ΑΕΚ - Ολυμπιακός 93-100 παρ.

Ο Ολυμπιακός επιβίωσε στη μάχη μέχρις εσχάτων απέναντι στην ΑΕΚ. Μετά από ένα ματς που τελείωσε ύστερα από δύο παρατάσεις, οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν 100-93. Κορυφαίος του εκπληκτικού αγώνα ο Βασίλης Σπανούλης, διατήρησε το αβαντάζ για την πρωτιά στην κανονική περίοδο η ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Σπανούλης Ολυμπιακός ΑΕΚ

Έτσι κρίθηκε

Η ΑΕΚ είχε τον ενθουσιασμό της σχεδόν γεμάτης έδρας και ο Ολυμπιακός τον τρόπο ν' ανταπεξέλθει στην πίεση. Το 10-5 της Ένωσης από τα 2/2 τρίποντα που βρήκε και έβαλε ο Χέρστον εξισορροπήθηκε γρήγορα από τους "ερυθρόλευκους" γιατί ο Σπανούλης διάβαζε και τιμωρούσε την αντίπαλη άμυνα. Με 7 δικούς του ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 21-16 και 24-22 με 4/6 σουτ απ' έξω.

Η ΑΕΚ πάντως δούλευε καλά επιθετικά. Οι παίκτες του Ζντοβιτς απέφευγαν τα λάθη, είχαν αρκετές ασίστ, έφθειραν την "ερυθρόλευκη" ρακέτα (τρία φάουλ Χάντερ, δύο Μιλουτίνοφ) και σε συνδυασμό με τα 3/3 του Κατσίβελη (πριν από το τζάμπολ είχε συνολικά 3/30) ήρθε το 33-29 και 45-39 (παρά τα 4/16 δίποντα), με (τελευταίο αυτό του Μαυροκεφαλίδη στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου) 7/12 τρίποντα.

Η εντολή του Σφαιρόπουλου να περάσει η μπάλα στον Χάντερ βοήθησε τον Ολυμπιακό να βρει σκορ. Ο Αμερικανός έδωσε... 11 πόντους (1/1δ, 4/4β, 2 ασίστ) και το 52-52 αποτέλεσε αντίβαρο για τα 12 επιθετικά ριμπάουντ των "κιτρινόμαυρων" που σε μία και μόνο φάση πήραν τρία! Μετά δε από καρμπόν (σκριν, ελεύθερο σουτ από βολές) καλάθια του Σπανούλη, που έφτασε τους 14 πόντους, οι πρωταθλητές πήραν τα ηνία (58-55). Ο Γουόρικ ήταν παράγοντας στην εξίσωση, κερδίζοντας μάχες στην επίθεση, αλλά πέρασε από το 64-61 οι "ερυθρόλευκοι" δεν έφυγαν. Όσο πάντως ο αρχηγός του Ολυμπιακού "πλήγωνε" την κιτρινόμαυρη άμυνα τόσο οι πρωταθλητές κέρδιζαν πλεονέκτημα. Οι γηπεδούχοι ξόδεψαν τρεις σερί επιθέσεις και το 73-68 ήταν η "ερυθρόλευκη" τιμωρία για τα αβίαστα λάθη τους.

Πάντως στο 37'50'' η ΑΕΚ είχε καλύψει το μεγαλύτερο κομμάτι του -7 (76-74) και έφτασε στα ίσα (77-77) με απίθανο τρίποντο του Μπράουν στα 28''. Ο Ζντοβτς επέλεξε άμυνα, Σπανούλης και Όντομ (μετά από επιθετικό ριμπάουντ) είχαν ελεύθερα σουτ (υπό πίεση χρόνου), αστόχησαν και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η Ένωση είχε το μομέντουμ και πήγε στο 84-80 από τον γεμάτο αυτοπεποίθηση Μπράουν, πριν ο Μαυροκεφαλίδης σκοράρει για τρεις (87-83). Στα 62'' ο Χάντερ μείωσε, αλλά το ματς ήταν στα χέρια της ΑΕΚ. Ο Μαυροκεφαλίδης (διείσδυση), ο Μπράουν (τρίποντο) και ο Παπαντωνίου (0/2 βολές) έχασαν διαδοχικές ευκαιρίες μετά από επιθετικά ριμπάουντ και ο Σπανούλης στα 9.7'' ισοφάρισε ξανά (87-87). Οι γηπεδούχοι έχασαν και την επόμενη ευκαιρία τους, με αποτέλεσμα το δεύτερο έξτρα 5λεπτο.

