Ο Αρης το όνομα, ο Κόροιβος το... θρίαμβο!

Ο Κόροιβος απέδειξε ότι τα ονόματα των ομάδων δεν παίζουν μπάσκετ. Με εκπληκτική εμφάνιση το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου επιβλήθηκε του Αρη με 71-55 στην Αμαλιάδα.

BASKET LEAGUE / ΚΟΡΟΙΒΟΣ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΚΟΡΟΙΒΟΣ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Καλές οι δάφνες του παρελθόντος, καλή και η νίκη επί του αιώνιου αντιπάλου ΠΑΟΚ, στην Αμαλιάδα όμως ο Αρης διαπίστωσε ότι δεν αρκεί η επίκληση στο συναίσθημα και στο όνομα για να επικρατήσει.

Για την ακρίβεια, ο έξοχος Κόροιβος του Ντίνου Καλαμπάκου έκανε τους Θεσσαλονικείς φύλλο και φτερό. Και μην ξεγελαστείτε, η τελική διαφορά μάλλον είναι μικρή για την εικόνα των δύο ομάδων στο ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν ήδη διαφορά 20 πόντων από το 15', δεν... μάσησαν όταν ο Αρης μείωσε στο ημίχρονο με 37-31 και πάτησαν το γκάζι έως το τέρμα στην τρίτη περίοδο για να πάνε ακόμα και στο +24!

Ο Αρης παρακολουθούσε αποσβολωμένος, σκόραρε με το σταγονόμετρο (2/16 τρ) και μοιραία υπέκυψε χωρίς περαιτέρω αντίσταση.

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 37-31, 63-42, 71-55

Κόροιβος: Κάρσον 9 (4/11 σουτ), Σαχπατζίδης 6, Σκουλίαδς 8 (2), Ράουντρι 13 (2/7 τρίπ.), Ντικόσεϊ 17 (8 ριμπ.), Πόσλεϊ 2, Μιλεντίγιεβιτς 9 (3), Αντωνάκης, Σπυριδωνίδης, Χάινς 4.

Αρης: Βον 6, Χρηστίδης 2, Μούρτος (7 ριμπ.), Αθηναίου (0/4 σουτ), Βασιλόπουλος 9 (6 ριμπ.), Φλιώνης 9 (1), Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 4, Μόραντ 3, Ουίβερ, Μπένσον 16 (7 ριμπ.), Μπελ 2.