πέρασε ελάχιστες φορές μπροστά και αυτές ήταν στο διάστημα κατά το οποίο ο Σφαιρόπουλος έδωσε εντολή στους παίκτες του να πιέσουν πολύ ψηλά στο γήπεδο. Το 20-22 και το 26-28 όμως κάθε άλλο παρά τρόμαξαν την Κηφισιά που αφού πέρασε και πάλι με 3 (32-29) έκλεισε το ημίχρονο στα ίσια (34-34). Τον Ολυμπιακό σ' αυτό το διάστημα κράτησαν κυρίως οι Στρόμπερι και Παπαπέτρου.

Κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου τα πράγματα διαφοροποίησε η ραγδαία άνοδος στην απόδοση του Γιώργου Πρίντεζη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σκόραρε συνεχώς και βρίσκοντας συμπαράσταση στο πρόσωπο του Μάντζαρη οδήγησε την ομάδα του σε προβάδισμα έξι πόντων (44-50, 50-56) το οποίο για τα δεδομένα αυτής της αναμέτρησης ήταν υπολογίσιμο.

Με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει την προσπάθειά του με συνέπεια στην άμυνα, το χάντικαπ έφτασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους (52-62) και αργότερα στους 12 αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Η Κηφισιά βρήκε τυην απαραίτητη ενέργεια (αλλά και την ψυχολογία) να επανέλθει δριμύτερη στη διεκδίκηση της νίκης αφού στο 37' ο Γκίκας μείωσε στον πόντο (67-68) και ένα λεπτό αργότερα ο Λόουρι ισοφάρισε (69-69). Ο Αμερικανός συνέχισε το κρεσέντο του και στις επόμενες επιθέσεις μέχρι να διαμορφώσει (μόνος του) το 73-72 στα 38 δευτερόλεπτα.

Μετά το λέι απ του Χάκετ για το 73-74, ο Λόουρι προτίμησε την πάσα στον Γλυνιαδάκη, ο Χανιώτης σέντερ όμως (με υποψία φάουλ από τον Παπαπέτρου) δεν τελείωσε τη φάση. Ο Χάκετ έβαλε μία βολή και στο τέλος ο Λόουρι αστόχησε σε μακρινό τρίποντο για να γείρει η πλάστιγγα οριστικά στο μέρος του Ολυμπιακού.

Tα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75

Κηφισιά: Λόουερι 15, Στίγκερς 2, Κασελάκης 3, Χογκ 12, Γλυνιαδάκης 18, Ελ-Αμίν 10 (2), Γκίκας 6 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 3.

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 8, Στρόμπερι 11, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 7 (1), Τζέιμς 6, Χάντερ 6, Τσαϊρέλης 10, Χάκετ 11 (1), Αθηναίου.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Χάκετ έκανε σπουδαία δουλειά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο τέλος δε πήρε και την ευθύνη πάνω του και έβαλε τους τρεις τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού στο ματς. Είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 26 λεπτά.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός τα... είδε όλα γιατί πίστεψε ότι στο +12 το παιχνίδι είχε κριθεί. Ο Λόουρι όμως είχε διαφορετική άποψη και λίγο έλειψε να ανάψει μεγάλες φωτιές στους "ερυθρόλευκους" στο τέλος. Το θετικό για τον πρωταθλητή είναι ότι στο τέλος συσπειρώθηκε, έβγαλε εγωισμό και πήρε με το μέρος του στις λεπτομέρειες.