Η ΑΕΚ έχασε τον Μπράουν με τραυματισμό και ο Ολυμπιακός τον Παπαπέτρου με φάουλ (έχοντας ήδη εκτός και τον Πρίντεζη), οι ισορροπίες ήταν λεπτές ούτως ή άλλως. Ο Σπανούλης είχε 1/4 βολές και το εύθραστο 91-91 ήρθε να "σπάσει" το τρίποντο του Μάντζαρη στην πιο κρίσιμη στιγμή. Το καλάθι του Χάντερ και η άμυνα στην επαναφορά της ΑΕΚ έκριναν το ματς, αφού ακολούθησαν 1/2 βολές του Παπανικολάου και οι τίτλοι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 75-77(κ.α), 87-87, 93-100

ΑΕΚ: Παπαντωνίου, Χέρστον 16(2τρ, 7ρ), Μαυροκεφαλίδης 22(4/14δ, 2/7τρ, 16ρ, 6ασ), Μπράουν 24(4/8τρ, 10/12β), Μαυροειδής 10(8ρ), Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 5, Γκριν 3(1), Κάρτερ 1, Κατσίβελης 9(3/4τρ), Καλαμπόκης

Ολυμπιακός: Σπανούλης 26(2/6τρ, 12/17β 9ασ, 4λ), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 7(1/5δ, 1τρ), Μάντζαρης 8(2/6τρ), Παπανικολάου 14(1), Όντομ 7(1), Χάντερ 15(7ρ), Παπαπέτρου 7(1), Στρόμπερι, Αγραβάνης 2, Γουόρικ 9(6ρ), Χάκετ 5

Ο άνθρωπος του αγώνα

Αν και η άμυνα της ΑΕΚ ήταν προσαρμοσμένη πάνω του, ο Βασίλης Σπανούλης πήρε στις πλάτες του τον Ολυμπιακό σ' ένα απόγευμα που ο Πρίντεζης ήταν άστοχος. Ο αρχηγός των "ερυθρόλευκων" έβρισκε πάντα τη σωστή επιλογή, δεν έκανε κατάχρηση των σουτ και τέλειωσε το ματς με 26 πόντους, 9 ασίστ και μόλις 4 λάθη.

Το φύλλο αγώνα

Ήταν ένα παιχνίδι αποδείξεων. Η ΑΕΚ ήθελε να πιστοποιήσει ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο και ο Ολυμπιακός να ξεπεράσει ένα από τα τελευταία δύο εμπόδια προς την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν τα πάντα για να φύγουν νικητές, είχαν ηρωική παρουσία, πάλεψαν για 42 λεπτά στέλνοντας το ματς στην παράταση μετά από το -7. Πέταξαν όμως την ευκαιρία να πανηγυρίσουν όταν στο φινάλε του έξτρα 5λεπτου πέταξαν τέσσερις διαδοχικές ευκαιρίες. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν ν' αποδράσουν μ' έναν Σπανούλη από τα παλιά, να τιμωρεί κάθε αντίπαλο λάθος. Σίγουρα τα 20 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ ήταν τεράστιο πλήγμα, άντεξαν πάντως παρά τα 5 φάουλ των Πρίντεζη και Παπαπέτρου. Ο Γουόρικ θα βοηθήσει στο μέτρο του δυνατού στην επίθεση, η άμυνά του αποτελεί το πρόβλημα. Είναι πάντως επιτυχία πως υπό αυτές τις συνθήκες η ομάδα του Σφαιρόπουλου έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

