Τρίκαλα - Παναθηναϊκός 81-98

Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πέρασε νικηφόρα (98-81) από τα Τρίκαλα. Γιάνκοβιτς και Χέινς οι πρώτοι σκόρερ του "τριφυλλιού", ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με 10 πόντους - 7 ριμπάουντ ο Χάντερ.

Τρίκαλα Παναθηναϊκός μπάσκετ Φελντέιν

Έτσι νίκησε

Διαμαντίδης και Ουίλιαμς ήταν εκτός, τούτο πάντως δεν εμπόδισε τον Τζόρτζεβιτς ν' ανοίξει το ροτέισον για να μην υπάρξει επιβάρυνση. Οι "πράσινοι" ήταν φρέσκοι και εύστοχοι απέναντι στις ζώνες του Φλεβαράκη, με αποτέλεσμα το 10-19 (6'30'') και το 31-19 με 6 ασίστ, 5/9 δίποντα και 4/6 τρίποντα.

Τα Τρίκαλα των δέκα παικτών είχαν σκορ από τον Μπράουν και τον Σόκο, αλλά τα λάθη ήταν πολλά (12 στο πρώτο μισό) και η άμυνα ευάλωτη ελλείψη επιλογών, με αποτέλεσμα το 50-36 (17') και το 63-47 (24'30''), παρά τις 8/13 βολές των παικτών του Τζόρτζεβιτς.

Όταν ο Φώτσης έκανε το 77-57, ο Παναθηναϊκός έπαψε να παίζει και το 9-0 των γηπεδούχων σε 2,5 λεπτά έκανε έξαλλο τον Τζόρτζεβιτς, ο οποίος στο 81-73 (33'46'') πέταξε εκτός αγώνα τον Ραντούλιτσα για πάρει δύο φάσεις από τον Χάντερ μετά από πικ εν ρολ και να φρενάρει την αντίπαλη προσπάθεια ανατροπής.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 43-55, 60-78, 81-98

Τρίκαλα: Σόκο 25(1τρ, 8ρ, 4κλ), Τσιάρας 2, Τζόουνς 13, Βίλιαλμσον (6ασ, 5λ), Καλλές 5, Κάντουγκαν 11(1), Τσιλούλης, Καλογιαννίδης, Μπράουν 20(1τρ, 8ρ), Βαρυτιμιάδης 5

Παναθηναϊκός: Γιάνκοβιτς 19(3), Φελντέιν 9(1τρ, 5ασ), Γκιστ 12(9ρ, 3ασ), Καλάθης 7(2τρ, 7ασ), Παπαγιάννης 7, Χέινς 15(3/4τρ, 4λ), Χαραλαμπόπουλος 8(1), Φώτσης 7(1), Ραντούλιτσα 4, Χάντερ 10(7ρ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ελλείψει Γουίλιαμς οι ευθύνες του Βλάντο Γιάνκοβιτς αυξήθηκαν αυτομάτως, αφού πήρε περισσότερα σουτ στην επίθεση. Με πολύ καλά ποσοστά (3/6δ, 3/6τρ) πέτυχε συνολικά 19 πόντους και ήταν ο αρχισκόρερ του Παναθηναϊκού, έχοντας παράλληλα 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός πήγε πολύ χαλαρός στα Τρίκαλα, σαν να σκεφτόταν ήδη το ματς με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν. Η άμυνά του δεν ήταν καλή και νίκησε γιατί τα Τρίκαλα δεν είχαν έξτρα επιλογές πίσω από τον Σόκο και τον Μπράουν. Πάντως το ότι αθλητικοί παίκτες όπως οι δύο ημίψηλοι του Φλεβαράκη έκαναν τρομερή ζημιά στο "τριφύλλι" θα πρέπει να προβληματίσει σοβαρά τον Τζόρτζεβιτς δεδομένου ότι έρχονται στην Αθήνα Ράντολφ, Σίνγκλετον και Κλαβέρ. Επίσης τα 18 λάθη ήταν πολλά ακόμη και σ' ένα ματς 24 ασίστ.