Το στατιστικό του αγώνα

TO LIVE

17:49
Καλησπέρα σας.
17:50
O Ολυμπιακός δοκιμάζεται στο Ζηρίνειο απέναντι στην Κηφισιά, στο παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία της 10ης αγωνιστικής στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
17:57
Λόουερι, Ντάντε Στίγκερς, Κασελάκης, Χοτζ, Γλυνιαδάκης οι βασικοί της Κηφισιάς.
17:58
Παπαπέτρου, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης και Μάντζαρης η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού.
18:02
Πρώτη επίθεση για τον Ολυμπιακό.
18:02
Ο Μιλουτίνοφ χρεώνεται με βήματα.
18:03
Ο Γλυνιαδάκης σκοράρει από την κορυφή της ρακέτας (2-0, 50").
18:03
Ο Παπαπέτρου αστοχεί για τρεις.
18:03
Κακή πάσα από τον Κασελάκη, ο Γλυνιαδάκης δεν είχε προλάβει να ρολάρει.
18:04
Ο Μιλουτίνοφ σκοράρει με φόλοου (2-2, 1'52").
18:04
Ο Λόουερι δίνει ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά (4-2, 2'22").
18:05
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με 1/5 σουτ εντός παιδιάς.
18:06
Επαναφορά από τη βασική γραμμή για τους Πειραιώτες, αστοχεί ο Στρόμπερι.
18:06
Στο 6-2 η Κηφισιά με τον Γλυνιαδάκη.
18:07
Ο Στρόμπερι πήρε τα βήματα και άφησε την μπάλα στο καλάθι της Κηφισιάς (6-4).
18:08
Ο Γλυνιαδάκης διαμορφώνει το 8-4 με 2/2 βολές έπειτα από το φάουλ του Μιλουτίνοφ.
18:09
Ο Στρόμπερι (4π.) μειώνει σε 8-6 από τη γραμμή.
18:09
Η μπάλα για τον Ολυμπιακό μετά την καλή άμυνα του Μάντζαρη στον Στίγκερς
18:10
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ, στα 4'49" για το τέλος της πρώτης περιόδου.
18:11
18:12
Ο Στρόμπερι πατάει δυνατά και τελειώνει τη φάση (8-8).
18:13
Ο Πρίντεζης χρεώνεται με επιθετικό φάουλ στον Λόουερι.
18:15
Ο Λόουερι σκοράρει μετά από ώρα, για το 10-8 (7'50").
18:16
Ο Ολυμπιακός δεν προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση. Ακόμα 1'52" για το τέλος της περιόδου και οι "ερυθρόλευκοι" έχουν ήδη 3/12 σουτ, 4 λάθη και μόλις 1 ασίστ!
18:17
Ο Χογκ σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Χάντερ, ευστοχεί στην συμπληρωματική βολή και κάνει το 13-8 με έμμεσο τρίποντο.
18:17
Φόλοου από τον Χάντερ (13-10).
18:17
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου.
18:18
Ο Χογκ φτάνει τους 5 σερί πόντους, στο +5 η Κηφισιά (15-10).
18:20
O Xoγκ διαμορφώνει το 16-12 με 1/2 βολές.
18:21
Ο Παπαπέτρου κάνει το 16-14 με 2/2 βολές.
18:21
Τέλος πρώτης περιόδου στο Ζηρίνειο (16-14).
18:23
Η στατιστική του α' δεκαλέπτου στο Ζηρίνειο
18:24
Ο Σπανούλης δεν έχει ξεπεράσει πλήρως το διάστρεμμα που τον ταλαιπωρεί τις τελευταίες εβδομάδες και τέθηκε εκτός, υπογράφοντας αυτόγραφα σε μικρούς θαυμαστές...
18:26
Ο Αθηναίου αστοχεί για τρεις.
18:26
Ο Τσαϊρέλης σκοράρει στη συνέχεια, για το 16-16 (11'05").
18:27
Στο 18-16 η Κηφισιά με τον Σμιθ.
18:27
Αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος του Ελ-Αμίν.
18:27
Ο Χάντερ στις βολές.
18:28
1/2 βολές από τον Αμερικανό σέντερ (18-17, 11'40").
18:29
Ο Ελ-Αμίν κάνει το 20-17 για την ομάδα των βορείων προαστίων.
18:29
Ο Χάκετ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει (20-20).
18:29
0/4 τρίποντα η Κηφισιά, 1/6 ο Ολυμπιακός
18:30
Ο Στρόμπερι τελειώνει τη φάση στο ανοιχτό γήπεδο (20-22) και ο Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ.
18:31
Ακόμα 6'42" για το ημίχρονο στο Ζηρίνειο.
18:32
Ο Ελ-Αμίν δίνει το προβάδισμα στην Κηφισιά, με τρίποντο (23-22).
18:32
Στο 23-24 ο Ολυμπιακός με τον Τσαϊρέλη.
18:33
5-3 τα ριμπάουντ για την Κηφισιά, 6-8 για τους Πειραιώτες.
18:34
Ο Λόουερι ισοφαρίζει σε 24-24 με 1/2 βολές.
18:35
Ο Χάκετ διαμορφώνει το 24-26 (15΄20"). Άμεση απάντηση από τον Γλυνιαδάκη, για το 26-26.
18:35
Δεύτερο συνεχόμενο καλάθι από τον Χάκετ, για το 26-28.
18:36
Κακή επιλογή από τον Γλυνιαδάκη.
18:37
Ο Γλυνιαδάκης ποστάρει τον Σον Τζέιμς και κερδίζει φάουλ από τον Αμερικανό σέντερ.
18:39