16:09
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
16:12
Ο Ολυμπιακός προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα από την Μπάμπεργκ που περιπλέκει την κατάσταση σε ό,τι αφορά την πρόκριση στα playoffs της Euroleague κι ενώ απομένουν 4 αγωνιστικές για το τέλος του Top-16.
16:15
Οι παίκτες των δυο ομάδων στο παρκέ, για τα πρώτα σουτάκια. Ακόμα 45' για το τζάμπολ του σπουδαίου αγώνα.
16:17
Οι 12άδες των δυο ομάδων
ΑΕΚ: Παπαντωνίου, Σάκοτα, Χέρστον, Μιλόσεβιτς, Γκριν, Μαυροκεφαλίδης, Κάρτερ, Μπράουν, Σαρικόπουλος, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Μαυροειδής.
Ολυμπιακός: Τζόνσον-Όντομ, Κάρτερ, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Αγραβάνης, Μάντζαρης, Ουόρικ, Χάκετ, Παπανικολάου.
16:18
Ο Στρόμπερι επέστρεψε στη 12άδα των ερυθρόλευκων, ξεπερνώντας τις ενοχλήσεις στον δεξιό αχίλλειο.
16:32
H είσοδος των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες
16:34

16:35
Αποθέωση για τους παίκτες της "Ένωσης" κατά την είσοδό τους στο παρκέ.
16:38
Οι εξέδρες στο ΟΑΚΑ, στα 20' πριν από το τζάμπολ. Σχεδόν 3.000 φίλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στις εξέδρες.
16:43
H AEK θέλει το ροζ φύλλο απέναντι στους Πειραιώτες ώστε να κρατήσει επαφή με την τρίτη θέση της κατάταξης, εκεί όπου φιγουράρει μόνος από χθες (12/3) ο Άρης, με 39 βαθμούς και ρεκόρ 17-5. Η "Ένωση "έχει 37 βαθμούς και ρεκόρ 16-5.
16:44