Το στατιστικό του αγώνα

Photo Credits: Actionimages.gr

Το LIVE του αγώνα

17:46
Καλησπέρα σας.
17:47
Τα Τρίκαλα υποδέχονται τον Παναθηναϊκό στον αγώνα που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
17:51
O Παναθηναϊκός φιγουράρει στη 2η θέση της κατάταξης με 41 βαθμούς και ρεκόρ 20-1 ενώ τα Τρίκαλα βρίσκονται στη 12η θέση με 28 βαθμούς και ρεκόρ 7-14.
17:55
Οι Θεσσαλοί βρίσκονται δυο νίκες πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, εκεί όπου βρίσκονται η Καβάλα (5-17) και ο Αρκαδικός (5-17).
17:55
Σόκο, Τσιάρας, Τζόουνς, Βίλιαμσον και Καλλές οι βασικοί του Κώστα Φλεβαράκη για το ματς με τον Παναθηναϊκό.
17:56
Από την άλλη πλευρά, οι "πράσινοι" θα παραταχθούν με βασικούς τους Γιάνκοβιτς, Φελντέιν, Γκιστ, Καλάθη και Παπαγιάννη.
18:00
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δυο ομάδων. Όλα έτοιμα για το τζάμπολ.
18:02
40" (2-0) - Ο Σόκο κλέβει και σκοράρει τους πρώτους πόντους του αγώνα στον αιφνιδιασμό
18:02
1'14" - Ο Τζόουνς σκοράρει από τα 5 μέτρα, για το 4-0
18:04
2'05" - O Παπαγιάννης μειώνει σε 4-2 για τον Παναθηναϊκό.
18:04
2'31" - Ο Τσιάρας στέλνει τη διαφορά στο +4 για τα Τρίκαλα (6-2).
18:04
2'50" - Ο Φελντέιν δίνει λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού (6-4).
18:05
Τάιμ άουτ.
18:06
Τρίκαλα: 3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο.
Παναθηναϊκός: 2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο.
18:07
3'06" - O Γιάνκοβιτς ισοφαρίζει σε 6-6 με 2/2 βολές.
18:10
3'55" - Ο Παπαγιάννης σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Τσιάρα, ευστοχεί στη συμπληρωματική βολή και διαμορφώνει το 6-9.
18:11
4'10" - Ο Τζόουνς μειώνει σε 8-9 για τους γηπεδούχους.
18:12
4'48" - Ο Καλάθης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και διαμορφώνει το 8-12.
18:12
5'24" - Νέο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό με τον Γιάνκοβιτς, στο +7 οι "πράσινοι" (8-15).
18:12
5'38" - Ο Καλλές μειώνει σε 10-15 για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη.
18:14
6'17" - Ο Γιάνκοβιτς κερδίζει φάουλ από τον Μπράουν και διαμορφώνει το 10-17 με 2/2 βολές.
18:14
6'44"  - Ο Καλλές διαμορφώνει το 13-19 με έμμεσο τρίποντο.
18:16
7'45" - Ο Ραντούλιτσα τελειώνει τη φάση για τον Παναθηναϊκό, 13-21.
18:17
7'48" - Ο Σόκο κερδίζει φάουλ από τον Ραντούλιτσα και μειώνει σε 15-21 με 2/2 βολές.
18:17
8'05" - Ο Τζέιμς Φελντέιν σκοράρει ελεύθερος πίσω από τα 6μ.75 και στέλνει τη διαφορά στο +9 (15-24).
18:18
8'50" - Ο Χαραλαμπόπουλος στέλνει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (17-27)
18:18
9'10" - Ο Κάντουγκαν μειώνει σε 19-27.
18:20
9'27" - Στο 19-31 οι "πράσινοι" με σερί 4-0.
18:21
9'42" - Ο Μπράουν μειώνει σε 21-31 με 2/2 βολές
18:21
Τέλος πρώτης περιόδου στα Τρίκαλα, 21-31
18:23
Τρίκαλα: 5/5 βολές (100%), 8/13 δίποντα (61%), 0/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ (6-1), 4 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα.
Παναθηναϊκός: 7/7 βολές (100%), 6/10 δίποντα (60%), 4/7 τρίποντα (57%), 6 ριμπάουντ (5-1), 7 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.
18:23