18:41
2/2 βολές από τον Χανιώτη σέντερ (28-28, 16'45").
18:41
Φάουλ του Γλυνιαδάκη στον Πρίντεζη.
18:42
Ο Πρίντεζης κάνει το 28-29 με 1/2 βολές.
18:42
Ο Γλυνιαδάκης συνεχίζει να δίνει λύσεις στην επίθεση της Κηφισιά. (30-29).
18:43
Στο 32-29 η Κηφισιά με τον Χρυσικόπουλο. Ακόμα 2'06" για το ημίχρονο.
18:43
Ο Στρόμπερι μειώνει σε 32-30 με 1/2 βολές.
18:45
Ο Χρυσικόπουλος στέλνει τη διαφορά στο +4 (34-30) όμως ο Παπαπέτρου θα τελειώσει τον αιφνιδιασμό (34-32).
18:45
Ο Χρυσικόπουλος κερδίζει φάουλ από τον Παπαπέτρου όμως αστοχεί και στις δυο βολές.
18:47
0/2 βολές από τον Κασελάκη.
18:48
Ο Παπαπέτρου μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο του Χάκετ και διαμορφώνει το 34-34.
18:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Ζηρίνειο (34-34).
18:55
Κηφισιά - Ολυμπιακός 34-34 (ημίχ.)
Tα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουερι 5, Στίγκερς, Κασελάκης, Χογκ 6, Γλυνιαδάκης 12, Ελ-Αμίν 5 (1), Γκίκας, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 2.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 6, Στρόμπερι 9, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 1, Μάντζαρης, Τζέιμς, Χάντερ 3, Τσαϊρέλης 6, Χάκετ 7 (1), Αθηναίου.
18:56
Στατιστική ημιχρόνου
18:58
Ο Γιώργος Πρίντεζης τελείωσε το ημίχρονο με μόλις 1 πόντο (1/2 βολές, 0/3 δίποντα) σε 12:52 συμμετοχής.
19:01
Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι είναι πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στο ημίχρονο με 9 πόντους (3/4 βολές, 3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα), συν 4 ριμπάουντ σε 15'58".
19:07
Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης είναι ο κορυφαίος παίκτης της Κηφισιάς σε αυτό το διάστημα, έχοντας 12 πόντους με 4/4 βολές, 4/6 δίποντα, συν 1 ριπάουντ σε 10'30".
19:08
Όλα έτοιμα για την έναρξη του β' ημιχρόνου στην Κηφισιά, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώνεται η 10η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
19:10
Επίθεση για τον Ολυμπιακό.
19:10
Φάουλ του Στίγκερς στον Μάντζαρη.
19:10
Ο Στρόμπερι παίρνει τα βήματα και αφήνει την μπάλα στο καλάθι της Κηφισιάς.
19:11
Ο Γλυνιαδάκης απαντάει άμεσα για την Κηφισιά (36-36).
19:12
1/2 βολές από τον Πρίντεζη, στο 36-37 ο Ολυμπιακός.
19:13
Ο Παπαπέτρου καρφώνει στον αιφνιδιασμό (36-39, 22'02").
19:14
Οι δυο ομάδες έχουν από 7 λάθη έκαστη.
19:14
Ο Μιλουτίνοφ χρεώνεται με 3ο φάουλ.
19:15
Ο Παπαπέτρου αστοχεί για τρεις, στα 6'45" για το τέλος της τρίτης περιόδου.
19:16
Ο Χογκ μειώνει σε 38-39 με 2/2 βολές.
19:16
11/17 βολές για την ομάδα των βορείων προαστίων.
19:17
Ο Πρίντεζης σκοράρει για το 38-41. Ήταν το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς για τον διεθνή φόργουορντ στον αγώνα!
19:18
Ο Στίγκερς μειώνει σε απόσταση... βολής (40-41, 23'55").
19:18
Ο Λόουερι δίνει ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά, με 2/2 βολές (42-41, 24'30").
19:19
Νέο καλάθι από τον Πρίντεζη (42-43).
19:19
Εν συνεχεία ο Γλυνιαδάκης χρεώνεται με επιθετικό φάουλ.
19:19
Ήταν το 3ο φάουλ του Χανιώτη σέντερ.
19:20
Ο Μάντζαρης σκοράρει από τη γωνία, για το 42-45.
19:20
Ο Σμιθ αστοχεί όμως ο Χογκ σκοράρει με φόλοου, για το 44-45.
19:21
Ο Χογκ σταματάει τον "ερυθρόλευκο" αιφνιδιασμό με φάουλ στον Μάντζαρη. Ακόμα 3'36" για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.
19:22
Ο Πρίντεζης ανεβάσει στροφές στην επίθεση, σκοράρει για τρεις και κάνει το 44-48. Πλέον οι Πειραιώτες έχουν 2/16 τρίποντα.
19:22
Ο Πρίντεζης σκοράρει εκ νέου (44-50) και ο Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ.
19:23