16:48
Συνεχίζεται η προσέλευση των φίλων της ΑΕΚ κι ενώ απομένουν 12' για το τζάμπολ.
17:00
H πεντάδα του Ολυμπιακού: Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοβ.
17:00
Η πεντάδα της ΑΕΚ: Παπαντωνίου, Μπράουν, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής.
17:01
Tζάμπολ στην αναμέτρηση, πρώτη κατοχή για την ΑΕΚ.
17:02
Φάουλ του Μιλουτίνοβ στον Μαυροειδή.
17:02
1' (2-0) Βολές από τον Μαυροειδή.
17:03
1' (2-2) Με έξοχο ντράιβ ο Σπανούλης.
17:03
1' (4-2) Με χουκ ο Μαυροκεφαλίδης.
17:03
2' (7-2) Τρίποντο από τον Χέρστον.
17:04
2' (7-5) Τρίποντο από την γωνία για τον Παπανικολάου.
17:05
Δεύτερο φάουλ ο Μιλουτίνοβ, στην θέση του ο Ουόρικ.
17:05
3' (10-5) Νέο τρίποντο από τον Χέρστον.
17:05
3' (10-8) Τρίποντο από τον Πρίντεζη. Οι δύο ομάδες έχουν από 2/2 τρίποντα στο ματς.
17:06
Οι φίλοι της ΑΕΚ έχουν δημιουργήσει "ζεστή" ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ
17:07
Λάθος από την ΑΕΚ, η κατοχή στον Ολυμπιακό.
17:07
4' (10-10) Έξοχη ασίστ του Σπανούλη στον Ουόρικ, ο οποίος κάρφωσε με θεαματικό τρόπο.
17:07
5' (12-10) Σκόρερ ο Μαυροκεφαλίδης από το low-post.
17:09
Ο Μιλόσεβιτς στην θέση του Μαυροειδή, ο Γκριν στην θέση του Παπαντωνίου.
17:09
Λάθος από τον Ουόρικ, σταμάτησε τον αιφνιδιασμό με φάουλ ο Πρίντεζης.
17:10
6' (12-12) Κλέψιμο από τον Παπανικολάου, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και κέρδισε γκολ-φάουλ. Έχει και μία βολή.
17:12
6' (12-13) Έβαλε και την βολή ο Παπανικολάου.
17:13
6' (14-13) Με φόλοου ο Χέρστον.
17:13
Το παιχνίδι έχει γρήγορο ρυθμό, οι δύο ομάδες είναι αποτελεσματικές στην επίθεση και γίνονται μάχες στην άμυνα. Ωραίο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.
17:13
6' (14-15) Βολές από τον Πρίντεζη.
17:14
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν έχει χρησιμοποιήσει ακόμη στο ματς τον Οθέλο Χάντερ. Έχει δώσει χρόνο στους Μιλουτίνοβ και Ουόρικ.
17:15
7' (16-15) Εύστοχος στις βολές ο Μαυροκεφαλίδης.
17:15
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ τον Δημήτρη Αγραβάνης. Παίζει στο "4', έχοντας στο "5" τον Χακίμ Ουόρικ. Συνεχίζουν Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου.
17:16
7' (16-16) Βολή από τον Χακίμ Ουόρικ.
17:16
Δεύτερο φάουλ για τον Μιλόσεβιτς. Βγήκε ο Αγραβάνης, στο "4" ο Παπαπέτρου.
17:17
8' (16-19) Τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη.
17:17
Στο παρκέ για την ΑΕΚ και ο Δημήτρης Κατσίβελης.
17:18
8' (16-21) Δύο βολές από τον Σπανούλη. Στο +5 ο Ολυμπιακός.
17:19
8' (19-21) Τρίποντο από τον Κατσίβελη.
17:20
Ο Χάκετ στην θέση του Μάντζαρη. Είναι και ο πατέρας του Ιταλού γκαρντ στο γήπεδο, ο παλαίμαχος μπασκετμπολίστας, Ρούντι Χάκετ.
17:20
Μπήκε στο "3" και ο Ντι Τζέι Στρόμπερι, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του.
17:21
Απομένουν 45''' πριν το τέλος της περιόδου.
17:21
Τελευταία κατοχή για τον Ολυμπιακό στο δεκάλεπτο.
17:22
Ο Κατσίβελης μπλόκαρε το σουτ του Χάκετ.
