Η Κύμη είχε...Τζόρνταν!

Η 2η νίκη της Κύμης στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League είχε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του Τζόρνταν Μόργκαν. Με ηγέτη τον Αμερικανό η ομάδα της Εύβοιας νίκησε με 78-67 τα Τρίκαλα.

Το μικρό του Μόργκαν είναι Τζόρνταν. Οκ, ούτε στο νυχάκι δεν ακουμπά το μεγάλο Μάικλ ο ξένος της Κύμης, κόντρα στα Τρίκαλα πάντως έκανε καλή δουλειά.

Για την ακρίβεια, εξαιρετική! Σε ούτε 30 αγωνιστικά λεπτά ο Αμερικανός είχε 24 πόντους με 8/13 σουτ τους οποίους συνόδευσε με 14 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ. Τι άλλο να έκανε ο άνθρωπος δηλαδή;

Η Κύμη, πέρα από το πρώτο δεκάλεπτο, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα. Ετρεξε ένα επί μέρους με 24-10 στη δεύτερη και έβαλε το τρένο της νίκης στις σωστές ράγες.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 40-31, 58-46, 78-67

Κύμη: Τουτζιαράκης 6, Σχίζας 2, Αντεγκμπόγιε 14 (2), Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 8 (1), Κοστόφ 6 (1), Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ, Μόργκαν 24, Ελ Αμίν 9 (2)

Τρίκαλα: Μανωλόπουλος 3 (1), Κάφεϊ 11 (2), Λίποβι 7 (1), Μπιρούτα 3 (1), Τσαγκαράκης 7 (2), Άτιτς 2, Μπάρλοου 19 (1), Καλλές 5, Χότον 10, Βαρυτιμιάδης

Podcasts

Γιάρδες, ξύλο, touchdown: Πώς 'κολλάει' κάποιος με το NFL

Με αφορμή τους αποψινούς τελικούς περιφερειών του NFL που θα αναδείξουν και το ζευγάρι του φετινού Super Bowl, το Contra.gr κλείνει στο στούντιο δύο σεσημασμένους λάτρεις του αθλήματος και επιχειρεί να μάθει τουλάχιστον τα βασικά.