19:25
Ο Κασελάκης μειώνει σε 45-50 με 1/2 βολές.
19:26
Στο 45-51 ο Ολυμπιακός, με 1/2 βολές του Χάκετ.
19:26
Ο Κασελάκης σκοράρει μπροστά στον Παπαπέτρου, για το 47-51.
19:27
Ο Χάντερ καρφώνει για το 47-53.
19:27
Ακόμα 1'10" για το τέλος της τρίτης περιόδου.
19:29
Ο Ελ-Αμίν τα βάζει με όλη την άμυνα του Ολυμπιακού, μειώνοντας σε 50-53.

Tα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουερι 7, Στίγκερς 2, Κασελάκης 3, Χογκ 11, Γλυνιαδάκης 14, Ελ-Αμίν 7 (1), Γκίκας, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8, Στρόμπερι 11, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11 (1), Μάντζαρης 5 (1), Τζέιμς, Χάντερ 5, Τσαϊρέλης 6, Χάκετ 8 (1), Αθηναίου.

19:36
Ο Σον Τζέιμς κάνει το 51-58 με 2/2 βολές. Ήταν οι πρώτοι πόντοι του Αμερικανού σέντερ στον αγώνα.
19:37
Ο Κασελάκης δοκιμάζει για τρεις όμως αστοχεί, στα 8'23" για το φινάλε.
19:38
17/40 σουτ εντός παιδιάς για την Κηφισιά, 22/53 για τον Ολυμπιακό.
19:38
Ο Σον Τζέιμς τελειώνει τη φάση κάτω από το καλάθι της Κηφισιάς (51-60, 32'10").
19:39
Ο Σμιθ μειώνει σε 52-60 με 1/2 βολές.
19:40
Στο +10 ο Ολυμπιακός (52-62) με 2/2 βολές του Τσαϊρέλη.
19:40
Ακόμα 7'20" για το τέλος.
19:41
Τάιμ άουτ.
19:42
19-9 ριμπάουντ για την Κηφισιά, 20-12 για τους φιλοξενούμενους.
19:43
Ο Σον Τζέιμς σκοράρει με φόλοου μετά το άστοχο λέι απ του Χάκετ, για το 52-64.
19:44
Ο Γλυνιαδάκης κερδίζει φάουλ από τον Σον Τζέιμς και μειώνει σε 54-64 με 2/2 βολές.
19:44
Ο Στρόμπερι αστοχεί για τρεις.
19:45
Ο Χογκ σκοράρει με τη... δεύτερη μπροστά στον Τσαϊρέλη, για το 56-64.
19:45
Ακόμα 5'57" για το τέλος.
19:45
Ο Τσαϊρέλης κάνει το 56-66 με 2/2 βολές.
19:48
Ο Γκίκας μειώνει σε 61-68 με τρίποντο.
19:49
Νέο τρίποντο για την Κηφισιά, αυτή τη φορά από τον Ελ-Αμίν!
19:49
Οι γηπεδούχοι μειώνουν σε 64-68 και ο Σφαιρόπουλος καλεί τάιμ άουτ.
19:50

19:52
Νέο τρίποντο από τον Γκίκα και 67-68!
19:52
Ακόμα 2'40" για το τέλος.
19:52
Φάουλ του Γκίκα στον Μιλουτίνοφ, ο Σέρβος στις βολές.