17:22
10' (22-21) Τέλος πρώτης περιόδου, με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει. Η ΑΕΚ το προβάδισμα στο σκορ με 22-21.
17:24
Ξεκίνησε η 2η περίοδος, η κατοχή στον Ολυμπιακό.
17:25
Ο Ολυμπιακός συνεχίζει με τους Χάκετ, Όντομ, Στρόμπερι, Παπαπέτρου και Χάντερ.
17:25
11' (22-24) Τρίποντο από τον Τζόνσον-Όντομ.
17:25
Η ΑΕΚ παίζει με τους Μαυροειδή, Σάκοτα, Χέρστον, Κατσίβελη και Καλαμπόκη.
17:26
12' (25-24) Δεύτερο σερί τρίποντο από τον Κατσίβελη.
17:26
12' (25-26) Μακρινό σουτ από τον Χάντερ.
17:27
Έτσι ολοκληρώθηκε νωρίτερα το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ
17:28
13' (27-28) Μακρινό σουτ από τον Τζόνσον-Όντομ.
17:29
13' (29-28) Βολές από τον Μπράουν.
17:31
14' (29-29) Βολή από τον Χάκετ.
17:33
Δυνατές μάχες στην άμυνα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αρκετά φάουλ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν συνεχώς για βολές.
17:34
14' (33-29) Ο Κατσίβελης έχει 3/3 σουτ από την περιφέρεια.
17:35
Σε όλο το πρωτάθλημα ο Κατσίβελης είχε 3/30 (!) τρίποντα και στο ΟΑΚΑ έχει 3/3 απέναντι στην πρώην ομάδα του.
17:35
15' (33-31) Ο Τζόνσον-Όντομ μείωσε στον αιφνιδιασμό.
17:37
16' (33-34) Δεύτερο τρίποντο στο ματς για τον Βασίλη Σπανούλη.
17:38
Και οι δύο ομάδες έχουν στο παιχνίδι 5/7 τρίποντα.
17:38
Ο Ολυμπιακός έχει βάλει 12 πόντους στον αιφνιδιασμό.
17:39
7' Η ΑΕΚ πήρε συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Σάκοτα στις βολές διαμόρφωσε το 35-34 στο σκορ.
17:40
Τάιμ-άουτ στο παιχνίδι.
17:42
H AEK έχει πάρει ήδη 8 επιθετικά ριμπάουντ στο ματς.
17:42
17' (37-34) Με βολές ο Μπράουν.
17:43
Ο Ολυμπιακός παίζει τώρα με τον Αγραβάνη στο "5" και με τον Πρίντεζη στο "4".
17:44
Άστοχος ο Ολυμπιακός στις τελευταίες κατοχές του. Απομένει 1'45'' πριν το τέλος του ημιχρόνου.
17:45
19' Ο Παπανικολάου κέρδισε φάουλ σε σουτ για τρίποντο.
17:46
19' (37-37) Τρεις βολές από τον Παπανικολάου.
17:47
Απομένει 1'02'' πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Στις βολές ο Μπράουν.
17:47
19' (39-37) Εύστοχος στις βολές ο Μπράουν.
17:48
Μπλοκ του Μαυροειδή στον Σπανούλη.
17:49
20' (42-37) Τρίποντο του Μπράουν, στο +5 η ΑΕΚ.
17:49
Τάιμ-άουτ στο ματς.
17:49
Απομένουν 21'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Θέλει γεμάτη επίθεση ο Γιάννη Σφαιρόπουλος.
17:51
Η ΑΕΚ αποφάσισε να κάνει φάουλ. Στις βολές ο Μάντζαρης. Απομένουν 18'' πριν το τέλος.
17:51
20' (42-39) Έβαλε και τις δύο βολές. Αλλαγές για τον Ολυμπιακό, μέσα οι Χάκετ και Παπαπέτρου.
17:51
Νέο τάιμ-άουτ στο ματς, απομένουν 18'' πριν το τέλος και η κατοχή είναι στην ΑΕΚ.
17:54
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ προηγείται με σκορ 42-39 επί του Ολυμπιακού.
17:55
Τα στατιστικά της ΑΕΚ στο ημίχρονο: 42 πόντοι, 5/17 δίποντα (29%), 6/11 τρίποντα (55%), 19 ριμπάουντ (8 επιθετικά), 5 κλεψίματα, 5 λάθη, 7 ασίστ, 2 κοψίματα, λάθη 6.
17:57
Τα στατιστικά του Ολυμπιακού στο ημίχρονο: 39 πόντοι, 5/12 δίποντα (42%), 5/13 τρίποντα (38%), 13 ριμπάουντ (3 επιθετικά), κλεψίματα 3, λάθη 6, ασίστ 7, κοψίματα 3, λάθη 6.
17:59
AEK (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Χέρστον 8 (2), Μαυροκεφαλίδης 6, Μπράουν 10, Μαυροειδής 6, Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς, Γκριν, Κάρτερ, Κατσίβελης 9 (3), Καλαμπόκης.
18:00
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (2), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 2, Παπανικολάου 9 (1), Όντομ 7, Χάντερ 2, Παπαπέτρου, Στρόμπερι, Αγραβάνης, Ουόρικ 3, Χάκετ 1.
18:09
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ.
18:10
Η πεντάδα του Ολυμπιακού: Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Χάντερ.
18:10
21' (45-39) Τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη.
18:11
Η πεντάδα της ΑΕΚ: Κατσίβελης, Μπράουν, Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής, Χέρστον.
18:11
Η ΑΕΚ έχει 7/12 τρίποντα στο ματς, με ποσοστό 58%.
18:12
22' Ο Μαυροειδής έκανε φάουλ στον Χάντερ, ο οποίος πήγε στην γραμμή των βολών.
18:12
22' (45-41) Εύστοχος στις βολές ο Χάντερ.
18:13
22' (47-41) Δύσκολη προσπάθεια από τον Χέρστον μπροστά στον Παπανικολάου.
18:13
23' (47-43) Σκόρερ ο Χάντερ.
18:14
Η ΑΕΚ παίρνει πολλά επιθετικά ριμπάουντ στο παιχνίδι.
18:14
23' (49-43) Εύστοχος ο Χέρστον και πάλι.
18:14
Ο Κατσίβελης έχασε το πρώτο του τρίποντο στο ματς. Είχε 3/3.
18:15
24' (49-45) Ο Αγραβάνης αξιοποίησε την ασίστ του Χάντερ.
18:16
24' (49-47) Σκόρερ ο Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός βρίσκει ρυθμό. Ωραία πάσα από τον Σπανούλη.
18:17
Η ΑΕΚ έχει φτάσει τα 11 επιθετικά ριμπάουντ στο ματς.
18:17
25' (50-47) Βολή από τον Μαυροκεφαλίδη.
18:18
25' (52-47) Βολές από τον Μαυροκεφαλίδη.
18:19
25' (52-50) Τρίποντο... ανάσα για τον Ολυμπιακό από τον Παπαπέτρου.
18:19
Βήματα από τον Χέρστον.
18:20
Άστοχος ο Πρίντεζης, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ ο Χάντερ και κέρδισε το φάουλ.
18:20
Τάιμ-άουτ στο ματς στο 26'.
18:22
26' (52-52) Έβαλε και τις δύο βολές ο Χάντερ.
18:22
26' (54-52) Έξυπνη ασίστ του Μαυροκεφαλίδη στον Χέρστον που τέλειωσε την φάση στον αέρα.
18:23
26' (54-54) Ωραία κίνηση στο "ζωγραφιστό" από τον Πρίντεζη.
18:24
27' (55-54) Μία βολή από τον Μπράουν.
18:25
Άστοχος ο Πρίντεζης στο ματς, δείχνει κάπως κουρασμένος στην αναμέτρηση.
18:26
28' (55-56) Ο Σπανούλης επέστρεψε στο ματς και με σουτ μετά από ντρίμπλα έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.
18:27
28' (55-58) Δεύτερο σερί εύστοχο σουτ από μέση απόσταση από τον Σπανούλη. Ο Ολυμπιακός στο +3.
18:27
Οι Σπανούλης και Χέρστον είναι οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα με 14 πόντους.
18:29
29' (57-58) Βολή από τον Μιλόσεβιτς.
18:30
29' (57-60) Εύστοχος στις βολές ο Χακίμ Ουόρικ.
18:31
Απομένει 1'17'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.
18:32
Επιθετικό φάουλ του Ουόρικ, η κατοχή στην ΑΕΚ. Απομένουν 54'' πριν το τέλος.
18:33
30' (60-62) Σκόρερ ο Ουόρικ.
18:34
30' (61-62) Βολές από τον Μιλόσεβιτς.
18:34
Η τελευταία κατοχή στον Ολυμπιακό.
18:34
Άστοχος ο Παπαπέτρου.
18:35
Τέλος τρίτης περιόδου, ΑΕΚ - Ολυμπιακός 62-62.
18:36
Όλα έτοιμα για την κρίσιμη 4η περίοδο.
18:36
Η κατοχή στον Ολυμπιακό.
18:38
31' (61-64) Ο Ουόρικ έβαλε και τις δύο βολές.
18:39
31' (63-64) Ο Μαυροειδής νίκησε τον Ουόρικ.
18:39
Ο Παπαπέτρου έχασε ένα εύκολο καλάθι.
18:40
32' (63-66) Τρομερή ασίστ του Σπανούλη στον Παπαπέτρου που κάρφωσε.
18:40
33' (65-66) Με φόλοου ο Μαυροειδής.
18:41
33' (68-66) Τρίποντο του Μπράουν, το προβάδισμα στην ΑΕΚ.
18:42
33' (68-68) Έξοχο μπάσιμο από τον Σπανούλη, κέρδισε γκολ-φάουλ.
18:42
33' (68-69) Έβαλε και την βολή ο Σπανούλης.
18:43
34' (68-71) Ο Ολυμπιακός έκλεψε την μπάλα με τον Παπανικολάου, έδωσε πάσα στον Χάντερ που κάρφωσε στον αιφνιδιασμό.
18:43
34' Νέο λάθος για την ΑΕΚ.
18:44
Ο Ολυμπιακός έχει πεντάδα τους Χάκετ, Σπανούλη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Χάντερ.
18:44
Πάει στις βολές ο Σπανούλης.
18:44
34' (68-73) Εύστοχος στις βολές ο Σπανούλης.
18:45
Η ΑΕΚ στο παρκέ με Κατσίβελη, Μπράουν, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδη και Μαυροειδή.
18:46
Απομένουν 5'27'' πριν το τέλος. Η κατοχή στην ΑΕΚ.
18:46
Άστοχος ο Μαυροκεφαλίδης, επιθετικό ριμπάουντ ο Χέρστον (5'04'').
18:47
Άστοχο τρίποντο από τον Μπράουν.
18:48
Δεξί ντράιβ και μπάσιμο από τον Χάκετ. Ο Ολυμπιακός στο +7 (68-75) στα 4'33'' πριν το τέλος.
18:48
Ο Ολυμπιακός έχει βρει ρυθμό σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης.
18:49
Άστοχος ο Κατσίβελης, ριμπάουντ ο Παπανικολάου.
18:50
Επιθετικό ριμπάουντ από τον Παπανικολάου. Απομένει 3'47''.
18:50
Απομένουν 3'28'' πριν το τέλος, πήρε φάουλ η ΑΕΚ.
18:51
Ο Πρίντεζης επέστρεψε στο παρκέ στην θέση του Παπαπέτρου.
18:51
Ο Μπράουν με βολές μείωσε σε 70-75. Απομένει 3'14'' πριν το τέλος.
18:52
Απομένουν 3'04'' πριν το τέλος, στις βολές ο Χάκετ.
18:52
Ο Χάκετ έχασε και τις δύο βολές.
18:53
Έρμπολ από τον Παπαντωνίου, οι διαιτητές χρέωσαν με 5ο φάουλ τον Πρίντεζη πάνω στον Μαυροκεφαλίδη.
18:53
Η ΑΕΚ μείωσε σε 72-76, μένει 2'41'' πριν το τέλος.
18:54
Έκλεψε η ΑΕΚ την μπάλα από τον Σπανούλη.
18:54
Στα 2'10'' πριν το τέλος, ο Χέρστον με αριστερό ντράιβ μείωσε σε 74-76.
18:56
Άστοχο τρίποντο από τον Παπαπέτρου. Η κατοχή παραμένει στον Ολυμπιακό.
18:57
Απομένει 1'44'' πριν το τέλος, κέρδισε φάουλ ο Χάκετ από τον Χέρστον.
18:57
Ο Χάκετ έβαλε την πρώτη, έχασε την δεύτερη (74-77), απομένει 1΄35''.
18:58
Νέο επιθετικό ριμπάουντ από τον Μαυροκεφαλίδη. Δοκίμασε τρίποντο, αλλά δεν βρήκε στόχο.
18:58
Μένει 1'18'' πριν το τέλος, η κατοχή στον Ολυμπιακό.
18:58
Άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη. Μένουν 45''.
18:59
Στα 28'' πριν το τέλος, ο Μπράουν έβαλε μεγάλο τρίποντο. ΑΕΚ - Ολυμπιακός 77-77.
18:59
19:00
