Αρκαδικός-Τρίκαλα 79-66

O Aρκαδικός νίκησε 79-66 τα Τρίκαλα και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Έτσι κρίθηκε:

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και την τελευταία περίοδο. Μάλιστα, μείωσαν στον πόντο (63-62) και απείλησαν τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν στο κατάλληλο χρονικό σημείο τις λύσεις και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Οι Αρκάδες είχαν καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ δυο πόντων (69%/43%), 2 λιγότερα λάθη και 3 περισσότερα κοψίματα από τον αντίπαλό τους και έφτασαν στο δίκαιο 79-66. Πάντως, είχαν τραγικά ποσοστά στο τρίποντο (7/28, 25%).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-29, 60-52, 79-66

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 18, Βαν Όστρουμ 7 (1), Στεφανίδης 16 (3), Καλλινικίδης 7 (1), Λίτζιον 4, Καμ. Τζόουνς 12 (1), Τρ. Τζόουνς 4, Νούτινεν 9 (1), Λι 2.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 13, Τσιάρας 6, Βίλιαμσον 4, Καλλές, Ρόμπινσον 11, Κάντουγκαν, Τζόουνς 14 (2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 14 (2), Βαριτιμιάδης 4

Ο άνθρωπος του αγώνα:

Ο Βασίλης Καββαδάς είχε 18 πόντους (5/8 διπ, 8/9 β), 7 ριμπάουντ, 3 κοψίματα και 7 κερδισμένα φάουλ σε 33 λεπτά.

Φύλλο αγώνα:

Για τα Τρίκαλα ήταν διπλή η ζημιά. Γνώρισαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους και συνολικά 16η στο πρωτάθλημα, ενώ είδαν το Λαύριο να τους προσπερνά μετά το μεγάλο διπλό στην Πυλαία.