Aφεντικό της πόλης ο ΠΑΟΚ, τραγικός ο Άρης!

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 66-62 μέσα στο Αλεξάνδρειο απέναντι σε έναν κακό και άστοχο Άρη. Αφεντικά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου. Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς των "κιτρίνων".

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σε ένα ματς με πολλά λάθη, αλλά και πολλά χαμένα σουτ από τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, ο ΠΑΟΚ μίλησε στο φινάλε και έφυγε με τη νίκη (66-62) από το Αλεξάνδρειο κόντρα στον Άρη.

Η εμφάνιση των γηπεδούχων ήταν αποκαρδιωτική. Αν και ξεκίνησαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο στη συνέχεια παρουσίασαν πολλά προβλήματα και έκαναν εύκολα λάθη. Λάθη που οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα.

Στην επανάληψη ναι μεν ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως δεν μπόρεσαν να βελτιώσουν τα τραγικά ποσοστά τους στα σουτ. Συνολικά ο Άρης είχε 7/30 τρίποντα και 13/29 δίποντα, χάνοντας πολλές ευκαιρίες να μειώσουν ή να προσπεράσουν στο σκορ. Ο Κάμινγκς ήταν αυτός που ηγήθηκε τις προσπάθειάς τους με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ αλλά δεν ήταν αρκετός.

Όλα χάθηκαν για τον Άρη στα 35'' πριν τη λήξη. Λίγο νωρίτερα ο Σίμτσακ είχε κάνει με τρίποντο το 62-61, όμως μια αδράνεια και ένα αντιαθλητικό φάουλ του Νταγκίσεβιτς στον Χρυσικόπουλο έφεραν τα πάνω κάτω. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, στη συνέχεια ο Ξανθόπουλος πήγε για το τρίποντο όμως κατέληξε... air ball και το 66-62 ήταν γεγονός!

Μετά την κόρνα της λήξης, ακούστηκαν έντονες αποδοκιμασίες για τον Πρίφτη και τους παίκτες του και μένει πλέον να δούμε τι θα φέρει η επόμενη ημέρα στον Άρη.

ΤΟ LIVE

18:51
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι
18:53
Ώρα ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη να υποδέχεται τον ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League
19:11
τρελος : Θα χρειαστούμε τύχη και κότσια .. Αρκετά επίπεδα παραπάνω η ομάδα του αρη