Η κατοχή στον Ολυμπιακό. Ο Σφαιρόπουλος ζητά μία επίθεση. Γεμάτη.
19:00
Ο Σφαιρόπουλος ζητά ένα καλό σκριν και συνεργασία πικ-εν-ρολ. Για να δούμε πως θα λειτουργήσει και η άμυνα της ΑΕΚ.
19:01
Η μπάλα στον Όντομ.
19:01
Κρατάει την μπάλα...
19:02
Αστόχησαν δύο φορές οι Πειραιώτες. Πρώτα ο Σπανούλης και στη συνέχεια ο Τζόνσον-Όντομ.
19:02
Τέλος στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού (77-77), το ματς στην παράταση.
19:04
Έναρξη στην πεντάλεπτη παράταση.
19:04
41' (80-77) Τρίποντο από τον Μπράουν.
19:05
Βολές για τον Σπανούλη. Έχασε την πρώτη, έβαλε την δεύτερη (80-78).
19:06
Εύστοχος ο Μαυροκεφαλίδης (82-78), μένει 3'54'' πριν το τέλος.
19:06
42' (82-80) Ασίστ του Σπανούλη στον Παπανικολάου. Μένει 3'42''.
19:07
Οι διαιτητές διέκοψαν το ματς, καθώς ακούγονται ύβρεις από τις εξέδρες.
19:07
Συνέχεια στο παιχνίδι.
19:08
42' (84-80) Τρομερό μπάσιμο από τον Μπράουν μπροστά στον Χάντερ.
19:08
Απομένει 3'10'' πριν το τέλος.
19:08
Ο Χάντερ στις βολές, έχασε την πρώτη.
19:08
42' (84-81) Έβαλε την δεύτερη ο Χάντερ.
19:09
Μένει 3'03'' πριν το τέλος.
19:09
Ο Χάντερ πήρε το ριμπάουντ στην άμυνα, αλλά πάτησε γραμμή.
19:09
Η κατοχή στην ΑΕΚ.
19:09
Μένουν 2'46'' πριν το τέλος.
19:10
Άστοχος ο Μαυροκεφαλίδης, η κατοχή στον Ολυμπιακό.
19:10
Μένει 2'20''
19:10
Άστοχος ο Χάντερ, η κατοχή στην ΑΕΚ.
19:11
Στο 1'55'' πριν το τέλος, η ΑΕΚ αστόχησε, η κατοχή στον Ολυμπιακό.
19:11
Στο 1'43'' πριν το τέλος, ο Σπανούλης πήγε στις βολές. Πήρε φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη.
19:12
Ο Σπανούλης έβαλε την πρώτη, έβαλε και την δεύτερη (84-83). Μένει 1'43'' πριν το τέλος.
19:13
Στο 1'21'' πριν το τέλος, ο Μαυροκεφαλίδης ευστόχησε σε τρίποντο! Η ΑΕΚ είναι στο +4 (87-83).
19:13
19:14
Στο 1'21'' πριν το τέλος, η κατοχή στον Ολυμπιακό.
19:14
Η μπάλα στον Σπανούλη.
19:15
Στο 1'02'' πριν το τέλος, ο Χάντερ έδωσε... ανάσα στον Ολυμπιακό (87-85).
19:15
19:15
Άστοχος ο Μαυροκεφαλίδης, επιθετικό ριμπάουντ η ΑΕΚ.
19:16
Άστοχος ο Μπράουν, ξανά επιθετικό ριμπάουντ η ΑΕΚ.
19:16
Φάουλ του Παπαπέτρου πάνω στον Παπαντωνίου. Απομένουν 19'' πριν το τέλος.
19:16
19:16
Έχασε την πρώτη ο Παπαντωνίου.
19:17
Έχασε και την δεύτερη...
19:17
Στα 9'' πριν το τέλος, ο Μαυροκεφαλίδης έκανε φάουλ στον Σπανούλη.
19:17
19:17
Έβαλε την πρώτη.
19:18
Ό Σπανούλης έβαλε και τις δύο βολές (87-87). Απομένουν 9'' πριν το τέλος.
19:19
Τάιμ-άουτ.
19:20
Η κατοχή στην ΑΕΚ για τα 9''.
19:20
Αστόχησε ο Χέρστον σε τρίποντο. Σκορ 87-87, πάμε σε δεύτερη παράταση στο ματς.
19:22
Ξεκίνησε η δεύτερη παράταση στην αναμέτρηση.
19:22
46' (87-90) Τρίποντο από τον Μάντζαρη.
19:23
46' Λάθος από τον Μάντζαρη, η κατοχή στην ΑΕΚ.
19:23
Απομένουν 3'52'' πριν το τέλος του αγώνα.
19:24
Γλίστρησε και έπεσε άτσαλα στο παρκέ ο Μπράουν. Πονάει το πόδι του και αποχώρησε.
19:25
Στα 3'49'' πριν το τέλος, η κατοχή στον Ολυμπιακό.
19:25
Στα 3'31'' πριν το τέλος, ο Σπανούλης κέρδισε το φάουλ και πήγε στις βολές.