18:26
10'27" - O Mπράουν μειώνει σε 23-31 και φτάνει τους 6 πόντους με 2/2 βολές, 2/2 δίποντα.
18:27
11'25" - Ο Χαραλαμπόπουλος στέλνει ξανά τη διαφορά στο +10 (23-33).
18:29
11'45" - Ο Μπράουν κερδίζει φάουλ από τον Βινς Χάντερ και μειώνει σε 25-33 από τη γραμμή των βολών.
18:30
11'52" - Ο Χάντερ σκοράρει για το 25-35.
18:31
12'13" - Ο Μπράουν σκοράρει εκ νέου, φτάνει τους 10 προσωπικούς πόντους με 4/4 βολές, 3/3 δίποντα σε 6'28" συμμετοχής και μειώνει σε 27-35.
18:32
12'47" - Ο Φελντέιν με 2/2 βολές και ο Γιάνκοβιτς με καλάθι στον αιφνιδιασμό διαμορφώνουν το 27-38. Ο Κώστας Φλεβαράκης καλεί τάιμ άουτ.
18:34
13'25" - Ο Φώτσης σκοράρει για τρεις από την κορυφή και "γράφει" το 29-41.
18:35
14' - Ο Καλάθης διαμορφώνει το 29-43. Για πρώτη φορά στο +14 οι "πράσινοι".
18:36
14'16" - Ο Μπράουν κάνει το 31-43 με 2/2 βολές.
18:37
14'58" - Ο Καλάθης (5π.) σκοράρει για το 31-45.
18:38
15'20" - Ο Μπράουν συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Τζόρτζεβιτς καλεί τάιμ άουτ (34-45).
18:39
16' - Ο Σόκο καρφώνει στον αιφνιδιασμό, για το 36-45.
18:39
16'10" - Ο Χέινς σκοράρει για τρεις και ο Παναθηναϊκός προηγείται με 36-48.

18:44
17'51" - Τζόουνς και Βαρυτιμιάδης (3π.) ρίχνουν τη διαφορά στους 9 (41-50). Τάιμ άουτ.
18:46
Το καλάθι του Χέινς από την κάμερα της ΚΑΕ Παναθηναϊκός
18:47
18'39" - Ο Χέινς σκοράρει για τρεις και ο Παναθηναϊκός προηγείται με 41-53.
18:48
19'32" - Ο Σόκο μειώνει σε 43-53 με 2/2 βολές έπειτα από το φάουλ του Γκιστ.
18:49
Ημίχρονο στα Τρίκαλα, ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ του 43-55.
18:51
Η στατιστική του πρώτου ημιχρόνου στα Τρίκαλα
18:54
Τρίκαλα - Παναθηναϊκός 43-55 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 21-31, 43-55.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 10, Τσιάρας 2, Τζόουνς 6, Βίλιαμσον, Καλλές 5, Κάντουγκαν 2, Τσιλούλης, Καλογιαννίδης, Μπράουν 15 (1), Βαρυτιμιάδης 3 (1).
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 11 (1), Φελντέιν 5, Γκιστ 4, Καλάθης 3 (1), Παπαγιάννης 7, Χέινς 11 (3), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 2, Χάντερ 2.

18:56
Στο κλειστό των Τρικάλων βρίσκεται και ο άλλοτε προπονητής του Παναθηναϊκού, Μπόζινταρ Μάλκοβιτς.
19:05
20'40" - O Φελντέιν αστοχεί από την κορυφή για τρεις.
19:06
21' - Ο Γιάνκοβιτς καρφώνει μπροστά στον Σόκο για το 43-57
19:08
21'16" - Ο Τζόουνς κερδίζει φάουλ από τον Γιάνκοβιτς και μειώνει σε 45-57 με 2/2 βολές.
19:10
22'40" - Ο Γκιστ τελειώνει τη φάση για τους "πράσινους" μετά το άστοχο τρίποντο του Καλάθη, 45-59
19:11
23'15" - Στο 47-61 ο Παναθηναϊκός. Τάιμ άουτ.
19:14
24'13" - O Γκιστ μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ μετά τις 0/2 βολές του Καλάθη και διαμορφώνει το 47-63.
19:16
24'54" - Ο Σόκο σκοράρει στον αιφνιδιασμό, κερδίζει φάουλ από τον Χαραλαμπόπουλο όμως αστοχεί στη συμπληρωματική βολή. Παραμένει το 49-63.
19:16
25'22" - Ο Κάντουγκαν μειώνει σε 51-63 για τα Τρίκαλα.
19:18

19:20
26'22" - O Xάντερ κάνει το 51-65 με 2/2 βολές έπειτα από το φάουλ του Τσιάρα.
19:21
26'40" - Ο Μπράουν μειώνει σε 52-65 με 1/2 βολές.
19:21
27' - Ο Καλάθης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και στέλνει τη διαφορά στο +16 (52-68).
19:22
27'30" - Ο Βαρυτιμιάδης σκοράρει από κοντά για το 54-68.
19:23
27'30" - Ο Χάντερ κάνει το 54-70.
19:23
27'47" - Ο Τζόουνς κερδίζει φάουλ από τον Καλάθη σε προσπάθεια για τρίποντο και μειώνει σε 55-70 με 1/3 βολές.
19:24
28'30" - Ο Κάντουγκαν μειώνει σε 57-72.
19:25
29' - Ο Χαραλαμπόπουλος διαμορφώνει το 57-75 από τη γραμμή των βολών.
19:26
29'25" - Ο Φώτσης σκοράρει από τη γωνία και στέλνει τη διαφορά στο +20 (57-77). Ο Φλεβαράκης καλεί τάιμ άουτ.
19:28
O Kάντουγκαν σκοράρει για τρεις (60-77).
19:29
Ο Χέινς κάνει το 60-79 με 2/2 βολές. Τέλος τρίτης περιόδου στα Τρίκαλα.
19:31

Τρίκαλα - Παναθηναϊκός 60-79 (30')
Τα δεκάλεπτα: 21-31, 43-55, 60-79.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 14, Τσιάρας 2, Τζόουνς 9, Βίλιαμσον, Καλλές 5, Κάντουγκαν 9 (1), Τσιλούλης, Καλογιαννίδης, Μπράουν 16 (1), Βαρυτιμιάδης 5 (1).
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 13 (1), Φελντέιν 5, Γκιστ 10, Καλάθης 6 (2), Παπαγιάννης 7, Χέινς 15 (3), Χαραλαμπόπουλος 8 (1), Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 2, Χάντερ 6.

19:35
Σερί 7-0 για τα Τρίκαλα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (67-79, 31'41").
19:37
32'36" - Ο Σόκο κλέβει και καρφώνει στον αιφνιδιασμό, για το 69-79! Σερί 9-0 για τους Θεσσαλούς, ο Τζόρτζεβιτς καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
19:39
32'46" - Ο Ραντούλιτσα κάνει το 69-81.
19:40
33'47" - Ο Μπράουν και ο Κάντουγκαν (2/2 βολές) μειώνουν σε 73-81.
19:41
34'10" - Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει για τρεις και στέλνει τη διαφορά στο +11 (73-84).
19:42
Ο Καλάθης πασάρει στον Χάντερ και ο Αμερικανός κάνει το 73-86 με alley-oop κάρφωμα. Ο Φλεβαράκης καλεί τάιμ άουτ στα 5'24" για το τέλος του αγώνα στα Τρίκαλα.
19:43
35'15" - Ο Χάντερ αφήνει την μπάλα στο καλάθι των Τρικάλων για το 73-88.
19:44
35'35" - Ο Σόκο δίνει λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων όμως ο Γιάνκοβιτς σκοράρει ξανά για τρεις (75-91).
19:44
Ο Σόκο σκοράρει στον αιφνιδιασμό (77-91, 36'13").
19:45
36'20" - Ο Μπράουν κάνει το 79-92 με 2/2 βολές.
19:47
36'59" - Ο Σόκο σκοράρει με ανάποδο λέι απ για το 81-92. Τάιμ άουτ.
19:48
37'22" - Ο Γκιστ σκοράρει για το 81-94.
19:49
Ο Βίλιαμσον χρεώνεται με τεχνική ποινή για φλόπινγκ στα 2'10" για το τέλος.
19:50
Ο Φελντέιν ευστοχεί στη βολή της τεχνικής ποινής, 81-95.
19:53
Ο Φελντέιν σκοράρει για τρεις και διαμορφώνει το 81-98.
19:53
Ακόμα 32.8" για το τέλος.
19:54
Τέλος αγώνα στα Τρίκαλα. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε των γηπεδούχων με σκορ 81-98.