Απόλλων Πάτρας - Κηφισιά 73-66

Ο Απόλλων Πάτρας επιβλήθηκε, έστω και δύσκολα, με 73-66 της Κηφισιάς κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στα πλέι οφ. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Τόνι Μέιερ (17 π, 5 ρ).

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

H μεγάλη αστοχία τόσο μέσα όσο κι έξω από τα 6.75μ, είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν κοντά, αλλά και χαμηλά στο σκορ. Η Κηφισιά ξέφυγε με 7 πόντους (7-14) στο 8', αλλά ο Απόλλων με... πρωτοστάτη τον Τόνι Γουντς ανέτρεψε το σκορ. Ο Αμερικανός βοήθησε σημαντικά σε άμυνα και επίθεση (9 π, 7 ρ), με συνέπεια οι γηπεδούχοι να πάνε στα αποδυτήρια στο +4 (31-27), ενώ είχαν φτάσει μέχρι και στο +8 (29-21). τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ (38-34, 43-39), όμως 8 σερί πόντοι του Τόνι Μέιερ έστειλαν τη διαφορά στους 10 (51-41) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Οι γηπεδούχοι, παρά την προσπάθεια της Κηφισιάς, διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας (66-56, 70-58) και πήραν μία υπερπολύτιμη νίκη με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 31-27, 48-41, 73-66.

Απόλλων Πάτρας: Αργυρόπουλος 5, Βεργίνης 15, Μαστρογιαννόπουλος, Πάλμπλαντ 8, Τζαουάρα, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 8 (5 ρ), Μέιερ 17 (5 ρ), Σάντλερ 7, Νικολόπουλος, Γουντς 11 (8 ρ).

Κηφισιά: Μάρσαλ 3, Στίγκερς 7, Χατζηνικόλας, Γκίκας 5, Πόποβιτς 1, Κασελάκης 11 (6 ρ), Χρυσικόπουλος, Χογκ 22 (13 ρ), Σμιθ 9, Σταμάτης, Ελ Αμίν 4, Γλυνιαδάκης 4.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Τόνι Μέιερ πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά επιθετικά, τελειώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6/7 σουτ εντός πεδιάς.

Το φύλλο αγώνα

Σε ένα παιχνίδι "do or die" σε ό,τι αφορά την είσοδο στα πλέι οφ, ο Απόλλων έδειξε πιο αποφασισμένος και πιο έτοιμος να πάρει στη νίκη. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα, με όπλο την εξαιρετική άμυνα αλλά και την ευστοχία πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (10/20 3π), έφθασαν σε μία σπουδαία επιτυχία που τους σε τροχιά πλέι οφ. Όσον αφορά στην ομάδα της Κηφισιάς, πλήρωσε τη μεγάλη αστοχία από τη γραμμή των βολών (12/26%), αλλά και τα κενά διαστήματα σε μεγάλο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου.