Πράσινος "δάχτυλος" στο θρίαμβο του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού

Με πρώτους σκόρερ τους Αμερικανούς του και παίκτη-καταλύτη τον "πράσινο" Βασίλη Χαραλαμπόπουλο ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού με 78-71 στο κλειστό της Πυλαίας. Αποχαιρετούν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 οι "ερυθρόλευκοι" μετά την 3η ήττα τους.

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Η γρήγορα, άρα και πρόχειρη, ματιά στη στατιστική θα "αποκαλύψει" ότι ο Γκος ήταν ο άνθρωπος αυτού του αγώνα. Υπό μία έννοια, έχει μία βάση αφού ο άνθρωπος είχε 24 πόντους και 3 ασίστ.

Ο βράχος όμως της περήφανης νίκης του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού είναι άλλος. Είναι ο άνθρωπος που έμεινε στο παρκέ περισσότερο από κάθε άλλον (περισσότερα από 37 λεπτά), είναι ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.

Ο Ελληνας φόργουορντ, που αγωνίζεται ως δανεικός από τον Παναθηναϊκό, πρόσφερε όσες λύσεις μπορούσε και στην άμυνα και στην επίθεση. Ειδικά στα μετόπισθεν ήταν καταλυτικός αφού το ύψος του του επέτρεπε να μαρκάρει σχεδόν κάθε αντίπαλο με επιτυχία και μακριά και κοντά στο καλάθι. Είχε συνολικά 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 0 λάθη!

Η μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ ήταν άκρως πειστική. Με διψήφιες διαφορές απο το πρώτο δεκάλεπτο ο Δικεφάλος του Βορρά ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε συνεχές κυνήγι το οποίο έφερε στο κόκκινο στρατόπεδο εκνευρισμό και πολλά λάθη. Από το 29-18 της πρώτης περιόδου, φτάσαμε στο 44-33 και στο 57-41 ενώ η διαφορά κατέβηκε κάτω από τους 10 μόλις στο 35'. Ακόμη και εκεί όμως ο ΠΑΟΚ διαχείριστηκε ώριμα την κατάσταση έτσι ώστε να μην θέσει εν αμφιβόλω τη νίκη του. Ο Ολυμπιακός, με 5/23 τρίποντα και 10 παραπάνω λάθη, δεν θα μπορούσε να περιμένει τίποτα άλλο από την 3η ήττα του στην κανονική περίοδο που κάνει το όνειρο της πρωτιάς μακρινό.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 44-33, 57-41, 78-71

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 6, Χαραλαμπόπουλος 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 5 (1), Τζάσον 14, Γκος 24 (5/11 τρίποντα), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 3 (1/8 σουτ), Ζάρας 2, Καραμανώλης, Τζόουνς 5 (1).

Ολυμπιακός: Σπανούλης 12 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Πρίντεζης 6 (1/3 σουτ), Παπανικολάου 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 11, Μπόγρης 4, ΜακΛίν 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Μιλουτίνοφ 2, Γουίλτζερ 11 (1), Τόμπσον.