Λαύριο-Αρκαδικός 79-67

Το Λαύριο νίκησε με 79-67 τον Αρκαδικό, κάλυψε την διαφορά των 8 πόντων που είχε ηττηθεί στην Τρίπολη και έκανε ένα τεράστιο βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Έτσι κρίθηκε:

Το ματς ήταν ντέρμπι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Μπορεί στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι να έδειχναν πιο κοντά στην τελική επικράτηση, τα πάντα όμως διαφοροποιήθηκαν στη συνέχεια. Στην τρίτη περίοδο "έπνιξαν" τον αντίπαλο με την άμυνα (πέτυχε μόλις 9 πόντους) και άνοιξαν τη διαφορά τόσο ώστε να ελπίζουν ακόμα και στην κάλυψη της ήττας του πρώτου ματς. Κάτι φυσικά που κατάφεραν.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-31, 56-40, 79-67

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 3, Κρουμπαλί 27(8/13β., 8/8δίπ. 1/1τρ.), Κέσελ 8, Σακελλαρίου 3, Νίξον 15(4/5β., 4/4διπ., 1/2τρ.), Περράκης 5(1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 2, Μπιρούτα 3, Μπολντς 13(6/6β., 2/7δίπ., 1/4τρ.).

Αρκαδικός (Καστρίτης): Κ. Τζόουνς 5(1), Καββαδάς 8(2/11β., 3/3διπ.) , Βαν Όστρουμ 11(5/6β., 3/6διπ., 0/2τρ.), Κοπσάφτης, Στεφανίδης, Τ. Τζόουνς 1, Νουουτίνεν 15(0/1β., 3/6διπ., 3/5τρ.), Καλλινικίδης 4, Τζουγκαράκης, Λι 11(3/4β., 1/3διπ., 2/2τρ.), Λίτζιον 12(3/6δίπ., 3/5τρ.).2

Ο άνθρωπος του αγώνα:

Ο Ουσμάν Κρουμπάλι πήρε από το χέρι το Λαύριο και το οδήγησε στη νίκη επί του Αρκαδικού (27π., 14ριμπ.)!

Το φύλλο αγώνα:

Στόχος επετεύχθη για το Λαύριο που φτάνει όλο πιο κοντά στη σωτηρία. Διπλή νίκη αυτή κόντρα στο Λαύριο που συνεχίζει να δίνει τη δική του μάχη για αποφυγή του υποβιβασμού.