"Χαστούκι" από το Ρέθυμνο στον Άρη

Η έξοδος στο Ρέθυμνο αποδείχτηκε... τραυματική για τον Άρη, καθώς γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα με 69-60, για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Με μπροστάρη τον Τάλτον που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, οι Κρητικοί κατάφεραν να επιβληθούν των "κίτρινων", ανεβάζοντας ρυθμό από το 2ο δεκάλεπτο και έπειτα. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παρότι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 34-30, στη συνέχεια είδαν τους αντιπάλους τους να μεταμορφώνονται προς το καλύτερο, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά, η οποία "κλείδωσε" τελικά στο +9. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την ομάδα του Ρεθύμνου.

Για τον Άρη που είχε τραγική επίδοση στα τρίποντα (3/33) ξεχώρισε ο Καβαδάς που πέτυχε 18 πόντους. Το ντεμπούτο του έκανε με τους Θεσσαλονικείς ο Ντραγκίσεβιτς που αποκτήθηκε μεσοβδόμαδα για αντί-Σανικίτζε και ολοκλήρωσε το ματς με 7 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-34, 50-44, 69-60

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS(Κωνσταντινίδης): Κώττας, Άρνολντ 11 (3/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 8 (2/4 τρίποντα), Τάλτον 19 (2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη σε 30 λεπτά), Γιαννόπουλος 11 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 11 (4/4 δίποντα, 3/4 βολές), Σάφτενααρ 5 (1/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζάμπας 2, Έντουαρντς 2.

ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Μάρμπλ, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 4 (2/9 σουτ), Κάμινγκς 12 (2/10 σουτ), Μπάκνερ 7, Ξανθόπουλος, Ζάρας 3 (1/7 τρίποντα), Μούρτος 2, Σίμτσακ, Καββαδάς 18 (6/7 δίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 7 (2/9 σουτ).