Η αστοχία δεν φρέναρε τον Ολυμπιακό

Παρά τα άσχημα ποσοστά σε τρίποντα, κυρίως δε σε ελεύθερες βολές, ο Ολυμπιακός πέρασε με νίκη από τη Ρόδο, χάρη στο 70-59 επί του μαχητικού Κολοσσού. Λαβωμένος έφυγε ο Σπανούλης στην τρίτη περίοδο.

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÏÓÖÐ (Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÏÓÖÐ (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Με 13/26 βολές και 2/11 τρίποντα, ο Ολυμπιακός ήταν στο +9 (55-46) μετά από 30 λεπτά αγώνα. Τούτο και μόνο αποδείκνυε πως για να κινδυνεύσει η ομάδα του Σφαιρόπουλου από τον Κολοσσό θα έπρεπε να έρθουν τα πάνω κάτω.

Οι "ερυθρόλευκοι" δεν έπαιξαν καλή άμυνα για 23 λεπτά, εφθάρησαν από το πικ εν ρολ των Ρόδιων και είτε δέχονταν καλάθι είτε έκαναν φάουλ. Με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να προηγηθεί 16-14, 33-32 και 41-35 (21'30''). Όταν ωστόσο οι Πρωταθλητές βελτίωσαν την προσωπική άμυνά τους, σταματώντας την αντίπαλη δημιουργία, αντιστράφηκαν αυτομάτως τα δεδομένα.

Το 9-0 σε 2,5 λεπτά έφερε την ανατροπή και παρά την αλλαγή που ζήτησε ο Σπανούλης για ενοχλήσεις, ο Ολυμπιακός δεν έχασε τα ηνία. Μετά το 62-49 σαν να επαναπαύθηκε και το 64-59 στο 38' του έβαλε απρόβλεπτη πίεση, παρόλα αυτά το μόλις τέταρτο τρίποντο των φιλοξενούμενων έριξε τους τίτλους τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70

Κολοσσός: Ρέντικ 10(4ρ), Τσούκου 5, Ρέλεφορντ 7, Βασιλόπουλος 7(5ρ), Χολ 13(1τρ, 4ασ), Λιάπης, Σαλούστρος 2, Άχονεν 8(2), Παπαδάκης, Γουότσον 4, Γεωργαλλής3(1)

Ολυμπιακός: Μπιρτς 11(6ρ), Πρίντεζης 11(1/6β), Παπανικολάου 13(2/6τρ, 4ρ, 4ασ), Μάντζαρης 4(5ρ), Σπανούλης 5(0/5τρ, 5ασ), Γκριν 2, Παπαπέτρου 4, Γουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 6(8ρ), Λοτζέσκι 10(1τρ, 6ρ)