Καβάλα - Τρίκαλα 90-72

Βαθμολογική "ανάσα" πήρε η Καβάλα, επικρατώντας των Τρικάλων με 90-72 στην 15η αγωνιστική της Basket League.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι νίκησε

Με το "μαχαίρι" στα δόντια βγήκαν στο γήπεδο οι παίκτες της Καβάλας και κατάφεραν από νωρίς να πάρουν το προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 19-17 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ με τη συμβολή του ορεξάτου Χρήστου Ταπούτου, η Καβάλα πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με το 41-32.

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα έκαναν την αντεπίθεσή τους και έφτασαν στο -3 (58-55) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία όμως περίοδο, η Καβάλα πάτησε γκάζι και έφτασε ακόμη και στο +21 (90-69) δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Τα δεκάλεπτα:19-17, 41-32, 58-55, 90-72

Καβάλα: Λέιζερ 7 (1), Ουίλιαμς 20, Μακί 2, Γιαννακίδης, Κρομά 13 (1), Φαν ντερ Μαρς, Ταπούτος 27 (1), Σταμπουλής 3 (1), Κοστόφ 18 (3), Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής

Τρίκαλα: Κάντουγκαν 9, Τσιάρας 11 (1), Κονζέρ 20 (1), Βίλιαμσον 5 (1), Κάλλες 4, Καραθανάσης, Ρόμπινσον 3 (1), Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 18, Βαρυτιμιάδης

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ασταμάτητος ήταν ο Χρήστος Ταπούτος για την Καβάλα, τελειώνοντας το ματς με 27 πόντους (7/12διπ., 1/2τριπ., 10/10βολ.).

Το φύλλο αγώνα

Μόνο για τη νίκη κατέβηκε στο ματς η Καβάλα και το απέδειξε. Ακόμη κι όταν το ματς πήγε να στραβώσει, οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου έδειξαν πως το ήθελαν περισσότερο και τελικά κατάφεραν να πανηγυρίσουν.