19:19
Ανδρέας : Καλησπέρα Γιάννη. Καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ απόψε αλλά πάνω απ'ολα να γίνει ωραίο παιχνίδι μέχρι το τέλος
19:19
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του αγώνα!
19:21
Ξεκίνησε το ματς! Ο ΠΑΟΚ στην επίθεση.
19:21
Ian Aris : Δεν ειναι εύκολο το ματς για τον Άρη ,με τους αμερικανους του εκτός κλίματος μεχρι τώρα.
19:22
Κουκ 3 : Θεωρω σιγουρη την νικη του Αρη σκοπος ειναι ομως να παιξουμε καποια στιγμη φετος καλο μπασκετ
19:26
Επιτέλους το πρώτο καλάθι στο ματς μετά από 2 λεπτά! Άρης - ΠΑΟΚ 2-0 μετά το κάρφωμα του Μπάκνερ.
19:26
Άρης β : Ο Άρης θα κερδίσει και τον ΠΑΟ εντός και ίσως και οσφπ για ποιον ΠΑΟΚ μιλάτε;
19:29
Ο Άρης είναι καλύτερος στα πρώτα λεπτά(5-2). Έχουν αυτοπεποίθηση οι παίκτες του Πρίφτη.
19:29
αγγελος : ο αρης β προσπαθει να αποδειξει το κομπλεξ του
19:33
Fets : Με βάση την μέχρι τώρα εικόνα των ομάδων το λογικό είναι να κερδίσει ο Άρης λόγω της ποιοτικής του ανωτερότητας και της έδρας. Το θέμα όμως είναι να κάνει και μια πειστική εμφάνιση επιτέλους. Αλλιώς μπορεί ο ΠΑΟΚ να κάνει και την έκπληξη
19:33
Λαρι : Οι καλυτεροι πελάτες..
19:33
Στο 10-9 το ματς στο "Αλεξάνδρειο".
19:35
Ανδρέας : Ντέρμπι μέχρι το το 30' θα είναι σίγουρα. Το θέμα είναι τι δυνάμεις θα έχει ο ΠΑΟΚ μετά
19:35
αρειαναρα : Αρης ο Βασιλιαςβτης πολης !!!
19:35
Για πρώτη φορά στον αγώνα ο ΠΑΟΚ περνάει μπροστά στο σκορ! Κλάντον και Πέινερ έχουν από 6 πόντους!
19:39
πανος : συγνωμη που μπαινω σε ντερμπι Θεσσαλονικης και κανω ασχετη ερωτηση αλλα αν σας ηταν ευκολο πιστευεται οτι ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ θα βελτιωθει;
19:40
Ναι Πάνο. Θα μπει στο σωστό δρόμο με Πασκουάλ.
19:40
19:40
Αρης-ΠΑΟΚ 15-13
19:44
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου ο Άρης είναι μπροστά στο σκορ με 18-16! Κορυφαίος για τους "κίτρινους" μέχρι στιγμής ο Κάμινγκς με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ.
19:45
πανος : ο αρης θα νικησει στο μπασκετ κλασεις ανωτερος του ΠΑΟΚ
19:50
ΔΗΜΗΤΡΗΣ : ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΙΚΗΤΗΣ Σ ΕΝΑ ΝΤΕΡΜΠΥ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ
19:51
Πολλά τα λάθη και για τις δύο ομάδες. Αρκετά άστοχες από το τρίποντο. 1/8 ο Άρης και 2/8 ο ΠΑΟΚ!
19:51
Άρης - ΠΑΟΚ 20-18
19:54
Κουκ 3 : Πλακα μας κανετε;;;ποσο χρονο θελουν δηλ.για να προσαρμοστουν;ελεος πονανε τα ματια μας
19:58
Δημητρης : Μιλανε για ποδοδφαιρο ραγκμπυ τεννις πινπονκ τα παοκια οταν φτανει η κουβεντα για μπασκετ αλλαζουν 3χρωματα και αλλαζουν κουβεντα και λενε τα δικα τους
19:58
Στο 23-28 το ματς!
20:01
π-α(οκ)ρης : χαχαχαχαχα απαιχτοοοοο αρειαναρα : Αντε τωρα να σε λενε Κλαντον και να θελεις να κανεις καριερα με αυτο το ονομα..
20:04
παυλος : δημητρακη μονο το μπασκετ σου εχει μεινει κακομοιρε
20:06
Έχει κάνει πολλά λάθη ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο. Επτά έναντι τριών του ΠΑΟΚ μετρούν μέχρι στιγμής οι γηπεδούχοι.
20:07
Άρης - ΠΑΟΚ 30-33
20:11
Πέτρος Πάτρα Παοκαρα : Καταραμένο 1993.καταραμένε Ραγκατσι...
20:11
αρειαναρα: : Μα εχω αδικο φιλε π-α(οκ)αρης?? Με τετοιο ονομα πως να κανεις καριερα στην Ελλαδα??
20:13
Βρίσκει διάδρομο και ευστοχεί ο Κάμινγκς στο φινάλε της δεύτερης περιόδου!

