Απόλλων - Τρίκαλα 83-77

Στις νίκες επέστρεψε ο Απόλλων που επικράτησε στην Πάτρα των Τρικάλων με 83-77.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι νίκησε

Αρκετά ισορροπημένο ήταν από την αρχή το ματς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο μεγαλύτερο μέρος του. Αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου, γρήγορα τα Τρίκαλα αντεπιτέθηκαν και αποκατέστησαν την ισορροπία. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα πήραν κεφάλι στο σκορ, με το ημίχρονο όμως να τους βρίσκει τους δύο "μονομάχους" ισόπαλους με 41-41.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τα Τρίκαλα ωστόσο να είναι ελαφρώς καλύτερα και να παίρνουν μια μικρή διαφορά που έφτασε τους τέσσερις πόντους στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (58-62). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ρυθμός ανέβηκε, με τον Απόλλωνα να περνάει μπροστά στο σκορ στα 8:46 με το τρίποντο του Βεργίνη. Τα Τρίκαλα δεν εγκατέλειψαν, όμως ένα σερί 11-6 των γηπεδούχων στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 41-41, 58-62, 83-77.

Απόλλων Πάτρας: Πάλμπλαντ 2, Ντίλαρντ 16 (0/2 τρ.-6ρ.-6ασ.), Πελεκούδας, Μέιερ 8 (1), Σάντλερ 16 (1), Λαμπρόπουλος 18, Αργυρόπουλος 6 (2), Βεργίνης 13 (2), Τζαουάρα 1, Κουζέλογλου 3 (1)

Τρίκαλα: Κάντουγκαν 11 (1), Τσιάρας 8 (2), Κοντζέρ 11, Βίλχαλμσον 2, Τιγκ 12, Μπράουν 11, Καραθανάσης 2, Καλλές 4, Ρόμπινσον 13 (2), Καλογιαννίδης 3 (1), Βαρυτιμιάδης.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Λαμπρόπουλος του Απόλλωνα ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 18 πόντους. Παράλληλα, μάζεψε 9 ριμπάουντ, χάνοντας οριακά την ευκαιρία για νταμπλ-νταμπλ.

Το φύλλο αγώνα

Πάλεψαν στα ίσια οι δύο ομάδες και έδειξαν ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Και οι δύο θα διεκδικήσουν μια θέση στα πλέι οφ, με τον Απόλλωνα πλέον να έχει το πάνω χέρι.