19:53
1/2 βολές από τον Μιλουτίνοφ, στο 67-69 ο Ολυμπιακός.
19:53
"Μεγάλο" καλάθι από τον Λόουερι και 69-69!!!
19:54
Εν συνεχεία κάνει φάουλ στον Χάντερ. Ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού στις βολές.
19:54
Μέσα η πρώτη.
19:55
Έξω η δεύτερη, 69-70.
19:55
1'53" για το φινάλε.
19:55
Ο Πρίντεζης σκοράρει από το λόου ποστ, για το 69-72.
19:56
Ο Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ, στα 1'29" για το τέλος.
19:57
Ο Λόουερι μειώνει σε 71-72.
19:57
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.
19:57
Λάθος από τον Ολυμπιακό, επίθεση για την Κηφισιά.
19:58
Στο μεταξύ, ο Χάντερ παραμένει στο παρκέ κρατώντας τη μέση του.
19:58
Το ιατρικό επιτελείο του Ολυμπιακού είναι πάνω στον Αμερικανό σέντερ, ο οποίος έχασε τον βηματισμό του και έπεσε λίγο άτσαλα.
19:59
55" για το τέλος.
19:59
Προσποίηση και καλάθι από τον Λόουερι για το 73-72!!!
19:59
Ακόμα 38" για το τέλος του συγκλονιστικού αγώνα στο Ζηρίνειο.
20:00
Ο Λόουερι έχει ήδη 15 πόντους με 5/6 βολές, 5/9 δίποντα, συν 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 27'45" συμμετοχής!
20:01
Ο Χογκ κόβει αντικανονικά τον Χάκετ, μετράει το καλάθι του Αμερικανού (73-74).
20:01
Επίθεση για την Κηφισιά στα 30".
20:02
Ο Γλυνιαδάκης δεν μπορεί να σκοράρει μπροστά στον Παπαπέτρου...
20:03
Το βελάκι δείχνει Ολυμπιακό έπειτα από τη διεκδίκηση της μπάλας μεταξύ Πρίντεζη και Χογκ.
20:05
Τέλος αγώνα στο Ζηρίνειο. Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κηφισιάς με 73-75 για τη 10η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
20:06
"Πήραμε μια διαφορά όμως χαλαρώσαμε, αφήσαμε ελεύθερα σουτ στην Κηφισιά. Βρήκαν σουτ, βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν καλύτερη άμυνα. Το πρόγραμμά μας είναι δύσκολο, πρέπει να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε, βλέπουμε τα λάθη μας" εξήγησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στην κάμερα της NOVA.