Οι πόντοι μέχρι στιγμής:

ΠΑΟΚ: Τέιλορ, Μιλένοβιτς, Σάιμπερτ 2, Πέινερς 6, Κλάντον 6, Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης, Τσόχλας 3, Γλυνιαδάκης 4, Μπράιαντ 8

Άρης: Τζένκινς 3, Κάμινκς 7, Μούρτος 1, Μπάκνερ 4, Ντραγκίσεβιτς 5, Μάρμπλ 4, Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 3, Ζάρας 3, Σίμτσακ, Καββαδάς.
20:31
Έχει ξεκινήσει το δεύτερο μέρος. Άρης - ΠΑΟΚ 37-38
20:39
Πέρασε μπροστά στο σκορ ο Άρης! 39-38 οι κίτρινοι και το Αλεξάνδρειο παίρνει... φωτιά!
20:44
Στο 39-43 τώρα ο ΠΑΟΚ με τον Μπράιαντ να οδηγεί στο σκοράρισμα με 10 πόντους.
20:50
Ο ΠΑΟΚ έχει αυξήσει κατακόρυφα τα λάθη του στο δεύτερο μέρος! Αυτή τη στιγμή είναι 11-15 τα λάθη.
20:54
Aris athens : Λασκαρη ξυπνα....
20:55
Τρομερή αντεπίθεση του Άρη και μειώνει στον πόντο ο Σίμτσακ! 47-48!
20:56
Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς: 47-48!
21:05
χρηστος : Το πασκετ στη θεσσαλονικη πρεπει να δυναμωσει κι οχι να τρωγωμαστε σαν τα κοκορια!
21:12
ΓΙΑΝΝΗΣ : ΕΛΑ ΕΣΥ ΡΕ ΔΗΜΗΤΡΗ..ΛΙΓΟΣ Ο ΠΡΙΦΤΗΣ,,ΔΗΛΑΔΗ Ο ΠΕΔΟΥΛΑΚΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ?
21:12
Χρήστος : Κάτι δεν πάει καλά ...
21:12
Αριανος : Τι πρωτότυπο Δημητρη!!! Πρωταθλητές στην απαξίωση πάντα ως Έλληνες.
21:12
Λίγος;;;;;; : Μην λέτε αηδίες! Πέρυσι ήταν καλός, και φέτος είναι λίγος;; Ο ίδιος προπονητής είναι! Λίγο χρόνο χρειάζεται η ομαδα
21:18
petran : ποσο ειναι ρε; γιατι δεν εχει το σκορ ουτε εδω ουτε στην αεκ;
21:18
ΔΗΜΗΤΡΗΣ : ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ..
21:18
1 και 57 για το τέλος. Το σκορ στο 57-59 υπέρ του ΠΑΟΚ.
21:19
Τρομερό τρίποντο του Σίμτσακ και 62-61 για τον ΑΡΗ!
21:21
Ισοφαρίζει σε 62-62 ο Γλυνιαδάκης. Και 57'' για τη λήξη.
21:21
Αριανος : Κι αυτό φορεμένο Δημητρη. Αυτό που κάνεις λέγεται γκρίνια. Δε βοηθάει....
21:21
Chris : Αντε μωρε αρειαναρα γερα!!!!
21:23
Αντιαθλητικό φάουλ του Ντραγκίσεβιτς! Ο ΠΑΟΚ περνάει μπροστά με 64-62 και πλέον έχει χρυσή ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από την έδρα του Άρη.
21:23
Άρης β : Ντροπή τετοια εμφάνιση. Ο Πρίφτης τις μεγαλύτερες ευθυνες.
21:23
Αριανος : Άντε ομαδαρα μας!!!!
21:25
Air Ball του Ξανθόπουλου!!! Τρομερό. Και φάουλ μετά πάνω στον Μπράιαντ. Όλα δείχνουν ότι τελείωσαν.
21:26
ΔΗΜΗΤΡΗΣ : ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΟΝ ΠΡΙΦΤΗ
21:26
σακης παοκ : τελικα ποιος ειναι το αφεντικο της πολης?
21:26
nickz1 : και ναι ειναι γεγογος ο παοκ πηρα το πρωτο ντερμπι, αυριο και το δευτερο
21:27
ΤΕΛΙΚΟ: 62-66 ο ΠΑΟΚ παίρνει μια μεγάλη νίκη στην έδρα του Άρη! Αποδοκιμασίες για τους "κίτρινους".