Η Κύμη νίκησε, το Ρέθυμνο δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο

Με άμυνα του θανάτου στο δεύτερο ημίχρονο η Κύμη γύρισε το παιχνίδι κόντρα στο Ρέθυμνο και πήρε τη νίκη με 73-62. Μόλις 23 πόντους δέχθηκαν στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το Ρέθυμνο έπαιξε σχεδόν τέλεια στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρει 39 πόντους και να προηγηθεί με τρεις έχοιντας μάλιστα τον Φριτζπάτρικ σε καταπληκτική ημέρα (16 πόντους). Οι Κρητικοί όμως όχι μόνο δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αλλά στο δεύτερο ημίχρονο θα έλεγε κανείς ότι εξαφανίστηκαν από το παρκέ.

Εμφανίστηκε πάντως η Κύμη η οποία έκανε τεράστια προσπάθεια στην άμυνα, καθήλωσε τον αντίπαλό τους ενώ είχε και τον Ελ Αμόν να τον πιεις στον ποτήρι. Και 20 πόντους με 3/7 τρίποντα και 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη. Εξαιρετικός ήταν και ο Μόργκαν ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 57-53, 73-62.

Κύμη: Αντεγκμπόγιε 6, Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόφ 11 (2), Μόργκαν 11 (15 ριμπ.), Ελ Αμίν 20 (3 τρίπ., 6 ριμπ., 5 ασ.), Τουντζιαράκης 6, Σχίζας 5 (1), Σιγκούνας 2, Σταμάτης, Πάλμπλαντ 2.

Ρέθυμνο: Άρνολντ 11 (1), Φιτσπάτρικ 18 (3 τρίπ., 17 ριμπ.), Τάλτον 7 (0/6 τρίπ.), Γιαννόπουλος 7 (1/6 τρίπ.), Κράβιτς 2, Κώττας 5, Ραζής, Χριστοδούλου 3 (1), Ζάμπας 7 (1), Έντουαρντς 2.