Νικητής αν και "καταϊδρωμένος" ο ΠΑΟΚ

Εκμεταλλευόμενος το ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιβληθεί του Ρεθύμνου στην Πυλαία με 77-75 για την 8η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basketleague.

Με μπροστάρη τον Τζόρνταν Σάιμπερτ που ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους και 3 ριμπάουντ και την πολύτιμη συνδρομή του Ανδρέα Γλυνιαδάκη που πέτυχε 15 πόντους (4 ριμπάουντ), ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάμψει -έστω και δύσκολα- την αντίσταση του Ρεθύμνου και να πανηγυρίσει την 5η νίκη του (5-3) στην Stoiximan.gr Basket League.

Για να τα καταφέρουν οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εκμεταλλεύτηκαν το καλό πρώτο δεκάλεπτο που είχαν στο ματς, όταν έτρεξαν ένα επιμέρους 22-15. Στη συνέχεια οι Κρητικοί ισορρόπησαν και κατάφεραν να παραμένουν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος.

Παρότι όμως οι φιλοξενούμενοι (με ηγέτη τον Χάρη Γιαννόπουλο που πέτυχε 2 πόντους) αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να... πεθάνουν, στο τέλος "λύγισαν" και γνώρισαν την ήττα με ένα καλάθι διαφορά (77-75).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-36, 61-55, 77-75

ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τέιλορ 3(1), Μιλιένοβιτς 10, Σάιμπερτ 24 (3), Κλάντον 8 (16 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 2, Γλυνιαδάκης 15, Καραμανώλης, Μπράιαντ 11 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ(Κωνσταντινίδης): Κώττας 6, Άρνολντ 2 (1/8 σουτ), Φιτζπάτρικ 14 (4/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τάλτον 19 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Γιαννόπουλος 22 (3), Ραζής 2, Χριστοδούλου 3 (1), Καμπερίδης, Κράβιτς 7, Έντουαρντς.