Επιβίωσε ο εφτάψυχος Ολυμπιακός στην Πυλαία!

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη αλλά ο εφτάψυχος Ολυμπιακός επιβίωσε και στο αυτό το θρίλερ νικώντας στην Πυλαία με. Μορφη ο Γιανγκ με πέντε σερί πόντους στο τέλος.

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

O Oλυμπιακός έπαιξε στην Θεσσαλονίκη χωρίς τους δύο αρχηγούς του, τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη και εννοείται και χωρίς τον Χάκετ ο οποίος θα αργήσει να επιστρέψει. Ακόμα και έτσι πάντως στο πρώτο ημίχρονο έβλεπε το καλάθι του ΠΑΟΚ σαν βαρέλι. Μπαμ και μπουμ ο Λοτσέσκι και ο Παπανικολάου ο πρωταθλητής σκόραρε 52 στο πρώτο μέρος (52-43).

Ο ΠΑΟΚ κατανόησε ότι θα έμπαινε στο ματς μόνο αν έπαιζε καλύτερη άμυνα κάτι που συνέβη, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αίφνης, ο Ολυμπιακός στερήθηκε το περιφερειακό σουτ, απορρυθμίστηκε επιθετικά και ο Δικέφαλος έβαλε φωτιά στα τόπια (79-79).

Μάλιστα με τέσσερι σερί πόντους του Κλάντον ο ΠΑΟΚ πέρασε δύο φορές μπροστά (84-83 η τελευταία) αλλά εκεί μίλησαν τα κουράγια του Γιανγκ! Αφού τελείωσε με γκολ φάουλ μία πάσα του Μάντζαρη, ευστόχησε και στη βολή (84-86) πριν ο ΠΑΟΚ κάνει το λάθος του αγώνα σε επαναφορά (διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες και ο Μαρκόπουλος για φάουλ). Την μπουγάδα καθάρισε και πάλι ο Γιανγκ μ' ένα νέο ζευγάρι βολών.

Ο Λοτσέσκι από την πλευρά του θα το θυμάται αυτό το ματς καθώς με 28 πόντους έκανε ατομικό ρεκόρ παραγωγικότητας στην stoiximan.gr basket league.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-52, 66-73, 84-89.

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 2, Τέιλορ 8, Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 2, Σάιμπερτ 8 (1/6 τρίπ.), Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 12 (1), ΜΑργαρίτης, Μπράιαντ 14 (1), Πέινερς 12 (1), Κλάντον 18 (8/9 δίπ., 8 ριμπ.).

Ολυμπιακός: Γκριν 13 (1), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 19 (3), Μάντζαρης 8 (1), Μπιρτς, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 2, Λοτζέσκι 28 (2), Αθηναίου 5.