Κόροιβος - Κηφισιά 87-77

Στις νίκες επέστρεψε ο Κόροιβος Αμαλιάδας που επικράτησε της Κηφισιάς με 87-77.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Η Κηφισιά ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε νωρίς το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (14-20). Ο Κόροιβος όμως με αντεπίθεση διαρκείας και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τσάπιν στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάει στο ημίχρονο με το υπέρ του 43-41.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τρομερό ενδιαφέρον, μιας και οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη. Η Κηφισιά και πάλι με τον Κασελάκη να ηγείται της επίθεσης πήρε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (55-57), όμως η καλή άμυνα και η ευστοχία των παικτών του Μαρκόπουλου στην τελευταία περίοδο, ήταν και αυτή που τους έδωσε τη νίκη με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 42-41, 55-57, 87-77

Κόροιβος: Ντέιβις 12 (1), Τρότερ 4, Βασιλόπουλος 2, Τσάπιν 22 (3), Χάρις 26, Πουλιανίτης 5 (1), Χριστοδούλου 2, Χάρντινγκ, Χαριτόπουλος 12, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2

Κηφισιά:Στίγκερς 7 (1), Κασελάκης 22 (5), Χογκ 3 (1), Ελ-Αμίν 15, Γλυνιαδάκης 7, Μάρσαλ 8 (2), Γκίκας 9, Πόποβιτς 3 (1), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος, Σμιθ 3, Σπυριδωνίδης

Ο άνθρωπος του αγώνα

Αν και ο Χάρις ήταν αυτός που σκόραρε τους περισσότερους πόντους στο ματς (26), ο Τσάπιν ήταν αυτός που έκρινε την αναμέτρηση με τα τρίποντά του σε καίρια σημεία του παιχνιδιού. Ο Μαυροβούνιος έκανε ντεμπούτο κόντρα στην Κηφισιά και έδειξε ότι θα βοηθήσει αρκετά τον Κόροιβο. Τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το ματς στην Αμαλιάδα. Ο Κόροιβος έψαχνε πάσει θυσία τη νίκη, προκειμένου να ξεφύγει από τις χαμηλές θέσεις και να επιστρέψει σε τροχιά πλέι οφ. Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου φάνηκαν αποφασισμένοι και στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη.